SK Dynamo České Budějovice | Historie | Sezona 2005/06

Sezóna 2005/2006 - 2. liga - 2. místo (postup do ligy)

Když v sezoně 2003/2004 obsadili fotbalisté Dynama České Budějovice skvělé osmé místo, nikoho ani ve snu nenapadlo, že tým o rok později skončí na patnácté příčce a s první ligou se rozloučí. Představitelé Dynama se netajili záměrem okamžitě postoupit zpět do první ligy a úkolem číslo jedna bylo vhodné doplnění kádru. Po sestupu do druhé ligy totiž tým opustilo hned několik velmi důležitých hráčů základní sestavy. Od začátku sezony se postu sportovního manažera ujal trenér A-týmu František Cipro a právě on se měl starat o příchod nových fotbalistů, kteří by dokázali na jih Čech vrátit první ligu. Během sezony 2005/006 se okolo fotbalu v Českých Budějovicích událo mnoho zajímavého, avšak jedna skutečnost způsobila na jihu Čech pozdvižení - Do Dynama se po dlouhých letech vrátil jeho nejzářivější odchovanec. Ale pěkně od začátku...

Když už se na E.ON stadionu Střeleckém ostrově nehrál fotbal, pokračovala na budějovickém svatostánku alespoň rekonstrukce. Do výstavby severní tribuny se pustila společnost SKANSKA sice až v samém závěru sezony, během ligy ale došlo k rekonstrukci osvětlení, ozvučení a výstavby nového oplocení stadionu.
20. února 2006 došlo k zahájení demolice již zmiňované severní tribuny a o necelý měsíc později na ní začaly vyrůstat nové ochozy, na které měli diváci usednout v podzimní části sezony 2006/2007. 

Po sestupu do druhé ligy došlo k výraznému obměnění kádru. Dynamo totiž opustili hráči základní sestavy Marek Kulič (Mladá Boleslav), David Lafata (Skoda Xanthi), Jaroslav Chlebek (Slovan Bratislava), David Horejš (Brno) a méně nasazovaní Miroslav Obermajer (Bohemians Praha), Martin Vyskočil (Sigma Olomouc - NH) a Matej Krajčík (Slavia Praha - NH). Do týmu přišlo naopak šest fotbalistů, kteří se v úvodu sezony zdáli být velmi neadekvátní náhradou. Ze skupiny Ivo Táborský, Zdeněk Křížek, Stanislav Rožboud, Tomáš Belic, Radek Krejčík a Michal Belej na sebe významněji upozornil pouze posledně jmenovaný, který svou rychlostí a fotbalovostí vládl levé straně záložní formace. Ostatní fotbalisté buď nepřesvědčili a nebo vůbec nenastupovali.

I díky tomu Jihočechům vstup do podzimní části vůbec nevyšel. V úvodním kole sezony sice svěřenci Františka Cipra na domácím stadionu zdolali Viktorii Žižkova 2:1 (o zisku tří bodů rozhodl v 94. minutě z přímého kopu Martin Vozábal), avšak v následujících zápasech začalo Dynamo hodně ztrácet a vrcholem bylo šesté kolo, po kterém se Jihočeši s bilancí 1-1-4 krčili na předposledním místě tabulky. Vedení klubu na celou situaci zareagovalo a během jednoho dne přišla do Dynama čtveřice nových hráčů. Obranu vyztužili Jiří Skála (Mladá Boleslav), Jakub Bureš (Slovácko) a Marek Endl (Prachatice) a střeleckou nemohoucnost útoku měl vylepšit kanonýr Prachatic Václav Mrkvička. Změna týmu prospěla, hned v následujícím týdnu Jihočeši vyhráli na Spartě 3:2 a symbolicky právě ze Sparty přišla o několik dní později šokující a přesto pro každého budějovického fanouška vynikající zpráva...

Budějovice totiž nebyly jediným týmem, který procházel těžkým obdobím. V první lize se trápila pražská Sparta a jako blesk z čistého nebe dorazila na jih Čech zpráva, že byl ze Sparty vyhozen Karel Poborský. O velezkušeného reprezentanta byl pochopitelně okamžitě velký zájem v české lize i zahraničí, přesto dal ale budějovický odchovanec přednost návratu domů a dva dny před zápasem s Olomoucí "B" se stal hráčem Dynama. Na zápas s Olomoucí se bude na jihu Čech dlouho vzpomínat. Karel Poborský vlétl do zápasu jako uragán a ve 13. minutě vedlo Dynamo po jeho brankách již 2:0. Když ještě ve 25. minutě přihrál Svobodovi na další branku, všichni fanoušci zapomněli na nepovedený vstup do sezony, a ač bylo Dynamo stále na 12. místě, začalo se opět nahlas mluvit o postupu do první ligy. Jihočeši s drobnými výkyvy začali pomalu v tabulce stoupat a po podzimní části figurovali s 24 body na pátém místě tabulky. Lví podíl na vzestupu Dynama měl také uzdravený brankář Miroslav Filipko, který se do brány vrátil v 11. kole ve Vítkovicích a v následujících sedmi(!) zápasech neinkasoval. Nejlepším podzimním střelcem byl Karel Poborský, který vstřelil šest branek.

Jihočeši chtěli na jaře nadále atakovat postupové příčky a tomu vedení klubu přizpůsobilo svojí přestupovou politiku. Hlavním trumfem měl být útočník Petr Faldyna, který dokázal během patnácti podzimních kol za Kunovice nastřílet třináct branek. Velmi pozitivní zprávou byla také skutečnost, že své hostování v Dynamu změnil Karel Poborský v přestup. Do týmu dále přišli Radek Mezlík (Brno - H) a Jiří Kladrubský (Prachatice - NH).

Závěr podzimu odehrálo Dynama ve velké euforii a nikdo o postupu do první ligy nepochyboval. Když navíc v prvním jarním zápase utrpěl Hlučín na Střeleckém ostrově krutý debakl 6:0, začali i fotbaloví odborníci Dynamo favorizovat na postup. Kvůli extrémní zimě byla ale jarní část sezony značně poznamenaná a ještě v průběhu dubna měly některé týmy v průběžné tabulce druhé ligy třízápasové manko. Právě měsíc duben, ve kterém Dynamo odehrálo hned sedm zápasů, upozornil na některé nedostatky týmu. Jihočeši přestali střílet góly a hned ve čtyřech zápasech prohráli (na Žižkově, doma se Spartou "B", v Olomouci a na Kladně). Po zápase na Kladně navíc ze sestavy vypadl zraněný Karel Poborský a akcie Dynama začaly rázem ztrácet. Jihočeši byli šest kol před koncem na nelichotivé páté příčce a postup se začínal pomalu vzdalovat. Do karet jim ale hrál fakt, že byl druholigový ročník extrémně vyrovnaný a že i největší favorité ztráceli s outsidery. Ve 24. kole s Pardubicemi vytáhl trenér František Cipro z rukávu trumf. K dispozici neměl vykartovaného útočníka Mrkvičku a příležitost dostal v základní sestavě poprvé nastupující Ivo Táborský. Fotbalista, kterého fanoušci celý podzim zatracovali, chytil svojí příležitost za pačesy a hned od prvního zápasu podával skvělé výkony, které přetavil v osm gólů v sedmi zápasech! Do skvělé formy se na jaře dostal také špílmachr Martin Vozábal a především tato dvojice se největší měrou podílela na tom, že si Dynamo zajistilo postup už v 29. kole na hřišti Ústí nad Labem.
Jihočeši dokázali během sezony nasbírat 55 bodů (17 výher, 4 remízy a 9 proher), čímž si zajistili druhou příčku. S pětapadesáti nastřílenými brankami byli suverénně nejlépe střílejícím týmem a nakonec byli při pohledu na obdržené góly (26) druhým nejlépe bránícím mužstvem. Nejlepším střelcem týmu byl Václav Mrkvička, který se trefil celkem desetkrát. Dynamo mělo v týmu i nejlepšího střelce druhé ligy, kterým byl s velkým náskokem Petr Faldyna - za Kunovice a Dynamo nastřílel celkem 19 gólů. V tabulce střelců druhý Radek Bukač měl o osm branek méně!

B-tým: Pohodová sezona ve středu tabulky

Do sezóny 2005/06 vstoupil B-tým Dynama pod vedením zkušeného trenéra Jana Poštulky. Podzimní část sezóny zvládala juniorka na výbornou. Po sedmém kole dokonce svěřenci Jana Poštulky na pár kol vedli celou soutěž. Na domácím hřišti dokonce prohrál B-tým pouze jediný podzimní zápas (s Jabloncem). Díky několika důležitým výhrám na hřištích soupeřů přezimovala rezerva na skvělém třetím místě.

V jarní části nedokázali mladíci navázat na impozantní podzimní výkony a nastal propad tabulkou. Problémem se stalo zranění několika hráčů a především střílení gólů. Černou série bez vstřelené branky prolomil B-tým až po dlouhých 880(!) minutách. Většinu jarních bodů si připisoval tým Jana Poštulky za bezbrankové remízy. Z boje o čelní místa tabulky se tak rázem stával boj o přežití. Záchranu se podařilo celkem bez problémů vybojovat až dvě kola před koncem celé soutěže.

V průběhu sezóny 2005/06 vypomáhalo hned několik hráčů rezervy Františku Ciprovi v boji o postup do I.ligy. Velice dobře se v A-týmu uvedl Jiří Hrbáč, pár zápasů odehrál v Áčku Marcel Kordík, na několik minut se na trávníku objevil také Tomáš Maruška. Tréninky s A-tým absolvoval také Michal Mašát.
Nejlepšími střelci B-týmu se stali Tomáš Maruška a Michal Mašát, kteří zaznamenali pět branek.

Mládež: O vzrušení se postaral starší dorost

Na dvě zcela odlišné poloviny by se dala rozdělit sezona staršího dorostu. Svěřenci Petra Skály na podzim za svými soupeři výsledkově zaostávali a dlouhou dobu figurovali na sestupových příčkách. K fantastickému obratu došlo v jarní části sezony, kdy dokázali dorostenci devětkrát zvítězit a čtyřikrát remízovat, což je posunulo až na fantastické konečné páté místo. Střelcem týmu byl Michal Schön, který se trefil jedenáctkrát.
Svojí velkou hvězdu si v průběhu jara začal vychovávat i mladší dorost. Do týmu se přesunul šestnáctiletý Filip Rein a díky jeho osmi brankám skončilo Dynamo na průměrném jedenáctém místě.

Filip Rein se stal se sedmnácti góly s přehledem i nejlepším střelcem starších žáků. Těm nakonec patřila konečná pátá příčka prvoligové tabulky. Mladší žáci skončili na devátém místě.

B-týmy dorostů i žáků zvládly nováčkovskou sezonu v české lize dorostu, resp. v divizi žáků bez větších problémů a s přehledem si zajistily účasti v těchto soutěžích i pro následující sezonu.