SK Dynamo České Budějovice | Historie | Období 1948-1967

Období od roku 1948 do roku 1967

V únoru 1948 přišlo, jak se tehdy všude psalo, "tzv. vítězství pracujícího lidu" Československa a s ním nastalo sjednocení sportovního a tělovýchovného hnutí. Bylo rozhodnuto, že jedinou tělovýchovnou organizací v našem státě bude Sokol, a že všechny svazy, kluby a tělovýchovné organizace a spolky splynou do jednotné tělovýchovné organizace (JTO) Sokol.

Akční výbory v obcích a městech, okresech a krajích uskutečňovaly sjednocení tělovýchovy. Z pověření okresního akčního výboru byl i Sportovní klub České Budějovice začleněn do T J Sokol I a jeho garantem určen člen klubu Alois Ošťádal. Na společné schůzi akčního výboru SK ČB a Sokola uskutečněné v pondělí dne 15. března 1948 v restauraci u Volbrechtu bylo dohodnuto, že obor kopané SK ČB bude začleněn do Jihočeských elektráren. Důvodem začlenění do Jihočeských elektráren bylo také to, že v nich většina aktivních hráčů byla zaměstnána (John, Štěpánek, Kubeš, Freyberk, PoIák, bratři Zieglerové, Michálek, Brož, Šerý) a i funkcionáři SK České Budějovice -Gukelhorn, Huna, Krátký , Holický , Vaněk a jiní.

Reorganizace zastihla samozřejmě i fotbalové soutěže. Jako nejvyšší soutěž se hrála neoficiální státní liga bez vyhlášení mistra a bez sestupu. Od roku 1949 se přešlo na dvoukolový systém jaro/podzim. Nejvyšší soutěž se pak hrála pod názvem Celostátní mistrovství 1. Druhou nejvyšší soutěží podzimu 1948 byla ObIastní soutěž, která se hrála ve čtyřech skupinách (2 české a po 1 moravské a slovenské). Ani z této soutěže se nepostupovalo a nesestupovalo.

SK České Budějovice spolu s Meteorem České Budějovice byli zařazeni do Oblastní soutěže skupiny A, kde proti nim nastoupili tito soupeři: Rakovník, Kopisty, Břevnov, Slaný, Hořovice, Viktoria Žižkov, SK Plzeň, Sparta Kladno, Nusle a Admira VIII.

Ročník 1948 - oblastní soutěž "A"

V tomto ročníku bylo hráno jen podzimní kolo. Po sestupu z 1.ligy i zde hrál SK ČB a dařilo se mu dobře. Vítězem se stal SK Viktorie Žižkov, která docílila 18 bodů a skóre 30:19. Na druhém místě skončil SK ČB se šestnácti body a skóre 41:16. Vítěz soutěže vyhlášen tehdy nebyl. Mužstvo dosahovalo velmi pěkných výsledků, jako s Hořovicemi 7:0, s Kladnem 5:0, s Břevnovem rovněž 5:0. Naprosto zbytečná byla porážka s SK Slaný 1:2, která vlastně stála mužstvo první místo. Nejlepšími střelci byli: R. Nowak 9, Hemelík a 0. Smutný po osmi brankách.

V přátelských zápasech hrál SK České Budějovice s ligovou Slávií 4:4, s Armádní XI 3:2 a v mezinárodním utkání se Slovanem Vídeň 1:1.

Ročník 1949 -zemská soutěž "A'

Hráno bylo systémem jaro - podzim. Vítězem tohoto ročníku se stal SK Plzeň, když docílil 42 bodů a skóre 91:36. SK České Budějovice, který změnil jméno na T J Sokol JČE České Budějovice, obsadil 3. místo s 29 body a skóre 108:72. Na místě dvanáctém se umístil SK Meteor Č. Budějovice s 24 body a skóre 60:71. Nejlepší střelci byli: Hemelík 23, 0. Smutný 21 a Freyberk 14. SK Plzeň postoupila do celostátního mistrovství (1. ligy). Na druhém místě se umístivší Střela Milovice a 3. T J Sokol JČE České Budějovice postoupili do celostátní skupiny B (11.liga). V přátelských utkáních jsme hráli s Kladnem 3:3 a Čechii Karlín jsme porazili 3:1.

Ročník 1950 -celostátní mistrovství skupiny 11

Hrálo se opět jaro -podzim. Zvítězil Baník Slezská Ostrava, který docílil 34 bodů a skóre 73:35. Druhý Gottwaldov 29 bodů a skóre 71 :37 .Oba oddíly postoupily do 1. Iigy. Zbývajících 10 mužstev včetně SOKOLA JČE České Budějovice sestoupilo do krajského přeboru, poněvadž dle rozhodnutí řídících orgánů byly všechny soutěže (vyšší) kromě 1. ligy zrušeny. SOKOL JČE ČB zůstal třetí, když docílil 25 bodů a skóre 58:45. Nejlepší střelci byli: Muzikář 9, John 8 a Freyberk, Smutný a Vacek po 7 gólech. V tomto ročníku jsme porazili na našem hřišti vítěznou Slezskou Ostravu 4:1 a Brno - Židenice 8:2.

Ročník 1951 -krajský přebor

V krajském přeboru se hrálo jaro -podzim. SOKOL JČE České Budějovice opět změnil své jméno a sice na T J Slávia JČE České Budějovice. Rovněž Meteor změnil jméno na T J Rovnost Č. Budějovice. Vítězem se stala Slávia České Budějovice a získala 31 bodů a skóre 103:34. Rovnost se umístila na místě pátém a dosáhla 19 bodů, a skóre 55:42. Nejlepší střelci: Freyberk 32, Vacek 21 a John 11. Byla sehrána celá řada přátelských utkání a nejzajímavější bylo sehráno v Teplicích, kde jsme zvítězili 5:3. V brance chytal útočník R. Nowak a podal velmi dobrý výkon. V přátelských zápasech dal Freyberk 44 góly. Vzhledem ke střelbě našich současných střelců je to jistě obdivuhodné dát za rok 76 gólů. Trenérem našeho mužstva byl v té době Josef Zeman.

Ročník 1952 -krajský přebor

Hráno bylo opět jaro -podzim. Z 12 mužstev se na prvním místě umístila zase Slávia Č. Budějovice a získala 37 bodů a vynikající skóre 132:35. Na druhém místě se umístila Rovnost s 32 body a skóre 81:33. Slávia je tedy předstihla o celých 51 gólů. Nejlepší střelci: Muzikář 48 mistrovských a 17 přátelských gólů s Freyberkem 33 mistrovských a 15 přátelských gólů. V přátelských utkáních hrála Slávia České Budějovice 3x ve Slávií Praha s výsledky: 2:0, 2:2 a 0:1.

Po skončení této soutěže si Slávia ČB vybojovala postup do nově vytvořené soutěže, která byla celostátní a do které postoupilo 20 krajských přeborníků, kteří byli doplněni mužstvy zbrojených sil.

Ročník 1953 -celostátní soutěž skupiny "A"

Slávia České Budějovice změnila opět jména na Dynamo České Budějovice. V tomto ročníku se hrála soutěž od 10. května do 27 .září 1953, tedy jednokolově. Vítězem se stal T J Stalingrad ( dřívější Bohemians) s 19 body a skóre 34:14. Dynamo ČB skončilo na 8. místě s 9 body a skóre 19:25. Po skončení soutěže měli přeborníci krajů právo vyzvat oddíl svého kraje z celostátní soutěže a dvěma jeho porážkami si s ním vyměnit místo v soutěžích. Vítězem krajského přeboru se stal Slavoj České Budějovice. Dynamo České Budějovice bylo tedy vyzváno Slavojem ČB. Nejdříve na jeho hřišti na Střeleckém ostrově prohrálo 1:2 po poločase 1:0. V druhém zápase opět Dynamo prohrálo tentokrát na hřišti u plynárny 2:3 a poměrem branek 3:5, tedy celkově prohrálo a sestoupilo do krajského přeboru. Nejlepším střelcem tohoto ročníku se stal Muzikář s devíti góly.

Ročník 1954 -krajský přebor

I v tomto ročníku bylo dále hráno systémem jaro -podzim. Vítězem se stal DA Žižka se 40 body a skóre 87:8. Dynamo ČB se umístilo na 2. místě se 34 body a skóre 87:24 a zajistilo tak i s třetím Spartakem Strakonice postup do oblastní soutěže. Nejlepším střelcem Dynama byl Vacek s 24 góly a R. Nowak s 19 góly.Po delší době hostoval v Českých Budějovicích opět oddíl celostátního přeboru a to Dynamo Praha. Před 2 000 diváky podlehlo na hřišti u plynárny domácím po jejich velmi dobrém výkonu 2:3. Za domácí nastoupili: Pražák, Svoboda, Kubeš, Novák, Polák, Šerý, Šíp, Pohůnek, John, Vacek a Čapek.

Za zmínku určitě také stojí úspěch staršího dorostu Dynama RČB, který vyhrál krajský přebor skupiny B a utkal se s vítězem skupiny A PZ Spartak Strakonice, kterého ve dvou zápasech porazil 5:1 a 6:1. Tím získal titul přeborníka Českobudějovického kraje v kopané pro rok 1954.

Ročník 1955 -oblastní soutěž skupiny "B"

Po polovině soutěže bylo Dynamo RČB se třemi porážkami na 3. místě za DA Žižka a Lokomotivou Plzeň. Toto pořadí se udrželo i na konci soutěže, kdy si Dynamo RČB vítězstvím 2:1 nad DA Žižka zajistilo konečné 3. místo se skóre 53:30 s 26 body. Zvítězila Lokomotiva Plzeň s 30 body a skóre 91:31. Nejlepšími střelci byli R. Nowak se 14 góly, Pohůnek s 12 a Čadek s 8 góly.

Dobrých výsledků v této sezóně dociloval opět dorost Dynama RČB, který získal podruhé titul přeborníka kraje. Stal se z něj dobře sehraný celek, v němž si hráči vzájemně rozumí a již předem vědí, co bude spoluhráč s míčem dělat. Dorost dokázal uhrát i takové výsledky, jako vítězství nad Lokomotivou Kolín 9:0.

Ročník 1956 -oblastní soutěž "B" -změna na divizi "B"

Na tento ročník se Dynamo České Budějovice poctivě připravovalo pod vedením trenéra Zemana v tělocvičně, a když tomu počasí dovolovalo i na hřišti. Na začátku roku sehrálo 3 přípravné zápasy s DA Žižka 1:2, Rudou hvězdou ČB 7:2 a s účastníkem oblastní soutěže Jiskrou Modeta Jihlava 4:3. Do oddílu se zařadilo několik mladých hráčů, kteří vnesli do útočné řady rychlost a dravost. Také přišel bývalý hráč Rudé hvězdy ČB Bauer a ze Spartaku Igla se vrátil Hruška. V brance bude Svoboda a Hrubý a k dispozici jsou ještě Pražák a Malík.

Po polovině soutěže, ve které startovalo 6 jihočeských oddílu, se Dynamo drželo na 3. místě se 13 body. 16 bodů měl druhý Baník Sokolov a 17 vedoucí Slavoj České Budějovice. Vítězství nakonec uhájil Slavoj ČB s 31 body a skóre 57:23 a postoupil do II. ligy. Na druhém místě se umístila Dukla Tábor s 29 body a skóre 85:47 a na třetím místě skončilo Dynamo České Budějovice s 26 body a skóre 56:31. Nejlepší střelci se stali Čadek 19 gólu a Bauer 13 gólu.

Dorostenci Dynama České Budějovice získali tento rok již po třetí titul přeborníka kraje. Také do Dynama přišlo 40 žáku, kteří byli rozděleni na dvě žákovská družstva, chlapce do 13 let a na starší hochy. O jejich vedení se obětavě starali pánové Kubeš a Holický.

Ročník 1957 -1958 -divize

V tomto ročníku se opět přešlo na systém podzim -jaro. Aby tohoto bylo dosaženo, musela se soutěž sehrát na tři kola a to jaro -podzim -jaro. Hrálo tehdy 12 mužstev a po prvním kole bylo pořadí na prvních 4 místech: Dukla Tábor 18 bodu, Spartak Radotín 17 bodu, Spartak Strakonice 15 bodu a konečně Dynamo České Budějovice 14 bodu. Po druhém jarním kole, tedy závěrečném, se pořadí mnoho nezměnilo. První místo udržela Dukla Tábor s 50 body a skóre 119:42. Na druhém místě ke změně také nedošlo a se 47 body a skóre 91:53 ho uhájil Spartak Radotín. Oba tyto celky postoupily do II. ligy. Na třetím místě se na konci soutěže umístila Lokomotiva Plzeň s 39 body před čtvrtým Dynamem České Budějovice s 37 body a skóre 90:57 .Nejlepšími střelci se stali: Čadek 17 , Lavička V. 15 a Volf s 12 góly.

Slavnostní otevření hřiště u šroubárny

V neděli odpoledne dne 21. července 1958 bylo slavnostně otevřeno nové hřiště za šroubárnou. Otevření se uskutečnilo zápasem s prvoligovým rakouským celkem Olympia Wien. Tento celek však zůstal hodně dlužit své pověsti a nakonec remizoval s domácími 3:3 po poločase 2:2. Domácí nastoupili v sestavě, s níž počítali na podzimní kolo divize, a ta vypadala takto: Svoboda, Šerý , Polák, F. Lavička, V. Lavička, Konzal, Čadek, Thaler, Mácha, Volf, Bauer. Dvě branky vstřelil Čadek a jednu Polák z penalty. Na zápas se přišlo podívat 3000 diváků.

Ročník 1958 -1959 -divize

Na hřišti u šroubárny se mužstvu velmi dařilo. Velkou zásluhu na tom měl trenér Václav John, jemuž se podařilo nejen stmelit družstvo, ale i vytvořit v něm přátelské prostředí. Výsledky Dynama byly přímo pozoruhodné, neboť se mu podařilo vyhrát i 16 utkání za sebou. Podzimní kolo tak vyhrálo Dynamo v pohodě s výborným skóre 30:2 a 21 body. Na druhém místě se umístil Slavoj České Budějovice s 18 body a skóre 29:18.

V jarní části soutěže pokračovalo mužstvo ve výborných výkonech a v konečné tabulce obsadilo ze čtrnácti účastníků divize s přehledem první místo. Z 26 zápasů jich mužstvo dokázalo 21 vyhrát, ve 3 remizovalo a pouze 2 zápasy prohrálo. Konečné skóre 75: 12 a získaných 45 bodů nedává žádnou pochybnost o tom, kdo měl nejlepší obranu v divizi. Na druhém místě se umístila Lokomotiva Plzeň s 38 body a skóre 93:43. 0 čtyři body za ní se umístil dlouholetý rival Dynama, Slavoj České Budějovice se skóre 67:45. Nejlepšími střelci se stali: Kovařík 11 , Čadek a Steinhausel po devíti brankách.

Po skončení soutěže bylo rozhodnuto, že mistrovská utkání II. ligy budou hraná na hřišti Rudé hvězdy České Budějovice, po uzavření dohody s tímto oddílem.

Ročník 1959 -1960 -II. liga skupina "A"

Tato soutěž, do které se podařilo Dynamu ČB postoupit, byla od začátku velmi náročná a hráli v ní velmi silní soupeři. Domácí zápasy byly hrány na hřišti Rudé Hvězdy na břehu Vltavy. Hřiště bylo dobře udržované a mělo kvalitní trávník. První polovina soutěže se mužstvu celkem vydařila a skončilo tedy na čestném 7 .místě. Získalo 13 bodů a aktivní poměr branek 34:29, když 6 zápasů na cizím hřišti prohrálo a jednou venku remizovalo. V čele tabulky se po první polovině soutěže usadilo Kladno s 20 body. Ve II.lize se v černobílých dresech střídali tito hráči: Svoboda, Hnát, Ševeček, Březina, Zeman, Tháler, Liška, Čadek, Lavička, Bauer, Hůlka, Steinhausel a Míla Kovařík. Určitě je třeba se zmínit také o úspěchu žákovského družstva na Fuxově memoriálu v Jihlavě. Hrálo zde 20 nejlepších oddílů z celé republiky a žáci Dynama za celý turnaj inkasovali jedinou branku a suverénně vyhráli. Dorostenecké mužstvo skončilo tento rok druhé v krajském přeboru s 30 body za Spartakem Strakonice s 33 body.

Ročník 1963 -1964 -II. liga skupina "A"

Podzimní část se Dynamu vydařila a umístilo se na 4. místě pouze se čtyřbodovou ztrátou nad vedoucí Teplice. Podzimní část se odehrála ještě pod vedením trenéra Popoviče, kterého před jarní částí vystřídal trenér Čadek. Na umístění mužstva se to však neprojevilo. To i po skončení jarní části obsadilo 4. místo s 30 body a skóre 43:41. První Teplice získaly 36 bodů a skóre 38:24. Druhé mužstvo Dynama obsadilo v krajském přeboru opět až 12. místo.

Velikého úspěchu dosáhli fotbaloví dorostenci Dynama České Budějovice, kteří v dorostenecké lize skončili na čestném 3. místě. Jejich umístění je nejlepší, jakého v historii jihočeští dorostenci v celostátní soutěži dosáhli ! Pod vedením trenéra J. Kubeše za ně nastupovali: Malásek, Mařík, Procházka, Zukal, Helmich, Bezpalec, Volman, John, Horčička, Cipro, Bartyzal, Šindelář, Leroch, Glazr a Syrový.

Dynamo České Budějovice také v tomto roce potřetí za sebou zvítězilo v turnaji o pohár Jihočeské pravdy a tím ho dostalo do svého vlastnictví.

Ročník 1964 -1965 -II. liga skupina "A"

Dynamu se v tomto ročníku pod vedením trenéra Čadka nedařilo. Po podzimní části skončilo až na 13. místě jen s 8 body a pasivním skóre 15:29. Po této části soutěže mužstvo opustili Ziegler, Honig a Krégr. Ziegler přestoupil do Plzně, Honig se začal věnovat pouze hokeji a Krégr přestoupil do Tatranu Suchdol. Do týmu se vrátil Viktor Lávička. Ani v jarní části nenastalo zlepšení ve hře mužstva, a tak nakonec pouze Dynamo sestoupilo z 13. místa do divize. Dosáhlo pouze 11 bodů a skóre 24:61. Na prvním místě se umístila Slávia Praha se 44 body a skóre 73:17.

Senzačního úspěchu v této sezóně se podařilo dosáhnout fotbalovému dorostu Dynama. Ten se celkem snadno stal, pod vedením trenéra J. Kubeše, vítězem své skupiny 1. ligy. Vítězem druhé skupiny byla Sparta a moravské pak Ostrava. Hrála se kvalifikace, ve které dorostenci na svém hřišti zvítězili 2:0 a v Praze Spartě 0:2 podlehli. Ve třetím rozhodujícím zápase hraném na neutrální půdě v Plzni pak bohužel Sparta opět zvítězila 3:1. Dorostenci Dynama hráli v sestavě: Šindelář, Šimek, Malásek, Leroch, J. John, Frydrych, Helmich, Cipro, Mařík, Glázr, Horčička a Bartyzal.

Ročník 1965 -1966 -divize skupina "B"

Do této sezóny nastoupilo mužstvo opět s trenérem Čadkem a vedoucím mužstva Karlem Blažkem. V mužstvu pak nastoupili v zadních řadách Vavřina, Budín, Ošťádal, Minařík, Pohůnek, Zeman, Novák a útočné kvinteto se skládalo z Bláhy, Krégla, HĎniga, Žubora a Steingausela. Start výborného útočníka Wolfa byl na začátku sezóny vyloučen pro zranění. Po první podzimní části soutěže obsadilo mužstvo Dynama České Budějovice čtvrté místo se 17 body za Chebem s 20 body, Sokolovem s 18 body a Lokomotivou Plzeň se 17 body. Do jarní části soutěže už mužstvo nastupovalo s novým trenérem Františkem Čurdou, který se vrátil z Kuby, kde nějaký čas trénoval. Výkon mužstva v jarní části byl však velkým zklamáním. I přes tvrdou zimní přípravu, v určitou dobu i dvoufázovou, získali černobílí na jaře ve 13 utkáních jen 12 bodů a umístili se tedy s 29 body a skóre 44:38 na konečném 5. místě ze 14 účastníků divize. Zvítězila RH Cheb s 45 body a skóre 77:20. Po sezóně od mužstva odešli Cipro a Čaloun - oba na vojnu do Dukly Tábor.

Dynamo bylo také pověřeno reprezentací jihočeského kraje na oslavách v Rakousku. Nejprve porazilo výběr Horního Rakouska 2:0 (1:0) brankami Čadka a Nováka. v druhém zápase, hraném v Linci proti amatérskému výběru města a na rozbahněném terénu za stálého deště, potom podlehlo 1:2 (1:0). Branku Dynama vstřelil Čadek.

Tento rok byla také učiněna nabídka n. p. Motor převzít fotbalový oddíl Dynamo JČE pod patronát podniku. Tato nabídka však neměla příznivý ohlas u vedení oddílu, které si nakonec obhájilo dosavadního podnikového patrona Jihočeské elektrárny.

Ročník 1966 -1967 -divize "B"

Tento fotbalový ročník se dá zcela jistě pokládat za nejhorší v celé dosavadní historii Dynama České Budějovice pro události, které v něm nastaly. Je velice těžké o nich psát, protože i v roce, ve kterém proběhly, kolem nich bylo spousty polemiky a nejasností. Tak tedy od začátku.

Mužstvo nastoupilo do soutěže pod trenérem Čurdou s postupovými ambicemi v sestavě: Bezpalec, Čada, Lávička, Frydrych, Smolík, Novák, Horčička, Čikara, Bartoň, Havel, Diakité. Od začátku sezóny se mužstvu dařilo, a tak se po podzimu usadilo s 19 body na čele tabulky s největším svým konkurentem Slávií Karlovy Vary, též s 19 body. Na jaře potom boj o první místo ve 14 členné tabulce pokračoval a střídavě vždy vedly Dynamo nebo Karlovy Vary. Šest kol před koncem porazilo Dynamo Slávii K. Vary na její půdě 2:0" když výborně zahrál Moise Diakite, hostující černoch z Afriky. Dal druhou branku, když před ním se trefil Horčička. Tato výhra byla velice důležitá, protože dávala naději do dalšího boje o první místo.

Tento boj se rozhodl až v posledním utkání Dynama na hřišti Lokomotivy České Budějovice, který Dynamo vyhrálo 10:0. Tímto výsledkem stanulo na postupovém prvním místě s 39 body a skóre 55:18. Karlovy Vary se umístily druhé jen s horším skóre 54:19. Na výsledek tohoto posledního utkání byl podán protest vedením oddílu Slávie K. Vary. Po provedeném šetření, které se velmi dlouho táhlo, a po konfrontacích s rozhodčím a hráči byl vynesen rozsudek skutečně drastický, který do té doby neměl obdoby a zněl takto: "Dynamo České Budějovice za úmyslné ovlivňování utkání, machinace a narušování soutěže se trestá vyloučením mužstva z divize a přeřazením do nižší soutěže o dva stupně tj. do 1. A třídy. Výsledek byl zároveň kontumován 3:0 ve prospěch Slávie K. Vary. I přes odvolání vedení Dynama byl tento rozsudek nakonec potvrzen.

Těžko se hledá důvod pro takovéto zakončení sezóny, ale snad by k němu nemuselo vůbec dojít, kdyby Dynamo hrálo odpovědněji v dřívějších utkáních, konkrétně pak v Písku proti Dukle, kde vedlo již 2:0, aby nakonec tento klíčový zápas prohrálo 3:2. Rovněž doma proti Rudé Hvězdě neměl být docílen jen výsledek 2:1 , ale mužstvo, které aspirovalo na postup do ligy, mělo vyhrát přesvědčivějším způsobem. Na druhou stranu vítězství 2:0 v Karlových Varech ukazuje velkou touhu po postupu. Ať se tato situace probírá jakkoli, je jasné, že se na ní nedá již nic změnit. Nejlepšími střelci této poslední sezóny v divizi se stali Lávička a Bartoň se 14 góly.

bahis siteleri