Sezóna 2014/2015 – 1. liga – 16. místo
Po vysoké výhře nad Táborskem v sezoně 2013/2014 oslavilo Dynamo svůj návrat mezi prvoligovou elitu. Letní přípravu jako pokaždé ovládl kolotoč přestupů a změn v hráčském kádru. Z hostování v Budějovicích se zpět do Olomouce vrátili Michal Bárta a Martin Hála, jih Čech opustil také Simon Deli a Martin Hurka se vrátil zpět do Slavie. Na roční hostování do Zlína zamířil Rastislav Chmelo. Post trenéra pro další sezonu zůstal beze změny a tým tak dále vedli Luboš Urban s Martinem Vozábalem. Změna nastala v otázce farmy. Po ukončení nepříliš povedené spolupráce s klubem SK Strakonice se novou farmou budějovického Dynama stalo Malše Roudné.
Na jihu Čech se v letní přípravě objevilo hned několik nových jmen. Na zkoušku ze Slovácka přišel brankář Tomáš Fryšták a z Bánské Bystrice ho pak následoval obránce Matej Podstavek. Oba nakonec trenéry přesvědčili a zahájili svá angažmá v Dynamu. Naopak po týdenní zkoušce se vrátil zpět do Znojma záložník Radek Buchta. Na hostování se vedení povedlo získat talentovaného Jakuba Horu, kmenového hráče plzeňské Viktorie. Smlouvu o ročním hostování dostal také útočník Michal Škoda. Hvězdnou posilu si Dynamo nechalo na konec letní přípravy. Smlouvu pod Černou věží podepsal místní odchovanec Jiří Kladrubský. Sérii hostování doplnili před startem SYNOT ligy Štěpán Koreš, Jan Vošahlík a také navrátivší se Ladislav Volešák.
Letní příprava se budějovickým fotbalistům příliš nepovedla. Hned v jejím úvodu podlehli pražské Spartě o dvě branky a následovala prohra s rakouskou Admirou Wacker. Výhry se Dynamo dočkalo až na třetí pokus, když porazilo slovenský Senec 1:0. Následně se již tradičně Jihočeši představili na turnaji v Nové Včelnici, kde se probojovali až do finále. V něm podlehli až na penalty Táborsku. Nevyrovnané výsledky v přípravě pokračovaly i nadále. Dynamo dokázalo porazit brněnskou Zbrojovku, ale následně si neporadilo se Slavií. V posledním přípravném zápase před startem ligy svěřenci trenéra Urbana podlehli třetiligovému Regensburgu 1:3.
Do ligové sezony 2014/2015 vstoupilo Dynamo jako nováček s jasným cílem – hrát v klidném středu tabulky. Hned první zápas se Jihočechům vydařil, když s favorizovaným Libercem doma uhráli remízu 1:1. Po úspěšném vstupu ale přišel pád a vysoká prohra 0:4 s Plzní. Následující remíza v Brně ale budějovické nakopla a následovalo domácí vítězství nad Mladou Boleslaví a remíza v Jihlavě. Další vysokou porážku však museli fotbalisté Dynama skousnout v Teplicích, kde prohráli, stejně jako s Plzní, čtyřgólovým rozdílem. Nevyrovnané výkony tak pokračovaly i nadále remízou v Jablonci a prohrami s Příbramí a Bohemians. Na druhou podzimní výhru si museli svěřenci trenéra Urbana počkat až do října, kdy v důležitém souboji urvali tři body v Hradci Králové. K vítězství pomohl výborným výkonem i Jiří Kladrubský, který se na ligový trávník vrátil po sedmi měsících od zranění kolene. Týden na to obrali Jihočeši o dva body i pražskou Slavii. Do konce podzimní části sezony dokázali budějovičtí naplno bodovat ještě dvakrát – s Ostravou a překvapivě i s Teplicemi. Reputaci jim však pokazily prohry na Dukle a také na Spartě.
Úspěšní nebyli fotbalisté Dynama ani v Poháru FAČR a jejich účinkování v něm nemělo příliš dlouhé trvání. S divizním soupeřem z Brozan si sice fotbalisté poradili, hned ve třetím kole však podlehli pražským Bohemians 1905 0:2 a jejich pouť pohárem tak velmi brzy skončila.
Po konci podzimu patřilo Dynamu dvanácté místo a také osmnáct bodů v tabulce.
Přezimovat tedy mohlo bez velkých záchranářských starostí. Velkou měrou k těmto
výsledkům přispěl brankář Zdeněk Křížek, kterého fanoušci ve svém hlasování
odměnili titulem Hráč podzimu. Gólman Dynama figuroval i v anketě sportovec
Jihočeského kraje, v níž se umístil na sedmé příčce.
Zimní pauza se nesla ve znamení velkých změn v kádru a to především v kolonce
odchodů. Své působení v Dynamu skončilo hned několik hráčů najednou – Jakub
Hora, David Brunclík, Štěpán Koreš a Jan Vošahlík. Jihočeši se museli vyrovnat i
se ztrátou svého kapitána Ondřeje Herzána, který se rozhodl ukončit kariéru. Po
odchodu pěti hráčů tak museli budějovičtí tým pro jaro posílit. Zástupcům klubu
se povedlo získat z Plzně na hostování slovenského reprezentanta do jednadvaceti
let Martina Chriena. Zájem byl v jihočeském klubu i o Brazilce Limu a stopera
Mariána Jarabicu. Ani jeden však nakonec v Dynamu nezakotvil. Černobílý dres v
zimě naopak začali oblékat Tomáš Janotka, Jakub Pešek a také zkušený Adam Varadi.
Po úvodním soustředění, které hráči absolvovali v Třeboni, přišel první zápasový test v podobě tradičního zimního turnaje Tipsport ligy. První zápas sice přinesl vysokou porážku 0:6 s Duklou, poté se ale štěstí obrátilo na stranu Dynama. Jihočeši porazili Viktorii Žižkov a poté si poradili i s Vlašimí, kterou porazili 4:1 také zásluhou hattricku Michala Škody. Tým Luboše Urbana v semifinále udolal na penalty i pražské Bohemians a zahrál si finále zimní Tipsport ligy. V něm sice budějovičtí nestačili na Hradec Králové, přesto však byli s konečnou druhou příčkou spokojeni. Další zápas zimní přípravy přinesl prohru s Pardubicemi a také s Rapidem Vídeň. Generálka na ligu ale vyšla Budějovicím výborně, když porazily Teplice na jejich hřišti 3:1.
Do jara tak vstoupilo Dynamo posílené dobrými výsledky v přípravě a s cílem co nejrychleji se zachránit. Novým kapitánem A-týmu se po Herzánovi, který ukončil aktivní kariéru, stal Jiří Kladrubský. Začátek jarní sezony přinesl i změny ve vedení klubu. Z postu předsedy představenstva a generálního manažera Dynama odstoupil Karel Poborský, kterého nahradil dosavadní sportovní ředitel Martin Vozábal. Velké změny v kádru se na Jihočeších podepsaly špatným vstupem do sezony a debaklem 0:6 v Plzni. Další nepříjemnou ztrátu přineslo důležité utkání proti Brnu, které skončilo prohrou domácích 1:3 a zlomilo vaz trenéru Urbanovi, kterého vedení klubu po zápase odvolalo z funkce. Jeho nástupcem byl jmenován sedmašedesátiletý František Cipro, který se do Dynama vrátil jako kouč již potřetí. Ciprovým asistentem se stal David Horejš, kouč ligového dorostu U19. Ani nové složení trenérského týmu však nepřineslo kýžené výsledky a Dynamo se stále propadalo tabulkou.
Následovaly prohry s Boleslaví, Jihlavou a Slováckem. Situace byla pro Jihočechy více než kritická, ale ve hře o záchranu se stále drželi. Ani šestý jarní zápas, tentokrát s Jabloncem, však žádnou změnu nepřinesl a o týden později přišla ztráta bodů v Příbrami. Velké naděje tak Dynamo vkládalo do dvou domácích utkání proti Bohemians a Hradci Králové. Ale ani životně důležitá střetnutí, která by udržela reálnou naději na záchranu, fotbalisté nezvládli. V duelu s Bohemians sice vedli o dvě branky, ale po vyloučení kapitána Kladrubského tým výborně rozehraný zápas ztratil a prohrál 2:3. První jarní body přišly po dlouhém čekání až za remízu 2:2 proti Hradci Králové, následovala je však prohra na Slavii. Čekání na první jarní výhru se protáhlo na deset zápasů. Dynamo porazilo Duklu trefou Jiřího Fundy, který tak zaznamenal svůj první ligový gól. Z ostravských Bazalů už ale svěřenci trenéra Cipra odjížděli s jistotou ztráty ligové příslušnosti. Působení v první lize pak zakončili prohrou s pražskou Spartou a debaklem 1:5 v Liberci.
Nejvíce vytíženým hráčem byl v sezoně 2014/2015 brankář Zdeněk Křížek, který nastoupil do devětadvaceti zápasů a odehrál 2610 minut. Stejný počet utkání zvládli i Roman Lengyel (2529 minut) a Petr Benát (2319 minut). Nepovedená sezona se podepsala na střeleckých statistikách. Jihočeši nastříleli pouze 29 branek. Jakub Hora, který v Dynamu působil pouze na podzim, zaznamenal čtyři trefy. Po třech brankách pak nasbírali Michal Škoda, Jaroslav Machovec a Jiří Kladrubský. Nevyznamenala se ani budějovická obrana, která za sezonu inkasovala 72 gólů, což bylo nejvíce z celé SYNOT ligy.
Juniorka obsadila 14. místo
Na nový ročník Juniorské ligy se začali mladíci Dynama připravovat pod vedením trenérské dvojice Jiří Lerch – Karel Vácha. Letní přípravu provázely poměrně nevyrovnané výkony. Budějovičtí sice porazili stejně staré hráče Táborska a remizovali s juniorkou Jihlavy, poté ale prohráli s divizním Roudným a vysokou porážku 0:5 utržili v Písku.
Vstup do sezony se mladíkům přesto vydařil. V prvním kole porazili svého soupeře z Hradce Králové vysoko 6:1. Na delší dobu to však byla jediná výhra. Následovala série několika proher a dvě remízy – s Duklou a Varnsdorfem. Druhou výhru v sezoně si Juniorka připsala proti Jablonci a zvládla i malé jihočeské derby s Táborskem, které udolala 3:1. Atraktivní domácí duel proti pražské Spartě okořenil i start Jiřího Kladrubského, který svým výkonem pomohl mladíkům k remíze 2:2. V dalších třech zápasech za sebou dokázal tým zvítězit, což ztrátou bodů odnesli Třinec, Slovácko a Liberec. Konec podzimu se ovšem juniorce nevydařil, porážku si odnesla ze zápasu se Znojmem, Mladou Boleslaví a nakonec i s Plzní.
Do zimní pauzy vstoupili junioři s novým hlavním trenérem, kterým se stal Karel Vácha. Příliš úzký kádr, na který si trenéři stěžovali již v létě, se pro jarní sezonu rozšířil o Daniela Svobodu z Jindřichova Hradce, Václava Hrachovce z Vodňan a Davida Chytrého z Písku. Všichni tři přišli do Českých Budějovic na hostování. Ze sestavy naopak na delší dobu vypadl Marek Vít, který si zlomil nohu. Ještě během podzimu nebylo jasné, zda nebude projekt Juniorské ligy definitivně zrušen. Zástupci klubů se však na Ligovém shromáždění dohodli na pokračování i pro příští sezonu.
Vstup do jarní části Juniorské ligy zahájili budějovičtí sérií tří proher s Duklou, Slavií a Jihlavou. První bodový zisk přišel až za remízu 1:1 s Brnem a následovaly je nerozhodné výsledky ve Varnsdorfu a s Ostravou. Nevyrovnané výsledky provázely juniory po celý zbytek jara, ve kterém si připsali čtyři výhry, tři remízy a čtyři prohry.
Juniorský tým nasázel soupeřům v průběhu sezony 63 branek a 80 jich sám obdržel. Nejlepším střelcem se stal se šesti góly Ladislav Volešák, který hned čtyři z nich zaznamenal v utkání proti Teplicím. Na druhém místě, co se počtu vstřelených branek týče, se umístili s pěti zásahy Richard Kalod a Ondřej Otepka. Gólman Dynama Aleš Pavelec pak za sezonu vychytal 2 nuly. S ročníkem 2014/2015 se juniorka rozloučila 14. místem v tabulce a ziskem 39 bodů.
Starší dorostenci zažili skvělý ročník
Dech beroucí tažení měli v letošní sezoně starší dorostenci kategorie U19. V prostředku sezony dokázali dvacet (!) zápasů v řadě bodovat, prohra přišla až v zápase se Spartou. Nakonec dorostenci obsadili sedmé místo z dvaceti dvou účastníků. Spousta hráčů si svými výkony řekla o zařazení do A-týmu. Jan Hála se na konci podzimní části stal základním kamenem sestavy Dynama, Michal Řezáč v posledním ligovém zápase vsítil svou premiérovou branku. Nejlepším střelcem se stal Petr Pasecký s třinácti brankami, který se stejně jako jeho spoluhráči ročníku 1996 poperou v letní přípravě o místo v prvním týmu Dynama.
Mladší dorostenci U17 prožili ročník se střídavými úspěchy. Sezonu nakonec zakončili na osmém místě ze čtrnácti účastníků. Nejlepší formu chytili sedmnáctiletí fotbalisté na úplném závěru ročníku, kdy dokázali vyhrát šestkrát za sebou. Za zmínku rozhodně stojí vítězství v sedmém kole nad suverénně první Slavií 3:1. Největším objevem sezony se stal stoper Mikuláš Jáša, který si svými výkony řekl jak o pravidelné nominace do reprezentace U16, tak i pozvánku do věhlasné akademie Sportingu Lisabon.
Tým vedený Jiřím Vlčkem v letošní sezoně nepředváděl ideální výkony, což se v tabulce promítlo na jedenácté místo. Mladší dorost U16 se po celý ročník mohl opírat o nejlepšího střelce týmu Martina Fišera, který za celý ročník zaznamenal slušných patnáct branek. Z celého roku se dá vypíchnout duel na Žižkově, kde fotbalisté rozstříleli pražský celek 9:2! Stejný průběh panoval i na domácím hřišti, kde mladí fotbalisté nasázeli stejnému soupeři pět branek.
O něco lépe než jejich o rok starší předchůdci skončili starší žáci kategorie U15. Tým vedený Radimem Pouzarem posbíral za základní část 31 bodů, což ho vyneslo na osmé místo. V nadstavbě prohráli mladí fotbalisté jenom třikrát a ve skupině o 7. až 12. místo skončili druzí za Plzní. Zvláštností je pouze jedna remíza za celý ročník. Špatná zpráva je odchod nejlepšího střelce Patrika Hezoučkého do Sparty.
Nepovedenou základní část napravili starší žáci U14 dodatečnou nadstavbou a nakonec obsadili devátou pozici. Zpackanou základní část zakončili žáci na předposlední příčce, v nadstavbě zabrali a prohráli pouze třikrát, což je katapultovalo o dvě příčky výše než v základní části skupiny A. Střelecky se nejvíce dařilo Matěji Rynešovi, který vsítil třicet branek.
Nejlépe ze všech mládežnických týmů se dařilo kategorii U13. Třináctiletí fotbalisté obsadili šesté místo se ziskem 37 bodů. Mladý celek pod taktovkou Richarda Floriána posbíral za celý ročník dvanáct výher, jednu remízu a devět proher. Nejvíce se žákům dařilo v závěru sezony, kdy v posledních pěti utkání dokázali čtyřikrát zvítězit a jednou remizovat. Fantomem mladších žáků byl Jan Rataj, který soupeřům za celý rok nasázel 49 branek a byl hlavní oporou svého týmu.
Mladší žáci U12 skončili v konečné tabulce na osmém místě s obrovským
náskokem na devátý Benešov. Svěřenci Pavla Pulce vyhráli za celý ročník deset
utkání, jedenáct jich prohráli a v jednom remizovali. Žáci po celý ročník
málokdy dokázali navázat na svá vítězství, což jim vyneslo umístění ve středních
patrech tabulky. Střelecky se nejvíce prosazoval David Krch, jenž měl na konci
ročník na kontě 32 branek.