Očekávané jihočeské derby je tady! V neděli od 17 hodin odstartuje třaskavý souboj dvou nejlepších jihočeských celků, které mají v probíhající sezoně opačné starosti. Dynamo bojovalo o postup, Táborsko stále ještě nemá jistotu záchrany. Černobílí půjdou do derby jako favorit a budou chtít prodloužit neporazitelnost ve vzájemných zápasech s jihočeským rivalem.

SK Dynamo ČB
www.dynamocb.cz

FC MAS Táborsko
www.fctaborsko.cz
6. místo (39 bodů)
Postavení v tabulce
12. místo (28 bodů)
38:27
Skóre
32:42
Jakub Pešek (5 gólů)
Ivo Táborský (5 gólů)
Elvis Mashike (5 gólů)
Nejlepší střelec
Zbyněk Musiol (11 gólů)
Patrik Čavoš (5 ŽK)
Elvis Mashike (5 ŽK)
Žluté karty
Jakub Navrátil (7 ŽK)
Jakuba Pešek (1 ČK)
Červené karty
Jakub Navrátil (1 ČK)
Martin Ngimbi (1 ČK)
Jindřich Staněk (4)
Zdeněk Křížek (3)
Čistá konta brankařů
Martin Toma (6)
Opava – Dynamo 1:1
Poslední zápas
Táborsko – Vlašim 1:0

FC MAS Táborsko se snaží stabilizovat klub ve druhé lize. V této sezoně se klub přesunul z areálu na Soukeníku na stadion v Kvapilově ulici v Táboře, kde jistě poznal daleko komfortnější zázemí, přestože stadion ještě není hotov. Příliš povedený ročník ale FC MAS nezažívá. Po návratu trenéra Nádvorníka mladý a nepříliš zkušený celek figuruje celou sezonu ve spodní polovině tabulky. Po průměrném podzimu však Táborsko uhrálo na jaře jen deset bodů, což je nejméně z celé soutěže. I proto se namočilo do záchranářských starostí. Nádvorníkovým svěřencům výrazně pomohla až domácí výhra 1:0 s Vlašimí z posledního kola. Ani tak ale ševci ještě nemají vyhráno. Momentálně mají na dvanácté příčce tříbodový náskok na patnácté Vítkovice.

Jednoznačnou jedničkou týmu je již několik sezon Martin Toma, jenž často drží táborské naděje nad vodou. Oporou zadních řad je bezesporu zkušený kapitán Jakub Navrátil. Táborská hra v záložní řadě se točí kolem opor Nešického, Kučery, Proška či chorvatského středopolaře Mršiče. V útoku je první volbou urostlý Zbyněk Musiol, který nasázel v sezoně už jedenáct branek a je v tomto ohledu mezi nejlepšími kanonýry FNL. Do hry je připraven i navrátilec a odchovanec Dynama Zdeněk Linhart.

Dynamo se dostalo před závěrem sezony do dobré formy. Z posledních pěti utkání uhrálo deset bodů a nepovedl se mu jen duel ve Vítkovicích. Cenný bod zapsali Jihočeši i v posledním utkání na hřišti vedoucí Opavy, kde zaslouženě remizovali. V tabulce je Horejšův tým nadále na šesté příčce a má šanci ještě vyšplhat o nějakou tu pozici výše. Ve hře je dvanáct bodů, na postupové příčky už českobudějovičtí fotbalisté nedosáhnou, ale chtějí bezesporu prožít příjemný závěr sezony.

V posledních kolech se sestava ustálila základní jedenáctka. Do branky se vrátil Jindřich Staněk, obraně spolehlivě šéfují Pavel Novák s Lukášem Havlem. Ve středu zálohy chytl skvělou fazonu Petr Javorek ve dvojici s Patrikem Čavošem. Na kraji zálohy se prosadil Patrik Švantner. V útoku výborně kooperují Elvis Mashike s Filipem Haškem. Na lavičce tak v posledních zápasech čekají na šanci Táborský či Puchel s rekonvalescentem Řezáčem. Mimo hru zůstávají Wermke a Sajčič. Jinak by měl být tým kompletní.

Vzájemné zápasy:
Dynamo s Táborskem nikdy neprohrálo! Ze sedmi vzájemných duelů černobílí ovládli tři, čtyřikrát se body dělily. V postupové sezoně 2013/14 českobudějovičtí fotbalisté orámovali skvělý ročník domácí výhrou 2:0 a následně 6:0 na Soukeníku v přímém souboji o postup do ligy. Podzimní duel poprvé na hřišti v Kvapilově ulici skončil bez branek a Dynamu se zápas příliš nepovedl. Začala zde tehdy nepříliš povedená série Horejšova týmu v závěru první poloviny soutěže.

Poslední vzájemné utkání – 28. 10. 2017 – 13. kolo FNL:
FC MAS Táborsko - SK Dynamo ČB 0:0
ŽK: Řezáč, Novák (oba CEB). Rozhodčí: Ginzel – Hock, Vít. Diváků: 675.
Sestava Dynama: Staněk – Řezáč, P. Novák, Havel, Kladrubský – Wermke, Čavoš, Benát, Pouček (69. Moravec) – Mashike Sukisa (81. Kadula), Táborský.
Sestava Táborska: Toma – Hell, Klusák, Prošek, Souček – Blecha (85. Mysliveček), Štohanzl, Nešický, Kopřiva (90. Essomba), Mršić – Musiol.

Ostatní zápasy 27. kola:
Hradec Králové – Ústí nad Labem11. 5. 201818.00
Olympia - Opava12. 5. 201810.15
Frýdek-Místek – Vítkovice12. 5. 201817.00
Příbram - Sokolov12. 5. 201817.00
Žižkov - Třinec13. 5. 201810.15
Vlašim - Znojmo13. 5. 201817.00
Varnsdorf - Pardubice13. 5. 201817.00

Utkání 27. kola Fortuna národní ligy začíná v neděli v 17 hodin na Střeleckém ostrově a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Utkání bude jako hlavní sudí řídit Jiří Houdek, na čarách mu budou jako asistenti pomáhat Jakub Hrabovský a Ondřej Černý.