Reprezentační přestávka skončila. A po dvou týdnech mohou fanoušci opět vyrazit na prvoligové tribuny. Fotbalisté Dynama, kteří v posledním utkání před pauzou výhrou 3:2 nad Bohemians Praha 1905 zastavili sérii třech porážek v řadě, se pojedou prát o své druhé letošní venkovní vítězství do Olomouce. Zápas na Andrově stadionu začne v sobotu v 16.30 hodin. Dobrá zpráva je, že se v poslední době střelecky daří útočníkovi Davidu Ledeckému.

Dynamo – Bohemians 3:2

Byla to sobota 17. srpna tohoto roku, kdy SK Sigma Olomouc naposledy poznala hořkost porážky. Svěřenci trenéra Radoslava Látala vedli na hřišti Bohemians Praha 2:0 ještě v 61. minutě. Pak ale domácí utkání dvěma góly vyrovnali a vítězný přidali v 90. minutě. Od té doby však Olomoučtí neví, jaké je to prohrát. V následujících šesti zápasech dokázali vždy bodovat. Hanáci jsou v této sezoně vůbec v pohodě. Při pohledu do tabulky je jasné, že ročník mají rozehraný daleko lépe, než ten minulý. Po dvanácti utkáních jim patří osmá příčka se ziskem sedmnácti bodů. A to už za sebou mají zápasy v Edenu proti Slavii Praha, na Letné proti Spartě i ve Štruncových sadech s Plzní.

Olomoučtí se ještě před třemi lety potkávali s Dynamem ve druhé lize. Tou ale v sezoně 2016/17 projeli jako nůž máslem a po postupu hned v nejvyšší soutěže překvapili, když si dokázali vybojovat čtvrté místo a vyzkoušeli si i Evropskou ligu na hřišti španělské Sevilly. Loňský ročník už tak povedený nebyl. Nakonec z toho bylo osmé místo. A letos?

Letos se Hanáci opírají o střelecké umění Jakuba Plška, který je nejen nejlepším snajprem týmu, ale patří se šesti brankami i mezi nejlepší kanonýry v první lize. A důležité je pro tým trenéra Radoslava Látala i domácí prostředí. V podzimní části doma ještě neprohráli. Z pěti duelů tři vyhráli a dva remizovali, i když mohli mít bodů víc. V zápasech proti Karviné (1:1) i Slovácku (2:2), dostávali branky v posledních minutách utkání. Proti Dynamu chce Olomouc uspět a doplnit svou úctyhodnou bilanci o další body. „Herním projevem Budějovice vypadají velice dobře. Jsou nevyzpytatelný soupeř. Nahoře mají tři kvalitní útočníky, na které si musíme dát pozor. My se ale chceme soustředit především sami na sebe, hrajeme doma a chceme vyhrát,“ popisoval pro klubový web Sigmy záložník Tomáš Zahradníček.

Českobudějovické Dynamo v posledním utkání před reprezentační přestávkou zabralo. V důležitém duelu s Bohemians Praha 1905 vyhrálo a odlepilo se z posledního místa tabulky, což dodalo Jihočechům klid pro další práci. Reprezentační pauzu plánoval trenér David Horejš využít k tomu, aby hráči doléčili zranění a ti méně vytížení se začlenili do herního systému, který českobudějovičtí trenéři chtějí praktikovat. V minulém týdnu si k přípravě Černobílí pozvali Žižkov. Přípravný zápas sice tým překvapivě prohrál 1:3, ale na druhou stranu se poprvé představil nigerijský křídelník Ubong Ekpai. Netradiční post defenzivního záložníka si vyzkoušel Jiří Kladrubský a zahrál si také Dzon Delarge.

Jisté je, že v Olomouci nenastoupí Petr Javorek, který má stopku za žluté karty. Naopak velkou neznámou bude post gólmana. Poslední zápas s Bohemians vychytal Zdeněk Křížek. Do brány je ale také připravený Jindřich Staněk nebo Jaroslav Drobný. „Máme připravené tři výborné brankáře. Kdo půjde v sobotu do branky, to ještě nevíme,“ uvedl pro MF DNES trenér David Horejš, který neskrýval fakt, že i když jeho tým prohrál v přípravě se Žižkovem, byl jinak s náplní reprezentační přestávky spokojený. „K utkání ještě stoprocentně připravený není Ubong Ekpai. Chybí mu zápasová praxe a jistota. Jinak máme k dispozici kompletní tým kromě Michaela Rabušice,“ vypočítává kouč s tím, že už naplno trénují i Šplíchal, Polom či reprezentant Havelka.

Vzájemné zápasy:

Bilance Dynama s Olomoucí vyznívá o něco lépe pro Hanáky. Celkem spolu v první lize odehrály kluby 38 zápasů. Z nich Dynamo vyhrálo dvanáct a Hanáci patnáct. Jedenáckrát se oba týmy rozešly nerozhodně. Celkové skóre prvoligových utkání je pak 42:47 z pohledu Jihočechů. Kromě první ligy se oba týmy před třemi lety střetly dvakrát i ve druhé lize. Sigma Olomouc oba zápasy vyhrála. Doma zvítězila na podzim 1:0 a na Střeleckém ostrově pak v jarní odvetě 5:2.

Poslední vzájemné utkání – 8. 4. 2017 – 21. kolo Fortuna Národní ligy:
Dynamo ČB – Olomouc 2:5 (0:2)
Branky: Branky: 46. Benát, 70. Táborský – 34. Chorý, 45+1. Petr, 51. Plšek (pen.), 52. Manzia, 71. Buchvaldek. ŽK: Křížek (CEB). Rozhodčí: Matějček – Vlček, Flimmel. Diváků: 792.
Dynamo: Křížek – Klesa, Kladrubský, P. Novák, Funda (77. Vopat) – Čermák (8. Hála), Čavoš – Wermke, Benát (53. Matějka), Pešek – Táborský.
Olomouc: Buchta – Sladký (30. Manzia), Škerle, Radakovič, Vepřek – Zahradníček, Houska, Falta, Plšek – Petr (66. Buchvaldek) – Chorý (77. Julis).