SK Dynamo České Budějovice | Historie | Období 1989-1993

Období od roku 1989 do roku 1993

Fotbal po revoluci

Po tzv. sametové revoluci v roce 1989 nastal ve fotbale veliký zlom. První negativní vliv dopadl na vojenské oddíly. Vojákům se začala zkracovat základní vojenská služba, oddíly tedy nestačily kvalitně obměňovat hráčské kádry a tím šla kvalita mužstev dolů. Další velká změna přišla ve financování oddílů. Hlavním a v mnoha případech jediným zdrojem příjmů přestaly pro oddíly být dotace fotbalového svazu. Oddíly musely začít na svoji činnost shánět peníze sami od podnikatelů a podniků výměnou za reklamu, kterou oddíl mohl poskytnout tím, že nosil dresy s logy svých sponzorů atd. Toto mohlo v mnoha případech zapříčinit vzestup i malých vesnických oddílů a naopak sestup velkých městských oddílů, které nesehnaly na svoji činnost tak potřebné sponzory.

Další problém, který nastal, byl odchod většiny kvalitních hráčů za lukrativnější nabídkou ze zahraničí, kde často hráli soutěže i o několik tříd níže než u nás. S příchodem těchto změn a velkých peněz do fotbalu se samozřejmě muselo vypořádat i vedení SK České Budějovice. Jak se v následujících letech ukázalo, udělalo to, jak nejlépe to šlo. I když nebylo vždy lehké sehnat sponzory a tedy peníze pro úspěšný chod oddílu, výsledky následujících sezón potvrdily, že právě u SK ČB to funkcionáři umějí velice dobře.

Ročník 1989-1990 -1. NFL

V této sezóně bylo Dynamo jediným zástupcem jižních Čech v 1. národní lize. Opět u mužstva došlo k trenérské rošádě a to převzal trenér Jiří Kotrba. Jeho asistentem byl Josef Jodl.

Na podzim se příliš nedařilo a mužstvo skončilo v tabulce na 9. místě. Získalo 10 bodů a skóre 18:20. Na čele se usadilo mužstvo Hradce Králové s 20 body a skóre 29:9.

Na jaře se výkony mužstva trošku zlepšily a to vyneslo Dynamu konečné 7. místo s 32 body a skóre 54:40. Vítězství si vybojoval Hradec Králové se 47 body a skóre 54: 16. Nejlepším střelcem Dynama se stal Zdeněk Procházka a Urban s devíti brankami. Střelecky se dobře prosadil i Fujdiar, který dal sedm branek.

Juniorka Dynama ČB se v divizi umístila na čtrnáctém místě s 25 body a skóre 44:47 . Před sezónou juniorku převzal po dosavadním trenérovi Lacinovi bývalý hráč a kapitán Dynama Josef Jodl.

Historického úspěchu dosáhli mladší žáci Dynama České Budějovice, když na přeboru České republiky v Poštorné získali bronzové medaile. Ve skupině černobílí hráli 3:3 se Zlínem, 1:2 se Slavií, 0:0 s Kladnem a skončili druzí. V boji o 3. místo remizovali s Ostravou 2:2 a na penalty zvítězili 8:7. Mladší žáky v tu dobu trénoval M. Krieg.

Ročník 1990-1991 - 1. NFL

TJ Dynamo JČE České Budějovice mělo tento rok v soutěžích tato družstva: A tým muži -účastník 1. ČNFL, B tým muži -účastník divize skupiny A, 4 dorostenecká družstva (11. DL, 1.liga ml.dorostu, KP st. a ml.), 5 žákovských družstev, 3 družstva přípravky. Vedoucí funkcionáři: předseda oddílu kopané -Werner Janich, tajemník oddílu kopané -Jan Molkup.

Před sezónou se do A týmu vrátil z vojny ve Slaném Zbyněk Lerch a z Písku Kalina. Z juniorky přešel do kádru Robert Luksch, z dorostu Káník a Janota. Od mužstva po jaru nikdo neodešel, a tak měl trenér Jiří Kotrba s asistentem Pavlem Tobiášem k dispozici ještě tyto hráče: Hejníčka, Drahokoupila, Kořínka, Valachoviče, Konvalinu, Přibyla, Horta, Lercha, Povišera, Kříže, Hluštíka, Urbana, Hermera, Juráska, Wohlgemutha, Procházku a Fujdiara. Vedoucím týmu byl František Tobiáš.

Dynamo bylo po podzimní části soutěže na osmém místě se 17 body a skóre 22:17. Vedoucí Opava získala 19 bodů a tedy jen dvoubodový náskok před Dynamem. Na jaře se rozpoutal boj o první místo mezi Plzní, Zlínem a Dynamem. Tento boj se rozhodl až v posledním kole. V Havířově získali fotbalisté Dynama oba body vítězstvím 2:1 a tím rozhodli o svém postupu do nejvyšší soutěže. Získali 40 bodů a skóre 57:36. Za nimi na druhém místě také s 38 body, ale horším skóre, se umístili fotbalisté Zlína. Nejlepšími střelci Dynama byli Urban s dvaadvaceti brankami a Fujdiar se šesti brankami. Urban se stal i nejlepším střelcem celé soutěže.

Po posledním a nejdůležitějším zápase v Havířově fotbalisté i s trenéry dodrželi slib, který si dali, když postoupí do 1. ligy. Za halasného troubení kolem třetí hodiny ráno přijeli na náměstí Přemysla Otakara 11. a všichni naskákali do budějovické kašny. I když pršelo a byla zima, žádnému z hráčů to v tu chvíli nevadilo.

Dalším velkým úspěchem A-týmu Dynama bylo tažení Českým pohárem až do jeho finále. Ve čtvrtfinále remizovalo Dynamo se Slavií Praha 0:0 a na penalty pak vyhrálo 8:7. V semifinále porazilo Duklu Praha 3:0, aby pak až ve finálovém zápase podlehlo v Teplicích Baníku Ostrava 4:2. Branky za Dynamo dávali Urban a Fujdiar.

Ani béčko Dynama si v divizní soutěži nevedlo špatně a osmi zástupců jihočeského kraje se umístilo nejlépe, a to na 3. místě. Získalo celkem 35 bodů a skóre 43:28. Nejlepším střelcem byl Seethaler, který dal šest branek. Před Dynamem skončil na prvním místě pražský Motorlet se 46 body a na druhém místě Sokolov se 36 body.

Mladší dorostenci Dynama České Budějovice dosáhli pěkného úspěchu ve finále přeboru České republiky v kopané v Xaverově, když jen horším skóre skončili třetí za Plzní (1 :2) a Ostravou (0:0).

Z ekonomického pohledu stála sezóna 1990-1991 šest a půl miliónu korun, a to zcela jednoznačně díky zvýšeným nákladům po vstupu na prvoligové kolbiště. Rozpočet skončil schodkem, který vznikl navzdory tomu, že příjmy plánované ve výši 4 167 000 korun byly díky sponzorům a větším návštěvám 4 308 000 korun. Schodek pak byl kryt úsporami z předešlého období i úvěrem u banky. Největšími sponzory v tomto roce byly podniky: Ameriguide a.s., JČE, Pozemní stavby Č. Budějovice, Pozemní stavby Č. Krumlov, JETE Temelín, pivovar Samson, Erima a Sport Stockl Gmund

Ročník 1991-1992 - 1. liga

Od tohoto ročníku došlo k přejmenování vyšších soutěží. l.liga zůstala beze změn. Dosavadní druhá nejvyšší soutěž 1. národní Iiga byla přejmenována na Českomoravskou fotbalovou ligu. Třetí nejvyšší soutěž II. národní liga byla přejmenována na Českou fotbalovou ligu (ČFL) a její druhá skupina na Moravskoslezskou fotbalovou ligu (MFL). Divizí a nižších soutěží se tyto změny netýkaly.

Dynamo do prvoligové sezóny nastupovalo s těmito změnami -přišli: Hruška z Vodních staveb Tábor, Lerch z Dukly Praha, Marek ze Slavoje Žirovnice, Novák s Radou z Dukly Praha a Tejml ze Slavoje Č. Krumlov. Z oddílu odešli: Hermer do SRN, Jindráček do Slavie Praha, Kořínek do Rakouska a Urban do Turecka. Na povolené hostování odešli Kalina, Kodras a Hluštík.

Kádr mužstva tedy vypadal takto: Drahokoupil, Fujdiar, Hejníček, Hort, Hruška, Koller, Konvalina, Lerch J., Lerch Z., Marek, Novák, Poborský, Přibyl, Rada, SeethaIer, Tejml, Skála, Tomášek, Vácha, Valachovič, Wohlgemuth, Hluštík, Kodras.

Realizační tým u A-mužstva byl: hlavní trenér Kotrba, asistent trenéra Tobiáš, lékař mužstva Franc a masér Chládek.

V podzimní části soutěžesi Dynamo nevedlo moc dobře a umístilo se na předposledním patnáctém místě s 8 body a skóre 13:34. Dokázalo pouze třikrát vyhrát, a to s Bohemians 2:1 , Bánskou Bystricí 2:0 a Dunajskou Stredou 2:1. Dvě remízy 0:0 pak uhrálo s Olomoucí a Ostravou. Od ledna 1992 vystřídal dosavadního trenéra Jiřího Kotrbu trenér Jindřich Dejmal.

V jarní části se, mužstvu vedlo lépe, a tak získalo 14 bodů. Celkově tedy mělo 22 bodů a skóre 34:59. Poslední bod jistoty získalo Dynamo I v Hradci Králové v závěrečném kole soutěže za remízu 1 :1. Branku dával Karel Vácha. Konečné 13. místo znamenalo záchranu v 1. lize.

Dynamo České Budějovice B si vedlo nejlépe z jihočeských mužstev v divizi. Svoji skupinu A vyhrálo se čtyřbodovým náskokem před SK Plzeň a vybojovalo si postup do , třetí nejvyšší soutěže, České fotbalové ligy. Nejlepším střelcem byl Matouš s osmi brankami. K úspěchům tohoto ročníku patřil také postup A-dorostu do nejvyšší dorostenecké soutěže, kam se starší dorostenci vrátili po jednoročním působení v II. dorostenecké lize.

Ročník 1992-1993 - 1.liga

Do tohoto ročníku nastupovalo Dynamo s novým názvem, který se změnil z dosavadního SK Dynamo JČE České Budějovice na SK JČE České Budějovice.

Hráčský kádr před sezónou se skládal z těchto dvaceti tří hráčů: Blažek, Červenka, Majer, Marek, Křikava, Rada, Tejml, Valachovič, Wohlgemuth, Sialini, Fryč, Hruška, Jindráček, Jakubovski, Poborský, Povišer, Přibyl, Fujdiar, Hrbek, Mikoláš, Pěnička, Vácha a Vohák.

Nově přišli: Blažek, Maier, Povišer, Pěnička, Sialini, Hrbek, Jakubovski, Mikoláš, Vohák a Křikava.

Na hostování odešli: Drahokoupil, Javůrek, Jinoch, Lerch, Skála a Chlad.

Realizační tým A-mužstva byli: hlavní trenér Dejmal, asistent trenéra Tobiáš, vedoucí mužstva Kuš, lékař Franc a masér Chládek.

Realizační tým B-mužstva hrajícího v této sezóně ČFL byli: trenér Jodl, asistent trenéra Drahokoupil, Iékař Sekyra a vedoucí mužstva Dudek.

Hlavními sponzory v sezóně 1992-1993 byly podniky: JČE, Ameriguide, Pozemní stavby Č. Budějovice a pivovar Samson.

Po podzimním kole se umístili hráči SK České Budějovice na 10. místě. Získali 14 bodů a skóre 19:17. Největším úspěchem byla určitě porážka Dukly Praha 7:2, a to na jejím vlastním hřišti v posledním zápase kola. Branky v tomto zápase dávali: Povišer 3, Vácha 2 a po 1 Poborský s Přibylem.

Na jaře se tolik nedařilo, a tak mužstvo nakonec obsadilo 13. místo s 23 body a skóre 36:39. SK České Budějovice na domácí půdě vyhrálo osm zápasů a porazilo v nich: Nitru 1:0, Prešov 2:0, Bohemians 1:0, Slavii 4:2, Inter Bratislavu 2:1 , Trnavu 5:0, Dunajskou Stredu 1:0 a Olomouc 2:1. Nejlepším střelcem se stal Karel Vácha s osmi brankami před Poborským se sedmi brankami.

Osud SK ČB "B" byl naplněn již dvě kola před koncem soutěže, a tak z posledního osmnáctého místa Českou fotbalovou ligu opustil. Získal pouze 21 bodů a pasivní skóre 31 :62. Nejlepším střelcem B-týmu se stal Mikoláš s osmi brankami.

bahis siteleri