SK Dynamo České Budějovice | Historie | Sezona 2006/07

Sezóna 2006/2007 - 1. liga - 10. místo

Po dramatické sezoně 2005/2006, kdy fotbalisté Dynama České Budějovice nejprve klesli ve druhé lize na samé dno a poté fantastiky vystoupali až na druhou příčku zajišťující postup do první ligy, musel sportovní ředitel a trenér František Cipro doplnit vhodně kádr, který by byl v nejvyšší soutěži dostatečně konkurenceschopný. Během léta se také otěží klubu ujal pevně Karel Poborský, který měl z postu generálního ředitele na starosti kompletní chod klubu. Na zkušenost vsadili Jihočeši také v mládežnických týmech, kde se šéftrenérem stal uznávaný kouč Jiří Kotrba.

Během letní přestávky se také naplno rozběhla výstavba nové severní tribuny, která byla následně v průběhu října dokončena. Právě po dokončení severní tribuny se dalo konstatovat, že nejzásadnější rekonstrukce celého E.ON stadionu byla dokončena. Střelecký ostrov byl kompletně uzavřen čtyřmi tribunami (z toho třemi zcela novými) a aktuální kapacita stadionu byla 7342 diváků.

Po vybojovaném postupu týmu do první ligy došlo jako tradičně k velkým hráčským přesunům. Tým opustili Josef Němec (konec smlouvy), Michal Belej, Radek Mezlík (oba Brno - NH), Michal Mácha (Sokolov - H), Martin Dobrotka (Slovan Bratislava), Michal Schön (Prachatice - H) a také nejlepší střelec druholigového ročníku 2005/06 Petr Faldyna (Jihlava - H). Tou nejcitelnější ztrátou byl ale odchod kapitána týmu a budějovického srdcaře Martina Vozábala, který se po devíti sezonách v Dynamu přesunul do týmu 1.FC Slovácko. Směrem do týmu putovali především mladíci, kteří měli oživit hru celého celku. Ze Sparty přišli na hostování nebo přestup hráči Jiří Jeslínek, Ladislav Volešák a Michael Žižka. Z hostování v Příbrami se vrátil Gruber a jako hostující hráč přišel také z Příbrami Jiří Adamec. K jabloneckému Janu Svátkovi přišel taktéž na hostování brněnský Libor Baláž. Nejvýraznější posilou měl být David Horejš, který po svém návratu z Brna převzal po odcházejícím Vozábalovi kapitánskou pásku.

Jihočeši vstoupili do sezony sice domácí porážkou s úřadujícím mistrem Slovanem Liberec, pak ale přišla čtyřzápasová úspěšná šňůra, zisk osmi bodů a vše se zdálo být ideální. Jenže právě po pátém kole se fotbalová veřejnost dočkala šokující zprávy. Karel Poborský, který ještě v pátém kole jediným gólem rozhodl duel se Slováckem, onemocněl lymskou boreliózou! Vážná nemoc ho nakonec vyřadila ze hry na půl roku a do zápasového rytmu se rekordman v počtu reprezentačních startů dostal až v průběhu jarní části sezony. I bez své největší hvězdy ale fotbalisté Dynama podávali výborné výkonu, čemuž také napomohl příchod levonohého záložníka Jaroslava Černého. 

Podzimní část sezony měla nakonec kvůli chystanému mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let na programu celkem sedmnáct zápasů. Jihočeši celý podzim odehráli ve výborné formě a v Českých Budějovicích na sebe upoutal záložník Ladislav Volešák, který prvoligové zápasy rozhodoval svými precizně zahranými přímými kopy. Během podzimu nastřílel mladíček Sparty Praha celkem šest branek (stal se nejlepším střelcem týmu) a z toho hned čtyři z přímých kopů. V celkovém účtování podzimní části skončili Jihočeši s pětadvaceti body na lichotivém sedmém místě se stejným bodovým ziskem jako pátý Jablonec. Během podzimní části se hráčům Dynama dařilo i v poháru ČMFS. Po výhrách v Jihlavě a na Meteoru Praha získali svěřenci kouče Cipra i skalp Slovanu Liberce a mohli se tak těšit na jarní čtvrtfinálové boje.

I během zimní přestávky došlu k výraznějším změnám v kádru. Nejcitelnější byli odchody brankáře Miroslava Filipka do Iraklisu Soluň a čtyřgólového útočníka Jana Svátka, který ukončil své hostování na jihu Čech a vrátil se do Jablonce. Tým dále opustili Libor Baláž (Brno - NH), Jiří Jeslínek (Sparta - NH) a Jakub Bureš s Martinem Leštinou, kteří byli přeřazeni do B-týmu. Odcházejícího útočníka měl plně nahradit útočník reprezentace do jednadvaceti let Jan Holenda, jenž přišel hostovat ze Sparty a gólmanskou dvojici ke Zdeňku Křížkovi doplnil Maďar Zoltán Miski, který přišel taktéž z Letné. Tým pro jarní část sezony doplnili také mladíci Tischler, Pravda, Hrbáč a Schön. Během zimy také vedení klubu přeměnilo hostování Jiřího Adamce v přestup. K tomuto přestupu došlo v rámci barterového obchodu mezi Dynamem a Příbramí - Jihočeši totiž na jarní část sezony zapůjčili Příbrami trenéra Jiřího Kotrbu, který měl Středočechům pomoci v boji o záchranu v první lize.

Jarní část sezony tolik radosti fotbalovým příznivcům nepřinesla. Svěřenci trenéra Františka Cipra během třinácti jarních kol nasbírali pouze devět bodů, což je nakonec posunulo až na desátou příčku. Paradoxem je, že hned třetinu těchto bodů získali v duelu s pražskou Spartou, která nakonec slavila mistrovský titul. Utkání sledovalo 6678 nadšených diváků, kteří sledovali výborný výkon Jihočechů a výhru 2:0. Jednu z branek vstřelil také Karel Poborský, který trávil ve Spartě po návratu ze zahraničí tři sezony a ke kterému se vedení letenského celku zachovalo v sezoně 2005/06 velmi macešsky. Další body získali hráči z jihu Čech v zápase na Slovácku (1:0) a pak za remízy s Mostem, Jabloncem (oba 0:0) a Plzní (2:2).

Jihočeši dokázali během sezony nasbírat 34 bodů (9 výher, 7 remízy a 14 proher), čímž si tedy zajistili desátou příčku. O osmadvacet nastřílených branek se postaralo celkem devět fotbalistů. Nejlepšími střelci týmu byli nakonec Ladislav Volešák a Ivo Táborský, kteří se trefili šestkrát. Ze šestačtyřiceti inkasovanými góly se Jihočeši stali nejhůře bránícím týmem celé soutěže.

Sezona se dala ale hodnotit pozitivně. Tým neměl prakticky žádné sestupové starosti (setrvání v lize si zajistil sedm kol před koncem)a probojoval se do semifinále poháru ČMFS, kde až penaltový rozstřel připravil Jihočechy o účast v poháru UEFA. Hned čtyři hráči týmu koketovali s reprezentačním týmem do jednadvaceti let. Na mistrovství Evropy se sice nakonec podívali pouze Kladrbský s Holendou, přesto především prvně jmenovaný podával na šampionátu výborné výkony a ač se reprezentaci celkově nedařilo, Kladrubského vystoupení se hodnotilo velmi kladně.

Po posledním ligovém zápase ukončil aktivní fotbalovou kariéru jeden z nejúspěšnějších českých reprezentantů Karel Poborský. Dynamu ale zůstal věrný a rozhodl se pokračovat v pozici generálního ředitele klubu.

B-tým: Rezerva dosáhla historicky nejlepšího umístění

Z tříletého angažmá v Prachaticích se na lavičku B-týmu Dynama vrátil Karel Musil. Úspěšný trenér vedl mužstvo například v sezóně 200/2001, kdy dovedl rezervu k postupu do ČFL. Zároveň si k sobě Karel Musil přibral coby druhého asistenta bývalého vynikajícího fotbalistu a několikanásobného reprezentanta Jiřího Lercha. Trenérské trio Musil, Bernát, Lerch mohlo na konci sezóny slavit historický úspěch, když v konečném účtování patřilo mladíkům Dynama skvělé osmé místo.

V porovnání s ostatními rezervními celky tak před Jihočechy skončily pouze oba týmy pražských S. V úvodu soutěže se sice Dynamo B nevyhnulo menší výsledkové krizi, když šest zápasů v řadě nedokázalo vyhrát, ale v dalším průběhu soutěže už se podobné neúspěchy neopakovaly. Vysokou herní kvalitu potvrzovali mladíci Budějovic bodovými zisky a na Složiště si tak nacházela cestu poměrně slušná divácká návštěva. Nečekaně brzo si zajistilo Dynamo účast v ČFL i pro další sezónu a příležitost tak stále častěji dostávali také dorostenci, kteří si nevedli vůbec špatně.

Během sezóny dokázala juniorka například porazit v obou zápasech atraktivního soupeře z Prachatic a v tabulce skončit o tři příčky před ním. Za zmínku také stojí, že v jarní části soutěže Dynamo na vlastním hřišti ani jednou neprohrálo. Nejlepším střelcem týmu byl se sedmi góly Lubomír Myšák. Zkušený kanonýr nastřílel všech sedm gólů v podzimní části soutěže, na jaro jej Dynamo odeslalo na hostování.

Mládež: Pohodovou sezonu prožil i starší dorost

Mezi mládežnickými týmy byla největší pozornost opět upírána na prvoligový starší dorost, který zahájil sezónu zcela jinak, než bylo v posledních letech zvykem. Prvních šest kol nepoznali svěřenci Petra Skály hořkost porážky a vyhoupli se do nejvyšších pater tabulky. Po střídavých výkonech v závěru podzimu přišla ještě delší úspěšná série, která se protáhla až do května a čítala dokonce jedenáct zápasů v řadě, v nichž Jihočeši bodovali. Závěrečná fáze soutěže už byla pro mužstvo hlavně testovacím obdobím pro další sezónu a usadila Dynamo na konečné sedmé místo. Konečně starší dorostenci odehráli sezónu, ve které se ani na okamžik nemuseli strachovat o ligovou příslušnost. Ve statistikách na sebe upozornil Zdeněk Ondrášek, jenž atakoval nejvyšší příčky ve tabulce střelců.

B-tým staršího dorostu, kde se na postu hlavního trenéra vystřídali Jiří Vlček a Marcel Tomášek, podával v České lize solidní výkony a také se mu vyhnuly existenční starosti. V podzimní části soutěže to vypadalo ještě na lepší umístění, než je konečná desátá příčka. Mezi střelci se blýskl Miroslav Kučera.

První vyhrání z kapsy vyhání, mohli si opakovat svěřenci mladší dorostenci, kteří po úvodním vítězství nad Drnovicemi sedmkrát vyšli bodově naprázdno a odsoudili se k boji na chvostu tabulky. Celkově sedm výher a tři remízy a 14. pozice není výsledek, kterým by se mohli mladší dorostenci pyšnit. Lepšímu umístění nepomohly ani nesporné střelecké schopnosti Filipa Reina, důvodem propadu bylo i časté obměňování kádru.

B-tým mladšího dorostu měl velmi špatný podzim jen se třemi výhrami a do jarních kol Michala Hrdličku vystřídal na trenérské židli tradiční zachránce Jiří Vlček. Ten tým dokázal vytáhnout až na konečnou 12. příčku.

Nezvykle špatnou sezónu měli v nejvyšší soutěži starší žáci. Začátek soutěže nebyl výrazně špatný, ale přelom podzimní a jarní sezóny týmu hrubě nevyšel, chyběly góly a samozřejmě také body. O záchraně rozhodlo až 28. kolo, kde v přímém souboji o zachování ligové příslušnosti Jihočeši předčili Kladno. Střelecky svěřence Ivana Nováka táhli Svoboda s Práškem.

Devátou příčku obsadili v České divizi hráči staršího žákovského B-týmu, které na podzim vedl Jan Prener a na jaře jeho práci převzal Martin Wohlgemuth. Pro mužstvo byly typické výkonnostní výkyvy, když jednou mužstvo dokázalo vyhrát 4:0, jindy soupeři 0:7 podlehnout. Umístění na začátku druhé poloviny tabulky je pak logickým a vcelku slušným výsledkem.

Devátá příčka budiž souzena i ligovým mladším žákům, které po podzimu přebral od Martina Wohlgemutha Antonín Bittner. Ať už byly během roku výsledky jakékoliv, na prázdniny se hráčům odjíždělo zvesela. V posledním zápase totiž deklasovali Sokolov 7:0. V průběhu sezóny tým střelecky drželi Linhart a Staněk.

Béčko mladších žáků prožilo podivnou sezónu. Celkovou desátou příčku kalí vysoké porážky, jichž se kluci nedokázali vyvarovat. Prohrát dvakrát 0:9, či 1:8, to by se stávat nemělo. Kouč Pavel Maruška ale s týmem zažíval i příjemnější chvíle a výkony, které dávají naději do budoucna.

Dynamo vyhrálo s obrovskou převahou Okresní přebor i Okresní soutěž starších přípravek sk. B, mladší přípravka skončila v polovině tabulky. V Okresní soutěží starších přípravek sk. C obsadilo Dynamo konečnou druhou příčku.

bahis siteleri