Předposlední zářijový víkend přinesl kopec smůly. Dopoledne prohrál B-tým v Edenu se Slavií B, odpoledne pak po skutečně zajímavých momentech i A-tým v Opavě. (A hokejisté ČB prohráli také)

Před odjezdem do Opavy možná chybělo jisté upozornění na to, že není každý den posvícení, a i když se mnoha expertům zdál výkon proti Olomouci dobrý, daly se již ten den vidět nějaké nebezpečné "chybičky", které by při větším úsilí soupeře mohly být po zásluze potrestány. Je to však už poznámka, na niž se dá použít rčení: "S křížkem po funuse."

Kdo zápas neviděl, ale sledoval on-line reportáž na webu Opavy, našel už tam pár zajímavých momentů. Tři neuznané góly jsou hlavním námětem všech článků o zápase Opava - České Budějovice, které je možno nalézt v pondělních denících. Rozhodně se nedá říct, že by klíčový moment pro SK ČB byla neproměněná penalta. Hráče již v té době tlačil čas a z toho jasně plynula i nervozita. Góly je lepší dávat ze hry a ne čekat na nějakou chybu protihráče nebo faul ve vápně. Zdá se, že skutečně zásadním okamžikem byl neuznaný gól z rohového kopu ve 38. minutě. TV Nova si této situace všimla a komentovala ji podobnými slovy jako: "Gól nebyl uznán pro přílišnou razanci hostujícího hráče." V nedělním Dohráno se touto minutou pro jistotu nezabývali. Zato se velmi popásli na třikrát promarněné šanci při penaltě.

Nemálo fanoušků by ovšem zcela jistě zajímalo, jak lze jinak posuzovat podobné situace ve skrumáži v pokutovém území, když se zahrává rohový kop a hráči se vždy navzájem pošťuchují, atakují brankáře a někdy si i dupou po nohách. Inu - záleží na rozhodčím, jak situaci vidí.

Ve zprávách bylo možno vyslechnout několik výtek na konto našich útočníků: "bezzubý útok", nevypracovali si žádnou příležitost, šance měli více Homoláč (obránce), který hlavičkoval příliš "měkce" a Plocek (záložník), jenž se nedostal přes pozorného brankáře... V zápasech, které znamenaly výrazné zlepšení výkonu mužstva, bylo velmi slušně sehrané duo Lafata, Matoušek. Třeba by zase neškodila změna v ofenzivě, ale to záleží na trenérovi.

Závěrem hodnocení zápasu se dá napsat, že bohužel můžeme jen spekulovat o tom, jak by se utkání vyvíjelo, kdyby byl např. uznán ten "sporný" gól. Jedinou útěchou je, že naši hráči přese všechno hráli zřejmě dost slušně na to, aby si od Deníku Sport vysloužili za svůj výkon docela dobré známky.

Co psal tisk:
Deník Sport: "Celkem třikrát překonali hráči Českých Budějovic opavského gólmana Vaška, přesto odešli ze hřiště poraženi. Ani jednu branku rozhodčí neuznal - vždy v souladu s pravidly. Českobudějovičtí hráli od úvodních minut velmi aktivně a Vaškovu branku několikrát ohrozili po řadě rohových kopů. Vozábal nabízel spouhráčům jednu přihrávku za druhou, těm ale v koncovce nepřálo štěstí."
MF Dnes: "Čtyři minuty před koncem se opavští fandové s úlevou chytali za srdce. Hostující Lafata ani natřikrát neproměnil penaltu. Opavané se obávali především standardních situací ČB, leč sami utkání rozhodli gólem z přímého kopu. Opavští nebyli lepší než hosté, ale mohli vyhrát jednoznačně, jenže útočník Pospěch zahodil tři stoprocentní šance."
Lidové noviny: "Opava uhájila domácí neporazitelnost, naopak Budějovicícm těsná porážka ukončila sérii tří utkání bez prohry. Rozhodl gól stopera Tichoty, který ve 26. min. obstřelil z přímého kopu z 25 metrů zeď. Ve 38. min. neuznal rozhodčí Liba hostujícímu Homoláčovi gól kvůli faulu Sivoka."
Právo: "V nudné první půli stál za vidění jen Tichotův trestný kop z 25 m, kdy se jinak výborný brankář Kafka natahoval po míči marně. Jihočeši poprvé rozvlinili síť před pauzou po rohu a dorážce Homoláče, ovšem sudí Liba předtím viděl ve skrumáži faul jednoho z hostujících hráčů. Po hodině hry mohl Pospěch zvýšit vedení Opavy hned třirkát... Opavany to mohlo mrzet, ovšem v 66. min. rozhodčí posoudili Lafatovo postavení jako ofsajd. V 86. min. potřetí skórovali Jihočeši po rohu Lafaty, sudí Liba však těsně předtím, než míč skončil v brance, odpískal ruku jednoho z domácích hráčů a nařídil penaltu."
Večerník Praha: "Rvát vlasy si museli hráči Budějovic. Kromě toho, že ve 26. min. inkasovali velice laciný gól z kopačky Tichoty, totiž měli 4 minuty před koncem výhodu pokutového kopu. Lafata ale nepřekonal brankáře Vaška ani natřikrát. Jihočeši tak odjížděli ze Slezska s prázdnou a to i proto, že jim sudí Liba neuznal dva patrně regulérní góly."

Hodnocení hráčů:
Deník Sport: Kafka - 5, Pončák - 5, Horejš - 6, Homoláč - 6, Leština - 5, Vozábal - 7, Chlebek - 6, Sivok - 5, Plocek - 6, Lafata - 4, Kulič - 5
MF Dnes: Kafka - 3, Pončák 4, Horejš - 3,5, Homoláč - 3, Leština - 4, Vozábal - 3, Chlebek - 4, Sivok - 2, Plocek - 3,5, Lafata - 3, Kulič - 4
Střídající hráč: Matoušek - 4
Známka pro rozhodčího: Deník Sport - 6 (dobrý), delegát Melichar - 7 (dobrý)