Období od roku 1980 do roku 1989
Ročník 1979-1980 -Národní liga
Trenérem mužstva se v nové sezóně stal František Cerman, který přišel z Dukly Praha. Jeho asistentem se stal Jan Molkup. Do Dynama se z Plzně vrátil Trněný, s ním přišel navíc Korejčík. Z Dukly Hradec přišel talentovaný borec Pavlov, z Kralup Botík, z vojny z RH Strašice se vrátil odchovanec Ryneš. Úspěšně dopadlo i velké jednání o přestupu Frydrycha z Příbrami, který dlouhá léta hrál vrcholový fotbal v Jablonci a ve Slavii a měl by být pro obranu velice prospěšný. Dále přišel Houra ze Škodovky a Koštel z dorostu. Uvolněn byl jen Novák do Č. Krumlova.Kromě těchto nových tváří byli tedy v ligovém mužstvu: Brankáři Mikšíček, Jirkal, Pitter, dále pak Havel, Jodl, Tobiáš, Melka, Fojtík, Klimeš, Fekete, Holý, Procházka, Kuba a Špelina. Celkem tedy 23 hráčů. Dynamo se tento rok opět vrátilo do české "A" skupiny národní ligy. V podzimní části se mužstvu moc nedařilo a v posledním kole prohrou s Žatcem 2:0 si k pěti výhrám, čtyřem remízám připsalo šestou prohru. Tomu odpovídalo 9. místo v tabulce se 14 body a skóre 17:20.
V letní části po příchodu PecIinovského a Řezníčka se začalo dařit lépe a mužstvo v konečném účtování obsadilo 3. místo s 31 body a skóre 38:30. Vítězství vybojovali hráči Sklounionu Teplice se 46 body a skvělým skóre 60:18.
Koncem jarního kola v roce 1980 pořádal trenér Cerman o rozvázání pracovního poměru a po delším jednání mu bylo vyhověno a on odešel do Dukly Banská Bystrica. Na jeho místo nastoupil trenér František Žurek - čerstvý trenér 1. třídy. Nejlepším střelcem v tomto ročníku byl Dušan Kuba 16 gólů, Zbyněk Houška 8 gólů a Procházka 6 gólů.
Ročník 1980-1981 - Národní liga
Z Dynama ještě před touto sezónou odešel po ročním působení trenér Cerman do Dukly Banská Bystrica a jeho trenérský post převzal František Žurek. Nový hráč přišel pouze Peclinovský ze Sparty Praha.Na podzim se mužstvu celkem dařilo, a tak v tabulce obsadilo 4. místo se 17 body. Poslední podzimní zápas se Škodou Plzeň nebyl vůbec dohrán, a to z důvodu propadnutí zdravotních prohlídek u šesti hráčů Dynama. Zápas byl tedy zkontumován a oba body získala Škoda Plzeň.
Po podzimní sezóně odešel Houška do Sparty a Pavlov do Pelhřimova, odkud místo něho přišel Hrkal. S aktivní činností skončil Havel, který ve funkci asistenta trenéra vystřídal Jana Molkupa. Hráčský kádr před jarem tedy vypadal: brankáři Mikšíček, Jirkal, Pitter, obránci Peclinovský, Jodl, Melka, Frydrych, bratři Tobiášové, středoví hráči Fojtík, BotIík, Koštel, Korejčík, Hrkal, útočníci Kuba, Hanzal, Holý, Trněný, Chmelík.
33 bodů a skóre 50:39 zařadilo nakonec Dynamo na 5. místo v tabulce. S přehledem zvítězilo mužstvo Teplic, které získalo 46 bodů a skóre 53:16. Za zmínku určitě stojí výborný výkon Dynama na vlastním hřišti právě proti Teplicím, které nakonec domácí přehráli 2:1. Branky za Dynamo vstřelili Korejčík a Holý.
Již několik měsíců po otevření tréninkového střediska mládeže v kopané při Dynamu JČE, kde společně působili hráči Dynama a Škody, se dostavily první vynikající úspěchy. Trenér Hrmo dovedl dorostence Škody do dorostenecké ligy. Dorostenci Dynama pod vedením Vlčka obsadili výborné 3. místo v dorostenecké lize. Do juniorky po sezóně přešlo osm dorostenců ze Škody a šest z Dynama.
Ročník 1981-1982 - 1. Národní liga
Od sezóny 1981-1982 došlo k další změně organizace fotbalových soutěží v České republice. 1.liga se hrála nadále v jedné skupině se šestnácti účastníky. Druhou nejvyšší soutěží se stala 1. národní liga, která se hrála v jedné skupině se šestnácti účastníky v ČSR. Byla utvořena z mužstev, která se umístila na prvním až osmém místě staré národní ligy v obou českých skupinách.
Obě jihočeská mužstva, Dynamo ČB a VT J Tábor si svým umístěním ve starých skupinách národní ligy zajistily účast v 1. národní lize. Dynamo před touto sezónou opustil dosavadní trenér Žurek z rodinných důvodů a nahradil ho nový trenér Karel Přenosil. Z hráčů odešel František Tobiáš do Třeboně, Hrkal do Vlašimi. Jako posily přišli Bezkočka ze Sparty a Remek z Benešova, brankáře Pittera vystřídal odchovanec Škody České Budějovice Havlíček.
V podzimní části se mužstvo umístilo ve středu tabulky na devátém místě se 14 body a skóre 17:21. Podávalo střídavé výkony a dokázalo také vysoko prohrát, jako například v posledním kole podzimní části, kdy prohrálo s Xaverovem 0:4.
Na podzim se z rodinných důvodů vrátil do Benešova Remek, naopak z Pelhřimova se vrátil Pavlov. Do přípravy byly zařazeni mladí hráči Kamiš, Franc a Koudelka z juniorky a Čadek s J. Rambouskem z dorostu.
V jarní části Dynamo pokračovalo ve výkonech z podzimu, z čehož vyplynulo i celkové umístění na osmém místě s 19 body a skóre 41 :44. Vítězství si nakonec vybojovala Olomouc se 45 body a skóre 56:25. V tomto ročníku se vedlo juniorce Dynama. Ta dokázala vyhrát se šestibodovým náskokem I.A třídu a postoupila do krajského přeboru. Dosáhla 37 bodů a skóre 54:14.
Ročník 1982-1983 - 1. Národní liga
Do tohoto ročníku vykročilo mužstvo Dynama opět pod vedením trenéra Karla Přenosila. Ještě před sezónou přišli čtyři mladí hráči z vojny: odchovanci Procházka s Hourou, Litvan z Igly a Orlíček z CSAD Plzeň. Na hostování přišel brankář Štícha ze Slavie. Velkou smůlou bylo zranění vynikajícího předstopera Trněného, kterému byla v přípravném zápase v Českém Krumlově zlomena lýtková kost. Sestava na sezónu tedy vypadala takto: brankáři Štícha, Mikšíček a HavIíček, dále Tobiáš, Litvan, Jodl, Botlík, Melka, Frydrych, Peclinovský, Fojtík, Koudelka, Orlíček, Korejčík, Holý, Houra, Kuba, Čadek, Pavlov a Procházka.Po podzimní části soutěže se mužstvo v šestnáctičlenné tabulce umístilo na 6. místě. Získalo 14 bodů a skóre 23:20. K 1.1.1983 odešel do Sparty Praha levý křídelní útočník Zdeněk Procházka, který na podzim nastřílel nejvíce branek v celé národní lize. Za něho přišel Klivanda z Českého Krumlova. Hostujícího Štíchu vystřídal v brance Houška a po zranění se vrátil Trněný a BotIík. Ani takto pozměněné sestavě se na jaře příliš nedařilo. Dynamo obsadilo konečné 9. místo s 29 body a skóre 45:39. Vítězem soutěže se stal Sklounion Teplice se 45 body a sk6re 54:30. V tomto roce bylo také započato s výstavbou první poloviny nové tribuny.
Ročník 1983-1984 - 1. Národní liga
Ještě před zahájením ročníku odešel od mužstva Botlík, hostování ukončil brankář Houška a na vojnu odešli talentovaní Čadek a Koudelka. Toto oslabení trenér Přenosil doplnil převážně mladými hráči. Sestava tedy vypadala takto: v brance Havlíček, Sova, v obraně Rambousek,Litvan, Wohlgemuth, Jodl, Tobiáš a Melka, ve středu Trněný, Kotrba, Orlíček, Korejčík, Fojtík, Cížek, Jarolím, Soucha a v útoku Kuba, Holý, Klivanda, Zayml, Dvořák.Po podzimním kole se Dynamo JČE umístilo na 7. místě. Dosáhlo 16 bodů a skóre 20:21. Aktivní činnosti po podzimu zanechal Fojtík a odešli Klivanda s Rambouskem do Českého Krumlova a Jarolím do Příbrami. Naopak přišli Bezkočka z J.Hradce a Šesták z VT J Tachov.
V jarní části se moc nedařilo, ale nakonec Dynamo uhájilo 7. příčku z podzimu. Získalo 30 bodů a skóre 44:44. Na prvním místě se umístila Sigma Olomouc s 51 body a skóre 74:18. Nejlepšími střelci Dynama se stali Holý s Kubou.
Juniorka zvítězila v krajském přeboru ve své skupině a postoupila tak do kvalifikace o postup do divize. Tu vlastně rozhodla již v prvním utkání, když jasně vyhrála v Olešníku, aby pak vyhrála, i když těsně 2:1 , i na vlastním hřišti. Bylo to poprvé v historii, kdy se druhý celek Dynama probojoval až do divize. Velmi úspěšně by se také dala hodnotit klubová práce s mládeží. První dorost postoupil do 1. ligy, žáci suverénně vyhráli kraj a velmi úspěšně si vedli i v přeboru ČSR, svou skupinu krajského přeboru vyhrál i mladší dorost a béčko žáků získalo titul přeborníků okresu.
Ročník 1984-1985 - 1. Národní liga
Do podzimní sezóny nastupovalo Dynamo opět pod vedením trenéra Přenosila. Bauera ve funkci asistenta nahradil Melka. S posilami brankářem Skálou, Andrlem, Kamišem a Rambouskem si mužstvo vedlo velmi dobře a zase se mu po delší době dařilo. Na podzim tedy dosáhlo 22 bodů, když z venku se mu podařilo získat 7 bodů - a to po dvou z Plzně a z Ústí , po jednom pak z Chomutova, Frýdku-Místku a Hradce Králové. Pořadí na prvních místech tedy bylo: Zbrojovka Brno 27 bodů, Dynamo 22 bodů a Teplice 21 bodů.V jarní části soutěže si Dynamo skvělými výsledky udrželo druhou příčku v tabulce a zajistilo si tak teprve po druhé v historii postup do nejvyšší soutěže. Tento postup si hráči Dynama zajistili již tři kola před koncem na domácím hřišti. Dokázali zde porazit druhého kandidáta na postup SU Teplice, a to v poměru 2:0. Obě branky dal výborně hrající Dušan Kuba. Zápasu přihlíželo 5500 nadšených diváků. Dynamo získalo nakonec 41 bodů se skóre 43:27 .Na třetím místě skončily Teplice se sedmibodovou ztrátou na Dynamo. Vítězství z podzimu obhájila Zbrojovka Brno se 47 body a skóre 45:20.
Velkého úspěchu dosáhlo mužstvo také v Českém poháru. Po vítězství nad Vodňany a Mostem hostilo Dynamo Slávii Praha IPS. Po dramatickém boji skončilo utkání v normálním hracím čase 2:2. Proto se střílely penalty, na které Dynamo zvítězilo 7:6. Další dva prvoligové soupeře se podařilo také porazit, Baník Ostrava 2:1 a Olomouc 2:0, a tak se mužstvo probojovalo až do samotného finále Českého poháru. To se hrálo v Třebíči za účasti 6 000 diváků. Roli favorita nakonec splnila Dukla Praha, která Dynamo zaslouženě přehrála 3:1. Jedinou branku Dynama dával Dušan Kuba.
Hráči, kteří se zasloužili o postup do 1. fotbalové ligy: kapitán týmu Josef Jodl (34 Iet, 29 zápasů v 1. NL 84-85), Jaroslav Holý (28, 30), Ing. Petr Skála (26, 30), Roman Havlíček (26, 1 ), Pavel Tobiáš (30, 28), Václav Litvan (24, 7), Dušan Kuba (30, 29), Zdeněk Trněný (30, 30), Jiří Kotrba (28, 28), Jiří Koštel (23, 12), Miroslav Kamiš (24, 12), Jiří Němec (19, 30), Jiří Orlíček (26, 27), Václav Korejčík (28, 25), Jiří Anderle (23, 19), Miroslav Čížek (27 , 26), Jan Sanytrník (19, 4) a Radek Šíma (21 , 3). Samozřejmě nesmíme zapomenout na realizační tým: vedoucí mužstva -František Tobiáš, hlavní trenér -Karel Přenosil, asistent trenéra -Karel Melka, lékař -MUDr. Václav Sekyra, masér -Miloslav Špelina, předseda oddílu – Zdeněk Čadek.
Ročník 1985-1986 - 1. liga
Dynamo hrálo v tomto ročníku 1. ligu podruhé ve své historii. Stalo se tak po dlouhých třiceti sedmi letech. Na ligu se samozřejmě muselo připravit i hřiště. Dodělala se tribuna, přidaly se stupínky k stání, natíralo se zábradlí, budovaly se turnikety a nové vchody. Také se postavilo nové zařízení pro Čs. rozhlas i pro místní vysílání a mnoho dalších úprav.Hráčský kádr byl doplněn o J. Juráska z Baníku Ostrava, Váňu z Dukly a Nesvačila ze Zbrojovky Brno. V podzimní části se Dynamu příliš nedařilo, a tak s dvanácti body nakonec obsadilo předposlední patnácté místo. Vyhrát se mu podařilo pouze dvakrát, a to doma s Bohemians 2:1 a venku proti Dunajské Stredě 3:2. Velmi ostudná byla porážka 0: 10 na hřišti Dukly Praha.
V jarní části si Dynamo o jednu příčku polepšilo. V posledním utkání sezóny doma s Prešovem rozhodlo o svém setrvání v 1.lize. Vyhrálo zápas 2:0 a obě branky vstřelil nejlepší střelec Dynama Dušan Kuba. V tomto nejdůležitějším zápase sezóny nastoupili za Dynamo: Skála - Kotrba, Anderle, Holý, Hermer -Trněný, Čížek, Němec -Kuba, Urban (80. Korejčík), Váňa (72. Orlíček). Přišlo celkem 5 990 platících diváků. Dynamo získalo celkem 25 bodů a umístilo se na 14. místě. V této části soutěže vyhrálo celkem čtyřikrát a nejlepšího výsledku docílilo výhrou 5:0 na domácím hřišti proti Chebu. Průměrná návštěvnost v tomto ročníku byla 5 266 diváků.
V tomto ročníku zaznamenala úspěch juniorka Dynama České Budějovice. Vyhrála s pětibodovým náskokem skupinu "B" krajského přeboru a slušným aktivním skóre 52:16. V zápase o postup do divize pak porazila vítěze skupiny "A" Spartak Písek a tím si zajistila postup. Trenérem juniorky byl Lacina
Ročník 1986-1987 - 1. liga
Před touto sezónou došlo v Dynamu ke změně na trenérském postu. Po vzájemné dohodě odešel trenér Přenosil, který v Dynamu působil pět let. Nahradil ho Bohumil Smolík. Z hráčů odešel Váňa do Slávie Praha a místo něho přišli Čermák a Sokol. Na brankářský post přišel Mikeš. Hráčský kádr před sezónou tedy vypadal takto: brankáři Skála, Mikeš a Havlíček, obránci Anderle, Hermer, Jodl, Jurásek, Korejčík, Kotrba, Němec, Nesvačil, Soucha, Trněný, Čermák, útočníci Karoch, Kuba, Urban, OrIíček a Holý. Realizační tým kromě trenéra tvořili ještě jeho asistent Karel Melka, vedoucí mužstva primář MUDr. Václav Sekyra, Iékař MUDr. František Franc a masér Miloslav ŠpeIina.V podzimní části se mužstvu vůbec nedařilo. Skončilo na předposledním patnáctém místě s 11 body a pasivním skóre 13:31. Na hřišti soupeře v sedmi zápasech nezískalo Dynamo ani bod a za toto hovořilo i skóre 1 :21 z těchto zápasů. V posledním zápase hraném na hřišti Rudé hvězdy Cheb (4. v podzimní části) mohlo dojít k velkému překvapení. Dynamo ještě pět minut před koncem zápasu vedlo 3:2. Pak však rozhodčí odpískal proti němu penaltu a zápas nakonec skončil dělením bodů 3:3.
Na jaře se Dynamu také vůbec nedařilo, a tak již dvě kola před koncem bylo rozhodnuto o jeho sestupu z 1. ligy. Získalo pouze dvacet bodů a pasivní skóre 24:58. To zajišťovalo poslední sestupovou příčku. Nejlepší výsledek byl uhrán na domácím hřišti v předposledním kole. Mužstvo porazilo RHCheb krásným výsledkem 5:0. Bohužel na sestupu to nic neměnilo. Ligu vyhrála Sparta Praha se 42 body a skóre 63:17 .Na druhém místě se umístili Vítkovice s 37 body a za nimi s dvoubodovou ztrátou Bohemians. Nejlepším střelcem ligy se stal Daněk s 25 brankami. Nejlepším střelcem Dynama byl Sokol, který dal celkem 8 branek.
Juniorka Dynama se v divizní soutěži umístila s 20 body na 12. místě.
Ročník 1987-1988 -1. NFL
Před sezónou byl opět vystřídán trenér i jeho asistent. Přišel Jan Molkup a jako asistenta si sám vybral Ádu Havla. Tato dvojice předtím úspěšně působila v tréninkovém středisku mládeže a dosahovala mnohých úspěchů s dorostenci Dynama.Došlo k několika změnám v kádru mužstva: Sokol odešel do Chebu, hostování zakončili Karoch a Mikeš, na vojnu narukoval Němec. Naopak ze Slavie přišel Karel Kuba, ze Sparty se po letech vrátil Procházka, Kamiš skončil hostování v Plzni, Sanytrník přišel zpět z vojny, z Pelhřimova přestoupil Palkovič. Do branky byl získán Hluštík z Českého Krumlova a Jícha z Jihlavy.
V podzimní části soutěže Dynamo získalo pouze 14 bodů při skóre 21 :18. Znamenalo to 8. místo v patnáctičlenné tabulce. Na jaře si mužstvo trošku polepšilo a obsadilo konečnou čtvrtou příčku. Získalo celkem 31 bodů a skóre 50:36. Nejlepším střelcem se stal Procházka, kterému se podařilo nastřílet 26 branek. Na 1. místě se 45 body a skóre 40:15 se suverénně umístila Plzeň.
Juniorka Dynama si oproti minulému ročníku v divizi polepšila. Skončila na sedmém místě se skóre 38:51. Ve Strakonicích se žáci Dynama zúčastnili přeboru ČSR v kopané. V utkání o sedmé místo nakonec porazili žáky Plzně 1:0.
Ročník 1988-1989 1. NFL
Již tradičně se před sezónou u mužstva Dynama vystřídali muži na trenérském postu. Odešel trenér Jan Molkup a nahradil ho Karel Přenosil. V podzimní části si udrželi černobílí neporazitelnost. Z patnácti utkání jen čtyřikrát remizovali a jedenáct zápasů dokázali vyhrát. Přezimovali tedy v čele tabulky s 26 body a skóre 26:11. Na druhém místě byla Zbrojovka Brno s 22 body a třetí Mladá Boleslav s 21 body. Ve většině utkání nastupovalo Dynamo v sestavě: Hejníček -Jurásek, Holý, Hermer, Loužecký -Vodička, Nesvačil, Čermák -Urban, Procházka, Povišer. Nejlepším střelcem podzimu se stal Nesvačil se třemi góly.Na jaře se bohužel Dynamu nevedlo tolik jako na podzim a sedmkrát podlehlo svým soupeřům. Již dvě kola před koncem soutěže se rozplynul prvoligový postupový sen. To když Dynamo prohrálo doma se sestupující Královopolskou 4:1. Nakonec se Dynamo umístilo na druhém místě se 42 body a skóre 55:40. Zvítězila Zbrojovka Brno se 46 body a skóre 62:21. Druhý zástupce jižních Čech v 1. NFL se umístil na 15. místě a se soutěží se , rozloučil.
Juniorka Dynama hrála I v divizi v poklidu ve středu tabulky a umístila se na konečném sedmém místě v šestnáctičlenné tabulce. Získala 31 bodů a skóre 46:43. Vítězství v divizi si vybojoval VS Tábor se 49 body a skóre 65:25. Všechny příznivce českobudějovického Dynama určitě , potěšily výsledky fotbalového mládí. Áčko dorostu v první lize páté, béčko v druhé lize čtvrté, mladší dorost v soutěži TSM druhý. Tyto úspěchy mají určitě , kořeny již v roce 1981 , kdy při oddíle vzniklo TSM. Největší , podíl na nich mají však určitě trenéři, kteří o mládež pečují. Jsou to Jan Molkup, Pavel Tobiáš, Láďa Fojtík, Petr Luksch, Jiří Vlček, Míra Jirkal, Karel Melka, Ivan Novák, Pavel Maruška, a další.