Fotbalisté Dynama České Budějovice v zápase proti vídeňskému Rapidu nepropadli, přesto ale nakonec prohráli 0:2, když dvakrát smolně inkasovali - jednou přímo z rohového kopu a podruhé po zbytečném pokutovém kopu. Trenér Luboš Urban si přípravu s kvalitním soupeřem pochvaloval, přesto ale litoval skutečnosti, že jeho svěřenci opět nevstřelili gól.
Luboš Urban

Trenére, jak jste viděl zápas Dynama proti Rapidu?
Vzhledem k průběhu zápasu je výhra Rapidu zasloužená. Z mého pohledu jsem ale se zápasem spokojený. Poprvé letos jsme si zahráli na přírodní trávě, i když bylo samozřejmě nepříjemné, že se v prvním poločase hrálo za silného větru a sněžení. Až do inkasovaného gólu jsme silnému soupeři odolávali a nepouštěli jsme je do šancí.

Hodně vás asi mrzí nešťastná první branka, že?
Tenhle gól dal ráz celému zápasu. Moc mě mrzí, že jsme dostali takový hloupý gól přímo z rohového kopu. Brankář Křížek podběhl ten centr a i když foukal silný vítr, který zavál míč do brány, tak je to samozřejmě velká chyba, která se nesmí nikdy stávat.

V dalším průběhu se ale obraz hry vyrovnal a s Rapidem jste hráli otevřený fotbal..
Je pravda, že po tom prvním gólu jsme měli několik zajímavých šancí, jenže finální zakončení jsme nezvládali, a to se mi nelíbilo. Několikrát jsme šli do otevřené obrany, soupeř to odkrýval, ale my jsme to řešili špatně.

Také v úvodu druhé půle se hrál vyrovnaný fotbal. Co chybělo k vyrovnání na 1:1?
Nám se tam podařilo ještě jednu akci v prvním poločase dotáhnout k vyrovnání, jenže gól neplatil kvůli ofsajdu. Bylo to hodně hraniční, ale gól prostě neplatil. Místo gólu na 1:1 jsme tak ve druhém poločase dostali gól na 2:0 a tím bylo rozhodnuto.

Přitom právě i druhému gólu Rapidu se dalo předejít. Souhlasíte?
Rozhodně ano. Domácí rozehráli rychle standardku, Hanzlík byl špatně postavený a ve vápně fauloval a následovala penalta. Je to velká škoda, přestože je Rapid rakouský velkoklub, určitě se s ním dalo hrát a měli jsme na to, abychom uhráli lepší výsledek. Stále nám ale chybí větší sebevědomí a větší odvaha na balonu. Na tom musíme ještě zapracovat, protože podobný zápas jako proti Rapidu nás bude čekat v prvním jarním kole proti Plzni. Z porážky tedy tragédii neděláme, Rapid je úplně jinde než my, připravuje se v úplně jiných podmínkách a navíc už za týden hraje ligu. Ze zápasu si musíme vzít to pozitivní a musíme se co nejlépe připravit na první jarní zápas.

Opět se potvrdilo, že máme v posledních zápasech problémy se střílením gólů.
Určitě o tom víme. Proti Rapidu jsme si ale vytvořili několik slibných šancí. Je jasné, že proti takovému soupeři nebudeme mít šancí deset, ale pokud chceme být úspěšní, musíme alespoň nějaký gól vstřelit. Bez gólu vyhrávat v lize nebudeme. Naší snahou musí být, abychom byli sebevědomí a produktivní. Naše hra musí být jednoduchá. Několikrát se nám stalo, že jsme akci překombinovali. Přitom bychom měli hrát stylem klička, střela, bum a buď to vyjde nebo ne.

V zápase nastoupil Jiří Miskovič ze Sparty. Jak hodnotíte jeho test v zápase?
Chtěli jsme ho vidět v těžkém zápase, což určitě utkání proti Rapidu bylo. Nastoupil na svém postu a odehrál poločas. Teď po zápase jsme rozhodnuti, že ho v jarní části nevyužijeme. Nebyl by pro nás přínosem a podobný prostor mohou dostávat naši mladí hráči.

Asi ale stále platí, že se budete snažit posílit tým, že?
Určitě se budeme poohlížet po dalších hráčích. Naší prioritou je post středního záložníka a také útočníka na pravou stranu. Stále je nás hrozně málo a potřebujeme zvýšit konkurenci.

Jaká je momentálně situace okolo zdravotního stavu zraněných hráčů?
Na začátku týdne se k týmu připojí konečně Jarda Machovec a trénovat by měl i Pavel Novák, který léčí zlomený malíček. To jsou hráči užšího kádru a pokud budou fit, tak to bude jen dobře. Ostatní marodi jsou na tom stále tak trochu nejistě. Chrien už vyklusává a v následujícím týdnu už bude trénovat opět o něco více. S tréninkem začne také Jirka Funda a mimo tak bude už jen Honza Hála, který nadále řeší zánět v achilovce a jen posiluje. Tam to bude ještě nějaký čas trvat. U těch mladých hráčů se obecně jedná o dlouhodobý výpadek a bude trvat třeba měsíc, než se dostanou do zápasového tempa.

Co vás čeká následující týden? Už před generálkou najedete normálně na ligový tréninkový režim?
Ještě ne. Do Teplic budeme trénovat ještě s trochu jiným programem. S Rapidem jsme hráli v neděli, a proto budou mít hráči v pondělí volno. V úterý budeme trénovat ještě dvojfázově a také v dalším průběhu týdne budou tréninky intenzivnější. Až po sobotním zápase s Teplicemi najedeme na ten klasický ligový režim.