SK Dynamo České Budějovice | Klub | Jedenáctka století

Jedenáctka století SK Dynamo Č. Budějovice

Anketa Jedenáctka století byla vyhlášena při příležitosti stého výročí fotbalového klubu SK Dynamo České Budějovice. V anketě hlasovali jihočeští sportovní novináři a vybrali fotbalové osobnosti, které rozhodujícím způsobem zasáhly do stoleté historie SK Dynamo.


JOSEF ZEMAN, žil v letech 1915 - 1999, na přelomu 30. a 40.let prvním hráčem SK České Budějovice, který s fotbalem udělal skutečnou díru do světa. Reprezentant a střední útočník železné Sparty. Autor prvního ligového gólu SK. Do Budějovic se vrátil z pražské Sparty v době bitvy o postup do I.ligy, která skončila v roce 1947 postupem. Pár let pak ještě hrál - i jako čtyřicátník - v rezervě Dynama, pak už v klubu pomáhal i jako trenér.

KAREL ČAPEK, narodil se v roce 1925. Do Českých Budějovic přišel tento vynikající brankář z Vodňan. Vojnu strávil v Plané u Českých Budějovic a v roce 1947 se stěhoval pod Černou věž, aby stihl s mužstvem vykopat první ligu. Odměnou za jeho spolehlivé výkony byla v roce 1948 pozvánka do reprezentace, ze kterou odchytal čtyři zápasy. Stal se tak prvním reprezentantem SK České Budějovice. Do Sparty se stěhoval v roce 1949 a hrál tam pět let. S celou rodinou odešel v osmašedesátém roce do Švýcarska, kde od té doby žije.

MILOSLAV ŠERÝ, narodil se v roce 1929. Na postu stopera byl dlouholetou oporou zadních řad SK Dynamo České Budějovice. Do klubu přišel ze Ševětína, ještě jako dorostenec stihl slavnou sezonu 1947/48, kdy mužstvo hrálo 1. ligu. Byl znám jako vynikající hlavičkář s rychlým startem na míč. Svými spolehlivými „voleji“ dominoval systému se třemi obránci. Brzy padl do oka známým klubům, ale černobílým barvám zůstal věrný až do konce svojí kariéry.  

VIKTOR LÁVIČKA, žil v letech 1931 - 1993, útočník, záložník, rozený špílmachr. Jedna z legend jihočeského fotbalu. Kromě dlouholetého působení v dresu Dynama hrál první ligu na vojně v Olomouci, zkoušel to v Bohemians a ve Slavii. Do I.ligy pomohl Teplicím a národní ligu v Českých Budějovicích hrál ještě ve čtyřiceti letech. Jeho trestné kopy byly pověstné, stejně jako smysl pro fotbalovou strategii. Lávička byl rozeným šéfem mužstva a také tak se mu i říkalo. V Dynamu působil později i jako trenér.

Ing. LADISLAV NOVÁK, narozen v roce 1946 - útočník, s fotbalem začínal až v jedenácti ve Vodňanech a hned se postavil do středu útoku. Do Dynama přišel ještě jako žák, za dorost hrál v Igle. Po studiích a vojně se v roce 1972 upsal Dynamu. Třikrát se stal nejlepším střelcem národní ligy, jednou byl druhý. Za Škodu a Dynamo nastřílel 93 ligových gólů. Dvakrát za sebou byl mezi deseti nejlepšími jihočeskými sportovci roku. Kariéru v Dynamu ukončil v létě 1977 v jedenatřiceti letech. Pamětníci na něho vzpomínají jako na fotbalového gentlemana. Po odchodu z Dynama hrál už jen pro radost v SK Mladé.

JOSEF JODL, narodil se v roce 1951 - stoper, prakticky celou kariéru spojil s Dynamem, kde prožil téměř 17 sezón. Do klubu přišel na podzim 1972 ze Čtyř Dvorů. Tehdejší trenér Viktor Lávička ho vrátil do obrany, kde už zůstal. Hrál ve III. i ve II.lize a byl u postupu do I.ligy v roce 1985 jako kapitán mužstva. S aktivní kariérou skončil počátkem roku 1989. Vysloužil si pověst klubisty a tvrdého, nekompromisního obránce. Po skončení kariéry působil jako asistent trenérů u A i B mužstva, na domácích zápasech Dynama dodnes působí jako hlavní pořadatel.

DUŠAN KUBA, narozen v roce 1955 - útočník z nezapomenutelné generace 70. a 80. let, která do Budějovic vrátila po desítkách let ligu. Než koncem roku 1987 skončil s fotbalem, prožil v klubu úctyhodných čtrnáct let. S fotbalem začínal ve Chvalšinách, do Dynama přišel v osmnácti. Z českých a moravských prvoligových klubů ho s výjimkou Dukly Praha lákaly všechny, ze slovenských Trnava. V roce 1972 se dostal do desítky nejlepších sportovců Jihočeského kraje.

JIŘÍ NĚMEC, narozen v roce 1966. Defenzivní záložník mezinárodní třídy; za národní mužstvo odehrál 84 zápasů, vstřelil v nich jednu branku. Ve 35 zápasech byl i kapitánem národního mužstva. S fotbalem začínal ve Slavoji Pacov, jako mladší dorostenec přešel do Českých Budějovic, kde v letech 1981-87 působil v Dynamu, s nímž se podíval i do I.ligy. Na vojnu narukoval do Dukly Praha. Z hlavního města se na jih Čech už nevrátil. Roku 1997 byl jedním z prvních dvou Čechů, kteří směli zvednout nad hlavu Pohár UEFA; doma se stal Fotbalistou roku. Bohatý fotbalový život končil na Letné v druholigovém B týmu Sparty. Zúčastnil se MS 1990, ME 1996 a 2000. Je mistrem ligy.

KAREL VÁCHA, narodil se v roce 1970. Útočník, s 55 góly ve 180 zápasech v černobílých barvách je nejlepším prvoligovým střelcem českobudějovické historie. Spolu s góly vstřelenými ve Slavii a v zahraničních ligách Rakouska a Slovenska má na svém kontě 86 prvoligových branek. V české lize nastoupil k 237 zápasům. Do Českých Budějovic se po ukončení kariéry vrátil jako asistent trenéra - v sezóně 2005/2006 působil po boku trenéra Františka Cipra a v jarní části sezóny 2007/2008 asistoval Františku Strakovi.

KAREL POBORSKÝ, narozen v roce 1972, vynikající útočný středopolař a "falešné" křídlo; český rekordman v počtu mezistátních zápasů, hráč světového formátu. S fotbalem začínal v Třeboni, ale už jako žák přešel do Budějovic, v jejichž barvách to dotáhl až do I.ligy. Dalšími zastávkami jeho kariéry byly Viktoria Žižkov, Slavia Praha, Manchester United, Benfica Lisabon, Lazio Řím, Spartu Praha a nyní znovu SK Dynamo. V roce 1996 se stal fotbalistou roku. Jako první Čech odehrál za národní mužstvo přes 100 utkání. S národním týmem vybojoval 2. místo na ME v Anglii 1996 a 3.místo na ME v Portugalsku 2004. Je mistrem ligy. Je předsedou představenstva, generálním manažerem a jedním z akcionářů SK Dynamo České Budějovice.

MARTIN VOZÁBAL, narozen v roce 1978 - záložník, odchovanec VS Tábor, do Dynama přišel v dorosteneckém věku. Postupně prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, byl hráčem národního mužstva do 21 let, startoval na Olympijských hrách v Sydney. S výjimkou půlročních hostování ve Slavii, v Hradci Králové a v řecké Skoda Xanthi oblékal dlouhou dobu především dres Dynama. Své působení na jihu Čech ukončil v létě roku 2008, kdy přestoupil na Žižkov..