SK Dynamo České Budějovice | Historie | Období 1968-1979

Období od roku 1968 do roku 1979

V roce 1967 začalo určitě nejtěžší období SK České Budějovice. I přes tragické rozuzlení minulé sezóny se však ukázala síla klubu, když v nadcházejících třech sezónách dokázal postoupit z 1. A třídy až do III. ligy

Ročník 1967-1968 - 1. A skupina "B"

Suverénním vítězstvím dvanáctičlenné tabulky s 39 body a skóre 80:12 si Dynamo zajistilo postup do krajského přeboru. Do funkce trenéra nastoupil u mužstva trenéři Linhart "Manda".

Ročník 1968 -1969 - krajský přebor

Dynamo bylo od začátku favoritem na postup a tuto svoji roli dokonale potvrdilo. Vyhrálo na jihu Čech tento ročník co se dalo: kromě krajského přeboru i turnaj Jihočeské pravdy i oblastní kolo Českého poháru.

Na domácím hřišti neztratilo Dynamo ani bod a získalo impozantní skóre 50:7 . Celkově získalo 43 bodů a skóre 68:20. Spolu s ním do divize postoupila z druhého místa Škoda České Budějovice s 36 body a ze třetího místa Dukla Jindřichův Hradec s 34 body. Tuto sezónu sehrálo Dynamo bez jakýchkoli posil s trenérem Linhartem.

Ročník 1969-1970 - divize skupina "B"

Hned po vstupu do divize se hráčům Dynama velmi dařilo. Podzimní kolo suverénně vyhrálo s 24 body před Duklou Tachov s 16 body. V jarní části pak mužstvo pokračovalo v dobrých výkonech, aby při konečném účtování stanulo na prvním místě se 39 body a skóre 61:27. Jako druhá se umístila Dukla Tachov s 30 body a skóre 44:25. Z posledního čtrnáctého místa v tabulce pak sestupoval Humpolec. Nemalou zásluhu na postupovém úspěchu měl určitě trenér mužstva Linhart, který dovedl mužstvo znovu až do právě utvořené III. ligy. K zápasům v této sezóně nastupovali brankáři Dědina a Bezpalec, vzadu Čada, Binder, Lorenc, SmoIík, ve středu Pospíšil s Horčičkou a v útoku Jindra, Novák, Toninger, Neumann a Mikšovský.

Ročník 1970-1971 - III. liga - skupina "A"

Ve skupině "A" III. ligy nastupovalo tento ročník 16 mužstev. V podzimní části se Dynamu vedlo se střídavými úspěchy a nakonec skončilo na 9. místě s 13 body a pasivním skóre 10:14. Z toho výsledku v polovině soutěže vyjádřil trenér Linhart zklamání v rozhovoru pro Jihočeskou pravdu, a to z toho důvodu, že příprava na sezónu, tréninkové podmínky a i ekonomické podmínky hodnotil jako jedny z nejlepších v lize. Od 4. května 1971 pak převzal mužstvo trenér Vlasák. Na jaře se mužstvu dařilo ještě méně a nakonec s 23 body a skóre 19:45 skončilo až na 13. místě. Do druhé ligy postoupil Děčín se 47 body a skóre 61 :19. Fotbaloví žáci Dynama České Budějovice vyhráli krajský přebor a hráli tak ve finále přeboru ČSR. Dostali zde jedinou branku, ta však je stačila vyřadit z bojů o medaile. Nakonec skončili na 5. místě porážkou Kladna 1:0. Ve finále přeboru zvítězilo Ústí, které ve skupině stálo s Dynamem na okraji porážky při výsledku 0:0.

Ročník 1971-1972 - III. liga - skupina "A"

V tomto ročníku hrálo ve skupině "A" 16 třetiligových mužstev. V Dynamu proběhlo před sezónou mnoho změn v sestavě: Dejmal odešel do strakonické Zbrojovky, Binder do Dynama Jihlava, Lorenc do Iskry HoIič, z béčka pak Ševčík do Spartaku Kaplice a Petr Luksch do Hodějovic. V černobílých dresech se však objevily nové tváře: z Vlašimi přišel Kokta (od kterého si klub mnoho sliboval), ze Spartaku Ústí nad Labem brankář Jordán, z Igly České Budějovice talentovaný Mrázek a zkušený veterán Viktor Lávička.

Před zahájením měl tedy trenér M. Vlasák k dispozici tři brankáře: Bezpalce, Jordána a Žabku, dále Toningera, Pospíšila, Melku, Johna, Mrázka, Smolíka, Čadu, Nováka, Lávičku, Bartoně, Poucha, Mikšovského, Koktu, Klimeše a Vavrocha. Připraveni dále byli: Hiněný, Petr, Peterka a Poisl. Sestava mužstva se tedy oproti minulé sezóně o mnoho vylepšila.

V průběhu podzimu si Dynamo vedlo velmi rozpačitě. Po 4 prvních kolech bylo bez bodu poslední, pak ve 3 kolech uhrálo pět bodů, dvě kola zase naprázdno a po nich znamenitá série pěti utkání, v nichž černobílí získali osm bodů. Toto znamenalo celkovou bilanci 13 bodů, skóre 12:17 a celkové 9. místo. K prvnímu říjnu odešel stoper Melka a přišel zkušený Knesl.

Před jarní částí nahlásil vedoucí mužstva František Novák další tři posi1y do útoku: Zieglera, Krejčího a Turka. I přes tyto posily si Dynamo na jaře nepolepšilo a skončilo na 13. místě s 26 body a skóre 37:39. Zvítězil B. Most se 47 body a skóre 51 :20. Nejlepšími střelci černobílých se stali: Ziegler 12, Klimeš 5, Novák a Turek 4 góly. Tento rok uspěli také žáci Dynama, když vyhráli v Jihlavě turnaj za účasti 16 družstev, včetně NDR a Jugoslávie.

Ročník 1972-1973 - III. Iiga - skupina "A"

První polovina tohoto ročníku skončila pro tři jihočeské zástupce velmi lichotivě, protože všichni skončili v první polovině šestnáctičlenné tabulky. Dukla Tábor -třetí, Vodní stavby -čtvrté a Dynamo - sedmé. To nasbíralo celkem 15 bodů a skóre 17:12. Venku se Dynamu mnoho nedařilo a jediný zápas, který se mu podařilo vyhrát 1:0 v Sušici v posledním kole, byl tedy příjemným zakončením podzimu.

V jarní sezóně se mužstvu dařilo a hlavně doma podávalo výborné výkony, když dokázalo porazit i favority skupiny Chomutov 4:0 a nedalo šanci ani suverénnímu Spartaku Ústí. V konečném účtování to nakonec znamenalo 5. místo, skóre 42:27 a 33 bodů. Dukla Tábor skončila šestá a VS Tábor sedmé. Se 47 body a skóre 58:26 postoupil do II. ligy Spartak Ústí. Nejlepšími střelci Dynama se stali: Ziegler 9, Novák 9, Krejčí 8 a Klimeš 6 gólů. Na trenérské lavičce tento rok působil trenér Viktor Lávička.

Ročník 1973-1974 - II. liga - skupina "B"

Před touto sezónou byly všichni tři reprezentanti Jihočeské kopané Dynamo, Vodní stavby Tábor i Dukla Tábor přeřazeni do moravské skupiny III. ligy, což vzbudilo mezi funkcionáři i fanoušky na jihu Čech hodně rozruchu. Na Moravě se v tu dobu hrál totiž fotbal důraznější a měl větší úroveň, než ve skupině “B". Největším problémem byly velké vzdálenosti soupeřů.

Po podzimní části soutěže se Dynamo České Budějovice usadilo na 10. místě šestnáctičlenné tabulky se 14 body a pasivním skóre 19:22. Tehdejší předseda oddílu J. Šrámek to hodnotil jako zklamání a vyjádřil názor, že současný kolektiv Dynama má rozhodně na víc. Zimní příprava mužstva byla velmi tuhá. Hráči naběhali bezmála 150 km, byli na soustředění v Děkanských skalinách, hráli v poháru Jihočeské Pravdy a navíc absolvovali několik přípravných utkáni 1 přes tuto poctivou přípravu se mužstvu na jaře nedařilo a na hřištích soupeře dokonce nevstřelili ani gól. Tomu pak odpovídalo konečné 12. místo se skóre 36 : 43 s 28 body. Suverénně vyhrál Liberec s 45 body a skóre 40 : 13 před Gottwaldovem s 38 body. Nejúspěšnějšími střelci Dynama se stali: Novák 5 11 a Ziegler 5 8 góly. Na trenérském postu v tomto ročníku stál opět Viktor Lávička se svým asistentem F. Bauerem. Vedoucí mužstva byl Janda. Na trávníku se nejčastěji objevovala sestava: Mikšíček - Klimeš, Knesl, Melka, Novák, Čada –Krejčí, Tauchen -Klimeš, Jodl a Kokta.

Ročník 1974-1975 - ČNL skupina "A"

Došlo ke změně názvu soutěže a III.liga se začala oficiálně nazývat Národní liga. Jihočeské kluby byly opět přeřazeny do ':4 " skupiny; tedy do Čech. Trenér Lávíčka s asistentem Bauerem se zaměřili na velmi tvrdou letní přípravu. Hráči byli na soustředění na Hluboké a absolvovali řadu přípravných utkání s výbornými celky jako: Jablonec, Liberec, Strakonice, Prachatice nebo Škoda Plzeň.

Od mužstva odešli zkušení borci Knesl, Tauchen, Krejčí Čada, Jordan, Váňa, Procházka a Emmr. Nově příšli Áda Havel ze Škodovky; Kuba, Bohatý, Horák, Kordlk, Pelech, Rožboud, Janoušek a Pinc. Základní sestava před sezónou tedy vypadala takto: Dvořák -Toman, Jodl, Melka, Klimeš -Kokta, Havel, Novák - Klimeš, Novák, Ziegler.

V podzimním kole se mužstvu celkem dařilo a se 17 body pří skóre 19 : 11 obsadilo 5. místo v šestnáctičlenné tabulce. Novák se na tomto výsledku podílel 5 brankami. Od prvního listopadu převzal trenérské žezlo od Lávičky nový trenér František Zavadil. Od mužstva odešel brankář Dvořák a z dorostu byl přeřazen talentovaný Čadek a z béčka Petr: Jinak nastupovalo mužstvo Dynama od jarní části soutěže beze změn. Pěkné výkony z podzimu se však neopakovaly a mužstvo nakonec skončilo ve středu tabulky na 8. místě. Bylo dosaženo 30 bodů a skóre 46 : 36. Vítězem se stala Příbram se 41 body a skóre 47 : 22. Rekordní vítězství získalo Dynamo České Budějovice výhrou 8 : 0 nad sestupujícím Varnsdorfem. Nejlepšími střelci se stali: L. Novák 1 0, Ziegler 9, Novák 5 a Klimeš se 3 góly. Druhý celek Dynama zvítězil v B třídě s 35 body a skóre 43 : 16 a postoupil tak do fotbalové A třídy.

Ročník 1975-1976 - ČNL skupina "A"

Do tohoto ročníku vstupoval trenér Zavadil s řadou nových, hlavně mladých hráčů. V osmnáctičlenném kádru byli před sezónou tito hráči: brankáři Dvořák, Jirkal, a Pittel; obránci J. Klimeš, Jodl, Havel, Melka, Marek, středoví Čadek, Novák, Kočel; Klimeš, Šrejer a útočníci Petl; L. Novák, Kuba, Kokta, Žák - odešel Ziegler: Noví hráči přišli buď z dorostu a nebo z nižších soutěží.

Ročník 1977-1978 - Národní liga

Od této sezóny vstoupila v platnost nová struktura soutěží. Nejvyšší soutěží byla stále 1. liga, která měla 16 účastníků. Od 1. července se stala jedinou vrcholovou soutěží. Zrušila se 1. liga a druhou nejvyšší soutěží se stala národní liga, která měla stále tři skupiny; dvě v ČSR a jednu v SSR po šestnácti účastnících.

Z první ligy sestupoval jen jeden celek a vítězové skupin národní ligy hráli o postup do 1. Iigy mezi sebou kvalifikační zápasy. Účast v nové národní lize v sezóně 1977-1978 si svým umístěním na šestém místě ve svých skupinách zajistila dvě mužstva z jižních Čech, Dynamo České Budějovice a VTJ Tábor.

Struktura fotbalových soutěží po této reorganizaci měla následné uspořádání liga, národní liga, divize, krajský přebor, I.A třída, I.B třída, okresní přebor, III. třída.

Do nového ročníku Dynamo nastupovalo v pozměněném složení: dlouhodobé opory ing. Nováka a stopera Havla nahradili noví muži, Peclinovský (Slávie), Pressl (ČSAD a před tím Škoda Plzeň) a Horák (Suchdol). V deseti přípravných zápasech dosáhlo Dynamo vynikající skóre 50 : 6, když pouze jednou remizovalo se Škodou. V těchto zápasech se utvořila nejideálnější sestava: Mikšíček - Klimeš, Jodl, Peclinovský, Melka -Fojtík, Novák, Pressl- Trněný, Horák, L. Klimeš.

V této sestavě přezimovalo mužstvo na pěkném 4. místě s 20 body a skóre 21:13. Mělo ovšem na podzim příznivý los, když hrálo 9krát doma a jen 6krát venku. Do jarní sezóny posílili ještě mužstvo útočník Špelina a plzeňský Skála, naopak odešli Trněný do Škody Plzeň a Horák do Pelhřimova.

V soutěži zvítězil Spartak BC Vlašim se 45 body a skóre 59:29. Dynamo neudrželo podzimní 4. místo a skončilo šesté. Nasbíralo celkem 32 bodů a skóre 33:26. Nejlepším střelcem byl Ivan Novák 5 1 0 góly. V Českém poháru se mužstvo střetlo s Bohemians Praha. Utkání bylo hráno jako premiéra při umělém osvětlení před návštěvou přes 5 000 diváků.

Ročník 1978-1979 - Národní liga

Před zahájením sezóny přivítali trenér Přenosil a jeho asistent Ryneš některé nové tváře. Frnocha z Vimperka, Jílka z Lokomotivy České Budějovice a Sekana z T. Svinů. Naopak odešli Klimeš a Čadek do Českého Krumlova, Černý do Vodňan, Pressl se vrátil do ČSAD Plzeň a Hanzal s Řezníčkem odešli na vojnu. Odešla také opora obrany Peclivovský do Sparty. V říjnu se z vojny vrátili Jirkal s Kubou. Mužstvo bylo opět přeřazeno do moravské "B" skupiny, která byla odborníky považována za mnohem těžší. Samozřejmě to bylo i finančně náročnější z důvodů velkých vzdáleností soupeřů. V podzimním kole se Dynamu dařilo se střídavými úspěchy a skončilo na 7. místě. Získalo 15 bodů a skóre 18: 17. Na jaře se pak mužstvu přestalo dařit a pohybovalo se stále v sestupovém pásmu. Nakonec skončilo na 12. místě s 28 body a skóre 33:34. Vítězem soutěže se staly Válcovny plechu Frýdek-Místek s 42 body a skóre 53:24.

Na konci sezóny od mužstva po šestiletém působení odešel trenér Zavadil a na jeho místo nastoupil bývalý ligový fotbalista Hradce František Cerman. Výbor klubu tento rok také rozhodl o zrušení "B" týmu k 1. 7. 1979.

V Českém poháru bylo Dynamo vyřazeno na vlastním hřišti až po prodloužení Slavií Praha 2:1. Koncem března mužstvo vyhrálo nad Uralmaš Sverdlovsk 2:1 a na jaře pak nad Zbrojovkou Brno 2:0. Také byl uspořádán zájezd do Itálie, kde se hrála dvě přátelská utkání v Ciancianu s kluby dělnické federace.

Mladší žáci fotbalového Dynama vyhráli svou skupinu okresního přeboru bez ztráty jediného bodu a s impozantním skóre 110:3. Velkou zásluhu na tom měl určitě trenér těchto benjamínků, jedna z největších postav jihočeského fotbalu, Viktor Lávička. V tomto roce vychovávalo Dynamo v osmi družstvech 120 dětí. Jejich velkým problémem byla chybějící tréninková plocha nahrazovaná loukami v okolí města.