SK Dynamo České Budějovice | Historie | Sezona 2010/11

Sezóna 2010/2011 - 1. liga - 11. místo

Pár dní po skončení sezony 2009/2010 oznámilo vedení klubu první změny v kádru. Představitelé Dynama neprodloužili smlouvy s Tomášem Hunalem a Ľubomírem Meszárošem, po skončení hostování se do svých mateřských klubů vrátili Jan Krok (Sparta) a Ladislav Volešák (Slavia) a předčasně byla ukončena smlouva i Brazilci Eversonovi Limovi, který se v Českých Budějovicích nedokázal prosadit.

Přípravu na novou sezonu zahájil tým pod vedením Jaroslava Šilhavého 7. června a hned velmi brzy se začaly ke klubu připojovat i první posily. Své hostování na jihu Čech změnil v přestup Rudolf Otepka a na začátku července podepsal smlouvu i v Mladé Boleslavi již nechtěný útočník Luboš Pecka. V přípravě na novou sezonu se Jihočeši střetli se zajímavými zahraničními soupeři - o gól prohráli s rumunským Vaslui, 2:0 porazili rakouský St. Florian a po prohře s dalším rumusnkým soupeřem Otelulem Galati remízovali s rakouským Riedem 2:2. V generálce na ligu pak Dynamo vyhrálo nad Strakonicemi vysoko 5:0.

Na předsezónní tiskové konferenci vedení klubu potvrdilo, že cílem klubu bude zajistit si co nejdříve ligovou příslušnost i pro následující ročník a zároveň zlepšit herní projev na domácím hřišti, kde se Dynamu v předchozím ročníku tolik nedařilo. Trenér Jaroslav Šilhavý měl na startu sezony jako asistenty Zdeňka Procházku a Petra Skálu. Kádr A-týmu tvořili brankáři Zdeněk Křížek a Pavel Kučera, obránci Horejšm Jarabica, Koutný, Laštovka, Leština, Riegel a Žižka, dále pak záložníci Benát, Černák, Hudson, Jasanský, Otepka, Rakovan, Šíma a útočníci Klavík, Mezlík, Ondrášek, Sedláček, Stráský a Pecka.

Do sezony vstoupil tým Dynama dobře a po remízách s Libercem a v Boleslavi doma překvapivě přehrál pražskou Spartu, kterou díky gólu Mariána Jarabici porazil 1:0. Právě střelec jediné branky zápasu pak trochu nečekaně narychlo přestoupil do polského týmu Cracovia Krakov. Jihočeši pak sice neprohrávali ani v dalších zápasech, avšak pouhé jednobodové zisky ze zápasů s Teplicemi, Hradcem a Bohemians za začaly zdát málo.

V průběhu srpna tým posílili další tři hráči. Na hostování z Bohemians Praha přišli Jaroslav Beláň s Dmitriem Lencevičem a mezeru po Mariánu Jarabicovi zacelil ze zahraničního angažmá se vracející odchovanec klubu Roman Lengyel. Ve zbytku podzimní části sezony se Jihočechům dařilo střídavě. Dokázali sice porazit Jablonec, Ostravu a Brno, na hřištích soupeřů ale totálně propadli a velmi nepříjemné byly především porážky v Příbrami (0:2), na Slavii (0:4) a v Olomouci (1:5). Velkou školou byly také vysoké domácí porážky od Plzně (0:3) a Mladé Boleslavi (1:3). Po podzimu patřilo Dynamu dvanácté místo ligové tabulky se ziskem osmnácti bodů a skóre 13:26. Na sestupové příčky měli Jihočeši během zimní pauzy náskok tří bodů.

V poháru Ondrášovka Cup Jihočeši ve druhém kole vyhráli na hřišti pražského Meteoru 2:0, poté porazili i třetiligový tým Hlavice 3:1 a stop jim vystavily v osmifinále Teplice. Jihočeši přitom na teplických Stínadlech vyhráli gólem Ondráška 1:0, avšak v domácí odvetě naopak prohráli 0:2 a z postupu do čtvrtfinále se tak radovali Severočeši.

Vedení klubu během zimy posílila výrazná osobnost v podobě Františka Cipra. Velezkušený a úspěšný trenér neusedl na trenérskou lavičku, ale stal se hlavním skautem budějovického klubu. Během zimní pauzy Jihočeši velice netradičně testovali velké množství zahraničních hráčů, na testy jich do klubu přicestovalo hned deset. O své místo hráči bojovali především v rámci zimního turnaje Tipsport liga, v rámci kterého Jihočeši obsadili konečné třetí místo v pětičlenné základní skupině. Svou šanci prosadit se dokázali využít ruský záložník Grigorij Čirkin a srbský obránce Borislav Simić. Zároveň se Simićem přišel do týmu na hostování z Liberce i obránce Lovre Vulin. Své místo v kádru si během zimy vybojoval i Milan Nitrianský, který se nakonec stal na jaře členem základní sestavy týmu.V průběhu zimní pauzy naopak tým opustili z Bohemians Praha hostující Dmitrij Lencevič a Jaroslav Beláň. Nepříjemností zimní pauzy bylo především vážné zranění obránce Jana Riegela, pro kterého sezona kvůli poraněnému kolenu skončila. Podobně dlouhodobě mimo hru byl již od startu soutěže Martin Leština a ze zdravotních trablů se nedařilo dostat ani Petru Benátovi.

Ani vstup do jarní části sezony nezastihl tým Dynama v nejlepším rozpoložení. Hned v úvodním zápase Jihočeši vedli doma nad Teplicemi již 2:0, nakonec byli ale rádi, že dokázali uhájit alespoň bod za remízu 2:2. Následoval propadák v Hradci a nepříjemná výsledková krize vrcholila v zápase s Bohemians, kdy v poslední minutě nedokázal pokutový kop proměnit Petr Benát a zápas tak skončil 1:1. Po následné porážce v Plzni 1:2 pak došlo v realizačním týmu ke změnám, když skončil asistent trenéra Zdeněk Procházka, kterého nahradili Jiří Lerch a Martin Vozábal.

Velkým dnem pro fotbalový stadion na Střeleckém ostrově bylo pak úterý 29. března 2011, kdy se na tomto stadionu odehrál kvalifikační zápas o mistrovství Evropy mužů mezi Českou republikou a Lichtenštějnskem. Český tým proti fotbalovému trpaslíkovi sice neexceloval, do posledního místa zaplněný stadion ale sledoval vítězství národního celku 2:0. Jihočeští fanoušci tak mohli v akci sledovat největší české hvězdy jakými byli Petr Čech, Tomáš Sivok, Tomáš Rosický nebo Milan Baroš.

Po reprezentační pauze čekaly na Dynamo dva důležité zápasy v boji o záchranu. Tým pod vedením Jaroslava Šilhavého se střetl na domácím hřišti se Slováckem a hned následující týden s Ústím nad Labem. Jihočeši z těchto dvou zápasů vydolovali čtyři body, které se nakonec ukázaly jako velmi důležité. Hned týden po výhře nad Ústím (2:0) sice drtivě prohráli v Jablonci 0:5, avšak v dalších kolech si zachováni ligy již pohlídali, když v závěrečných šesti kolech uhráli devět bodů za dvě výhry a tři remízy. V konečném účtování sezony obsadilo Dynamo jedenáctou příčku s třiatřiceti body na kontě. Jihočeši v průběhu sezony sedmkrát vyhráli, dvanáctkrát remízovali a jedenáctkrát odešli ze zápasu jako poraženi.

Nejvytíženějším hráčem týmu byl brankář Pavel Kučera, který v osmadvaceti zápasech odehrál 2520 minut. O jeden zápas více odehrál veterán Rudolf Otepka, avšak na hřišti strávil přibližně o sto minut méně než Kučera. Nejlepším střelcem A-týmu se stal Zdeněk Ondrášek, který zaznamenal sympatických deset branek. Trenér Jaroslav Šilhavý poslal do ligových zápasů celkem čtyřiatřicet fotbalistů, do střelecké listiny se jich zapsalo celkem dvanáct z nich.

Jihočeši zaznamenali i úspěchy na mezinárodní scéně. Právě Zdeněk Ondrášek nakoukl do reprezentačního výběru U21, šanci zahrát si za reprezentaci dostal i Milan Nitrianský, který by měl být členem nově se rodícího týmu do jednadvaceti let.  

Juniorka se v ČFL neztratila. Dokázala porazit i postupující Bohemians Praha

Třetiligová záloha Dynama České Budějovice odehrála v ČFL jubilejní desátou sezonu. Za 34 kol Dynamo nasbíralo 43 bodů při záporném skóre 45:59, což v konečném účtování znamenalo třináctou příčku tabulky. Hlavním trenérem B-týmu byl Jiří Lerch. Asistenta mu dělal Martin Vozábal. Kádr třetiligové juniorky nebyl početný. Jádro týmu tvořilo stabilně 11 hráčů, které doplňovali pendlové z A-týmu. Věkový průměr juniorky byl 20 let. Mezi nejlepší mladíky patřili stoper Sláma, obránci Holub, Koutný a Sajtl. Dále záložník Bakala a útočníci Timm s Kaňákem.

Vůbec nejvytíženější hráč byl Karel Sláma. Ten nastoupil do 33 utkáních a v ČFL odehrál celkem 2 880 minut. Na pomyslné druhé příčce byl obránce Radim Koutný. Ten zasáhl do 32 utkání a odehrál 2 806 minut. I další místa patřila obráncům. Ondřej Sajtl nastoupil do 31 zápasů a odehrál 2 695 minut. Další byl s 98 zápasy a odehranými 2 565 minutami stoper Lukáš Holub. Až za ním byl záložník Rastislav Bakala. Právě Bakala byl z juniorky nejvíce vidět. V závěru sezony nastoupil do dvou zápasů v Gambrinus lize. A v obou případech začal zápas v základní sestavě.

Nejlepším střelcem mužstva byl s devíti góly Michal Kaňák. Na druhém místě skončil ruský záložník Grigorij Čirkin, který během dvou zápasů vstřelil čtyři góly! Takový počet měli na svém kontě i Michal Rakovan a Marián Timm. Oba ovšem hráli podstatně více zápasů.

Trenéři postavili během sezony čtyři různé brankáře. Nejvíce zápasů odchytal Zdeněk Křížek – 25. Zdeněk Liška nastoupil do 5 utkání, Jaroslav Beláň a Miroslav Jirkal do dvou.
Juniorka během sezony dokázala dvakrát porazit v derby Písek a jednou i vítěze soutěže, tým Bohemians Praha, který se v závěru sezony radoval z postupu do druhé ligy.

Bezprostředně po skončení sezony vedení Dynama oznámilo, že pro nadcházející ročník 2011/2012 juniorku nepřihlásí do ČFL a tento tým nebude nijak provozovat. Tzv. farmářským celkem se stal divizní klub SK Strakonice, kde by měli působit všichni hráči bojující o ligový dres A-týmu.

Mládež zažila jeden z nejlepších ročníků

Nejdůležitější kategorie byl ligový dorost U19. Ten vedl zkušený trenér Pavel Tobiáš a hned dva hráče vytáhl až na mistrovství Evropy. Jindřich Kadula a Zdeněk Linhart sice v Srbsku na Euru U17 nepostoupili s reprezentací ze skupiny. Nepostupové třetí místo ale stačilo, aby si mladíci vybojovali účast na mistrovství Světa v Mexiku. V lize dorostenci skončili se 34 body na 14. místě. Nejlepšími střelci týmu se s osmi trefami stali Dominik Němec a František Němec.

Starší dorostenci U18 po sestupu z české ligy do divize tuto soutěž ovládli a po zásluze přesvědčivě skončili na prvním místě. Za celou sezonu prohráli jen dvakrát a úctyhodné bylo i skóre – 91:15. S třiadvaceti zásahy byl nejlepší střelec David Vaněk.

Podobně, jako kategorie U19, tak i mladší ligoví dorostenci U17 skončili v lize mladšího dorostu na 14. místě. Nejlepším střelcem týmu byl se 6 zásahy Zdeněk Linhart, který ve druhé polovině sezony střílel góly za starší dorost U19 a v kategorii U17 již vůbec nenastupoval.

Mladší dorostenci U16 si v České divizi počínali ještě lépe, než jejich suverénní kolegové z kategorie U18. Mladíci Dynama v divizi mladšího dorostu sezonu 2010/2011 zcela ovládli. Dvě prohry a skóre 103:15 mluví za vše. Druhé Vejprnice skončily za Dynamem o 9 bodů. Hned čtyři hráči týmu zaznamenali v sezoně deset a více branek, nejvíce se dařilo Martinu Schertlerovi a Vlastimilu Baštovi, kteří se trefili dvanáctkrát.

Starší žáci U15 skončili v lize na výborném 6. místě. Nejlepším střelcem týmu byl dvanáctigólový Tomáš Janoch, kterému s deseti zásahy sekundoval Jaroslav Dědič.

Kategorie starších žáků U14 hrála v sezoně 2010/2011 v divizi. Nepočínala si nejhůře a se skóre 61:36 obsadila 8. místo. Nutno dodat, že Dynamo uzavřelo část tabulky, která měla od ostatních týmů veliký náskok. Nejlepším střelcem týmu byl Kryštof Kadlec, který se do černého trefil celkem desetkrát.

Česká liga mladších žáků U13 nabídla pro Dynamo mnoho vyhlídek do budoucnosti. Ligu sice s přehledem vyhrála Sparta, ale českobudějovičtí mladíci skončili v horní polovině tabulky na výborném sedmém místě s minimálním odstupem na čtvrtý Most, který měl jen o tři body více než Dynamo. Nejúspěšnějším zakončovatelem týmu byl se třinácti gól Jan Chylík.

Nejmladší kategorie žáků U12 obsadila v divizi střed tabulky. V sezoně nastřílela 94 gólů a skončila na sedmé příčce. Nejlepším střelcem týmu a celého klubu byl Václav Drchal, který nastřílel úctyhodných šestatřicet branek.