Byl jedním z největších talentů, který českobudějovické Dynamo v poslední době vychovalo. Jednadvacetiletý Milan Nitrianský se prakticky během půlroku stal cenným zbožím na fotbalovém trhu a po třech zápasech na startu letošní sezony Gambrinus ligy si ho vyhlédla pražská Slavia, kde se okamžitě dostal do základní sestavy. V pátek ho čeká premiéra ve "velkém" fotbale proti Dynamu na Střeleckém ostrově a sám Nitrianský se na ni moc těší.

V pátek nastoupíte poprvé ve velkém fotbalu na jihu Čech proti Dynamu. Jak se těšíte na tuto premiéru?
Těším se hodně, to je jasné. V Dynamu jsem prožil krásné chvíle, dostal jsem možnost zahrát si ligu. Navíc mám zde stále spoustu kamarádů.

Trefíte před utkáním vůbec do šatny hostů?
Cestu do kabiny hostů si moc dobře pamatuji ještě z dob, kdy jsme tam proti A-týmu hrávali s dorostem, takže to pro mě neznámé samozřejmě nebude. Do Budějovic se těším.

Neobáváte se trošku přijetí fanoušků na jihu Čech? Někteří by vám mohli mít za zlé, že jste na podzim „utekl“ po třech kolech z posledního mužstva.
Může se to stát, lidi si můžou myslet různé věci, mají na to právo. Ale co se s tím dá dělat. Já jsem Jihočech a pevně věřím, že mi to za zlé neměli. Myslím si, že jsou naopak vždy rádi, když se nějaký odchovanec dostane zase někam dál. Nikdy jsem neřekl proti Dynamu nic špatného, takže nevidím důvod.

Milan Nitrianský ve Slavii

Jak vzpomínáte na vaše relativně krátké působení v Českých Budějovicích?
Vzpomínám na to jenom v tom nejlepším, nikdy jsem neměl důvod vzpomínat jinak. Všem trenérům, kteří se o mne “starali,“ patří obrovský dík. Byl jsem tam doma a už když jsem poprvé přišel do žáků, tak A-tým byl můj sen, který se mi nakonec splnil.

Jste v kontaktu s některými vašimi bývalými spoluhráči?
Ano jsem, často si volám s Tomášem Stráským, který je teď bohužel zraněný. Když se do Budějovic dostanu, tak ho rád vidím. Dál taky s Martinem Vozábalem máme pořád stejný vztah, často si voláme. Kdyby nebyl on, tak se snad v životě ani nezasměju (usmívá se). Lidí, jako je on, by mělo být na světě více.

Když máte možnost, jedete se podívat na nějaký zápas Dynama?
Když je možnost, tak se přijedu podívat rád. Bohužel máme termíny zápasů podobné, takže mám smůlu. Ale v kabině jsem po zápase byl asi dvakrát, co jsem odešel do Slavie.

Ve Slavii už jste nějaký čas. Dají se tyto dva kluby vůbec srovnávat?
Ve Slavii se vše pomalu zvedá tam, kam to patří. Nicméně co se týče velikosti klubu, zázemí a fanouškovské základny, tak je Slavie někde jinde. Nedávno se v Edenu hrálo derby a to mi znovu potvrdilo, jak lidem na Slavii záleží. Ještě si občas ani neuvědomuji, že ve Slavii jsem. Ale Dynamo je největší klub v jihočeském kraji a ty rozdíly v ligových klubech už nejsou tak velké.

Na Slavii je vyvíjen mnohem větší mediální tlak. Cítíte to vy osobně také?
Cítím, že je to něco jiného a je to bohužel dost znát i když se nedaří. Ale to k tomu patří, Slavia je a bude jedním z největších klubů u nás.

Milan Nitrianský ještě v dresu Dynama

Vašemu mužstvu se v lize příliš nedaří. Berete tuto sezonu již jako přípravnou pro nadcházející ročník?
To je těžká otázka. Samozřejmě se nám nedaří tak, jak bychom si to my i fanoušci představovali. Každopádně věřím, že další sezona bude úplně o něčem jiném a budeme bojovat o titul. Všichni si to ve Slavii přejeme.

V nedávném derby jste se Spartou uhráli remízu 1:1. Nemohl to být pro vás ten odrazový můstek k lepším výsledkům?
Zápas se nám vcelku vydařil a je jen škoda, že jsme vedení neudrželi až do konce. Kdybychom proměnili šance v Olomouci, tak jsme možná mohli v sobě takový pocit mít. Bohužel i já jsem v jedné šanci zklamal, a proto musíme pokračovat v začaté práci a vyhrát zbývající zápasy. Jinak jsem si derby užil, jen je škoda, že jsme neměli trošku více štěstí.

Po příchodu trenéra Poustky jste se posunul do zálohy. Je to pro vás zásadní změna?
Změna to velká není. Stále se pohybuji na kraji, z postu záložníka se dostanu více do zakončení. Velké rozdíly v obou postech nejsou, ale hlavně hraji tam, kde trenér řekne a víc nad tím nepřemýšlím. Už delší dobu tyhle dva posty střídám, takže to pro mě velká změna není.

Poustka je na trenéra relativně mladý. Tykají mu někteří starší hráči? Třeba Stanislav Vlček je o tři čtvrtě roku starší.
Víte, že já ani nevím (pousměje se). Mimo kabinu možná ano, ale autoritu má velkou. Ví, co chce hrát a tlačí nás do toho, jak to jen jde. Myslím si, že všem hráčům vyhovuje a je to vidět i na hřišti. Každopádně má Standa v kabině velké slovo, ještě aby ne (znovu se pousměje).

Má váš trenér dostatečný respekt vzhledem k jeho nízkému věku?
Jak jsem již řekl, trenér od všech hráčů respekt určitě cítí a vše má pod kontrolou. Hráči mu věří a to je nejdůležitější. Je dobře, že jsou v kabině hráči jako Standa Vlček, Martin Latka, David Hubáček nebo Lukáš Jarolím, kteří mu kdykoliv můžou pomoci. A nesmím zapomenout ani na Martina Vaniaka, který je v kabině také dost znát.

Budete pomáhat trenérovi s taktikou na Dynamo?
Asi se mě na pár věcí zeptá, ale hlavní slovo v taktice a dalších věcech okol zápasu on. Všichni hráči sledují ligu, takže i Dynamo ví, na koho se má zaměřit.