SK Dynamo České Budějovice | Historie | Sezona 2009/10

Sezóna 2009/2010 - 1. liga - 13. místo

Na předsezonní tiskové konferenci určil generální manažer budějovického Dynama Jiří Kotrba smělý cíl - získat během třiceti ligových kol 40 bodů. Jihočeši v předešlém ročníku skončili na desáté příčce, nehráli špatný fotbal, a tak nebyl důvod ke skromnosti. V Dynamu proběhla jakási revitalizace kádru. Hned dvanáct hráčů bylo umístěno na transfer listinu. Ze základní sestavy však odešel pouze středopolař Hílek, jenž zamířil po skončení smlouvy do slovenské Petržalky. Další Slovák Martin Laurinc zase zamířil do Senice. Klub už nestál o služby útočníka Jana Svátka, který dostal svolení k hledání nového angažmá. Podzim však strávil ve třetiligové juniorce. Na jaře hostoval ve Vlašimi. Do týmu tak začal trenér Pavel Tobiáš zařazovat spíše mladíky. Z hostování v Čáslavi se vrátili Dolejš s Ondráškem. Z B-týmu dostali šanci brankář Pešula a rychlý forvard Timm. Jihočeši už několik let úzce spolupracují s našimi východními sousedy.

Slovenští hráči v barvách Dynama podávali vždy kvalitní výkony. Z Bánské Bystrice přišel urostlý stoper Jarabica, který byl také hráčem reprezentačního výběru do 20 let. V posledním přípravném utkání v Rakousku jihočeský celek testoval Ľubomíra Meszároše. Hráč bratislavského Slovanu se nakonec také stal členem kádru. Další zahraniční a tak trochu exotickou akvizicí byl Brazilec Everson Alan De Lima. Ten přišel na doporučení dalšího hráče z latinské Ameriky Fernanda Hudsona. Jeho přestup byl však poněkud komplikovaný. V přátelském utkání nastoupil v dresu Českých Budějovic proti rumunskému SC Panduri a natolik upoutal trenéra tohoto celku, že s Rumuny odcestoval. Vedení Panduri mu však hned v prvním měsíci neposlalo výplatu, a tak se brazilský obránce nakonec vrátil na jih Čech. Od trenéra Tobiáše ale dostal důvěru v jediném utkání proti ostravskému Baníku. Jihočeši prohráli smolně 1:2, když ještě pět minut před koncem vedli.

Zápas se stal zlomovým bodem sezony, jelikož nezastavil sérii porážek a prohloubil herní krizi Tobiášových svěřenců. Přitom úvod vypadal slibně. V prvním kole remíza 1:1 s Jablonec, poté výhra 2:0 na Strahově se Střížkovem. V dalších osmi kolech ale Budějovičtí uhráli pouhé dva body a židle pod koučem Tobiášem se rozviklala. Vše vyvrcholilo prohrami v Poháru ČMFS, nově nazvaném Ondráškova Cup, se Spartou. Poprvé se hrálo systémem na dvě utkání, jenomže už po prvním zápase na Střeleckém ostrově bylo rozhodnuto. Pražané vyprovodili Dynamo ze hřiště debaklem 0:5 a definitivně také zpečetili osud jihočeského patriota Tobiáše, který po zápase sám nabídl svou rezignaci. V pohárové odvetě už vedl mužstvo nový trenér Jaroslav Šilhavý. Ještě předtím ale bývalý reprezentační asistent trenérského doyena Brücknera přivítal ve svém kádru nové posily. Vedení totiž nezahálelo a shánělo posily.

Z Teplic přišel technicky velmi dobře disponovaný středopolař Michal Doležal. Z pražské Slavie řízný obránce Ronald Šiklič. První zápas pod vedením trenéra Šilhavého odehráli Jihočeši paradoxně na půdě pražské Sparty. A z Letné si odvezli zlatý bod za plichtu 1:1. Českobudějovičtí byli sice po většinu utkání pod tlakem, když se ale v 80. minutě dostal k odraženému míči Hudson a propálil vše, co mu stálo v cestě, AXA aréna ztichla. V dalších ligových bojích ale ztichli také hráči Dynama. Střelecká produktivita byla mizerná a dvanácti zápasové čekání na vítězství ukončili Jihočeši až v 15. kole na půdě Brna. Výhra 3:0 byla hodně nečekaná. Budějovickým stouplo sebevědomí a další týden doma přejeli střížkovskou Bohemku stejným poměrem. Jen škoda, že poté následovala dlouhá zimní přestávka.

I během ní došlo k pohybu v kádru. Doležalovi bylo ukončeno hostování, jelikož ho Teplice potřebovali v boji o přední příčky. Z Olomouce ale přišel matador Rudolf Otepka, známý především svými kulišárnami při zahrávání standardních situací. Na hostování přišel další kvalitní záložník Ladislav Volešák. Hráč pražské Slavie právě na jihu Čech dostával ještě za trenéra Cipra důvěru a dal o sobě poprvé vědět. Vstup do jarní části sezony obstaralo domácí utkání s Teplicemi, ty byly v tu dobu lídrem ligy. Bezbranková remíza a solidní hra dala signál, že je na čem stavět. V dalším kole sice přišla porážka 2:3 v Edenu se Slavií, kritici ale ocenili, že se českobudějovičtí hráči nebáli hrát ofenzivní fotbal. Bodů k zachování ligové příslušnosti však bylo stále málo. Housarský kousek se Jihočechům povedl s ostravským Baníkem. Hrálo se ve Vítkovicích před vyprodaným stadionem a Dynamo brankou Davida Horejše zvítězilo 1:0.

Jenomže v klíčových duelech o ligovou existenci na Slovácku a na Kladně na domácí tým nestačili a znovu se velmi přiblížili sestupovým vodám. Atmosféra v kabině byla vypjatá a na hráče byl před každým utkáním vyvíjen velký tlak. O osudu celku z jihočeské metropole rozhodla až utkání s Olomoucí a v Mladé Boleslavi. Hanáci byli na Střeleckém ostrově možná lepším týmem, fotbal se však hraje na góly. Ten rozhodující na 2:1 vsítil čtyři minuty před závěrečným hvizdem parádní trefou Ladislav Volešák a Budějovičtí měli osud ve svých rukou. Naštěstí vše skončilo happyendem. Dynamo ve městě automobilů boleslavské překvapilo a znovu to byl Volešák, jenž se po kombinačním přechodu dostal ke střele z hranice pokutového území a svou střelu umístil pomocí tyče za bezmocného brankáře Šedu. Střetnutí už jinou branku nepřineslo a celý kádr Dynama i s realizačním týmem mohl při zpáteční cestě v autobuse oslavovat záchranu nejvyšší soutěže.

V posledních dvou kolech, kde už prakticky o nic nešlo, dostali šanci také mladíci z juniorky. Vůbec první ligový start si tak připsal v utkání s Brnem nadějný stoper Pavel Novák, v Jablonci zase nastoupil rychlý dvaadvacetiletý forvard Michal Kaňák.

Dynamo nasbíralo ve třiceti zápasech 31 bodů (7 výher, 10 remíz, 13 porážek) a při záporném skóre 24:35 obsadilo třináctou pozici s odstupem šesti bodů na první sestupovou příčku. Oproti loňsku si tak Jihočeši o tři místa pohoršili. Pomyslnou korunku pro krále střelů získal z kádru Dynama mladý útočník Zdeněk Ondrášek, když se do soupeřových sítí trefil čtyřikrát. Nejvíce startů si připsala brankářská jednička Dynama Pavel Kučera. Nechyběl ani v jednom utkání a navíc se s dvanácti vychytanými nulami řadil k vůbec nejlepším brankářům Gambrinus ligy. „Zlými muži“ Dynama byli s 5 žlutými kartami obránce Michael Žižka a útočník Meszároš. Nejvíce diváků si našlo cestu na Střelecký ostrov ve 25. kole, kde byli svědky remízy 0:0 s pražskou Spartou. V ochozech jich tehdy bylo napočítáno 5564.

Béčko prožilo v České fotbalové lize pohodovou sezonu

Rezervní tým Dynama České Budějovice svou devátou sezonu v České fotbalové lize zvládl. Tým zahájil sezonu pod vedením trenéra Jiřího Juráska, kterého po úvodních pěti kolech vystřídal dosavadní asistent Jiří Lerch.

Prakticky v celém průběhu sezony se tým pohyboval v klidném středu tabulky a nikdy nemusel řešit akutní problémy se záchranou třetí ligy. V konečném účtování pak mělo mužstvo bilanci dvanácti výher, deseti remíz a dvanácti proher, což na dvanáctém místě tabulky znamenalo zisk šestačtyřiceti bodů. Mladí Jihočeši měli navíc aktivní skóre 49:47 a právě devětačtyřicet nastřílených branek řadilo tým mezi nejlépe skórující mužstva v ČFL.

Za juniorku v České fotbalové lize nastoupilo v sezoně 2009/2010 celkem úctyhodných 46 fotbalistů. Nejvíce vytíženým hráčem byl stoper Pavel Novák, který v osmadvaceti zápasech odehrál 2484 minut. Mezi velmi často nasazované hráče patřili také například Martin Jasanský (2376 minut) nebo Jiří Peroutka (2334).

Nejlepšími střelci týmu byli útočníci Adam Klavík a Michal Kaňák, kteří v ČFL nastříleli shodně osm branek. O jeden gól méně zaznamenal záložník Martin Jasanský.

Ve čtyřiatřiceti zápasech soutěže využili trenéři celkem čtyři různé brankáře. Nejvíce toho odchytal gólman A-týmu Zdeněk Křížek, který si navíc v osmi z osmnácti odchytaných zápasech připsal čisté konto. V sedmi zápasech stál v bráně Jakub Vlk, v šesti pak Vít Pešula a dvě utkání chytal i Vladan Vršecký, který ale většinu sezony působil v Písku.
 

Sezonu mládeže pokazil sestup dorostenců U18

Do loňské sezony patřil fotbalový klub Dynamo České Budějovice k jedním z mála klubů, které měly své mládežnické týmy v nejvyšších možných soutěžích. V právě startující sezoně tomu ale již tak nebude. Zatímco většina týmů budějovického klubu si bez větších potíží pohlídala klidný střed tabulek, starší dorost kategorie U18 skončil v tabulce České ligy na posledním místě a sestupuje tak do divize.

V nejsledovanější prvoligové celostátní dorostenecké soutěži si tým U19 pod vedením trenéra Pavla Tobiáše počínal dobře a v konečném účtování obsadil devátou příčku se ziskem čtyřiceti bodů. Nejlepším střelcem týmu byl Jan Novák, který zaznamenal osm branek.

Již zmiňované béčko staršího dorostu U18 poměrně dlouho bojovalo o záchranu druhé nejvyšší dorostenecké soutěže. Týmu v průběhu jarní části sezony vypomáhali několikrát i hráči kategorie U19, avšak ani to nepomohlo a tým nakonec s desetibodovou ztrátou na nesestupové příčky skončil na posledním místě tabulky. Dorostencům k záchraně nepomohli ani pětigóloví nejlepší střelci Tadeáš Jindra a Dominik Němec.

Mladší extraligoví dorostenci kategorie U17 odehráli také pohodovou sezonu a trenér Jiří Vlček mohl být s konečnou desátou příčkou a osmatřiceti nasbíranými body spokojený. Tým přesto bude v příští sezoně, kdy bude v kategorii U18 usilovat o návrat do České ligy, potřebovat střelce, v loňské sezoně totiž zaznamenal nejvíce branek obránce Václav Čadek (4).

Přestože mladší dorostenci U16 obsadili v konečné tabulce České ligy mladšího dorostu třináctou příčku, sestupují stejně jako starší kolegové do divize. Nejlepším střelcem týmu v sezoně 2009/2010 byl útočník Zdeněk Linhart, který zaznamenal dvanáct branek!

V nejvyšší soutěži hrající starší žáci Dynama kategorie U15 skončili pod vedením Martina Wohlgemutha na osmém místě tabulky. Nejlepším střelcem týmu byl s jedenácti góly Martin Held.

Starší žáci Dynama v kategorii U14 odehráli v divizní skupině A dobrou sezonu a ve čtrnáctičlenné tabulce skončili přesně ve středu na sedmém místě. Nejvíce gólů v sezoně zaznamenal Jan Hála, který se s devatenácti góly stal dokonce nejlepším střelcem celého klubu.

Průměrnou sezony v České lize mladších žáků U13 absolvovali i svěřenci trenéra Tomáše Marušky, kteří obsadili v konečném účtování desáté místo tabulky. Trenér se mohl pravidelně spoléhat na střelecké kvality Jana Matase (13 gólů) a Jana Chylíka (11).

Jedním z nejúspěšnějších týmů sezony byli mladší žáci U12 v divizní soutěži, kteří v konkurenci třinácti soupeřů obsadili pod vedením trenéra Radima Pouzara šestou příčku tabulky. Nejlepším střelcem týmu byl třináctigólový Jiří Macák.