Jeho pozici mu snad nikdo nezávidí. Lodivod mužstva po čtyřech kolech bez vítězství a navíc s hrozivým skóre 1:11 neprožívá vůbec klidné dny. A ani poslední duel s pražskou Spartou Janu Kmochovi příliš radosti neudělal, jeho svěřenci soupeři podlehli 1:4. „Spartu jsme chtěli daleko více potrápit, ale o všem rozhodly dvě branky v rychlém sledu po třiceti minutách hry,“ posteskl si hlavní kouč Českobudějovických.

Že právě trefy Kuliče a Kadlece byly zlomovými momenty utkání, nemohl nikdo pochybovat. „Do té doby jsme hráli důsledně, ale ty dvě branky nás položili. Pak na nás padl stres a takový vývoj by zamával i s daleko psychicky odolnějším týmem, než kterým jsme v současnosti my,“ řekl JAN KMOCH.

„O přestávce jsme se pak v kabině snažili hráče motivovat a povzbuzovat. Za stavu 0:2 ještě nebylo nic rozhodnuto, mohl nás nakopnout kontaktní gól,“ věřil Kmoch, který před druhým poločasem sáhl hned ke dvěma střídáním. „Místo Stráského šel do útoku zkušenější Svátek. Krajní záložník Hudson vůbec nechápal, co po něm chceme a hrál až příliš defenzivně. Proto jej nahradil Mezlík,“ vysvětloval svá rozhodnutí.

Jenže jen po deseti minutách hry přišla pro Jihočechy obrovská rána ve znamení třetího gólu v jejich síti. „Přišla penalta,“ zachmuřil se Kmoch. Neproměnnou penaltu Bergera dorazil za Kučeru Došek. „Pak už jsem byl jako trenér skoro bezradný. Hráče jsem se přesto snažil neustále motivovat a povzbuzovat.“

Naděje vysvitla snížením zásluhou Sedláčka, na což už ale Dynamo nenavázalo. Čeká nás spousta práce, v šesti lidech se nedá hrát fotbal,“ zlobil se Jan Kmoch. I po všemožných spekulací podržel brankáře Kučeru a dal mu opět důvěru. „Pavel to v předešlých utkáních měl obrovsky těžké. Nechtěli jsme jej zatracovat a myslím si, že pro další zápasy bylo vhodné, že jsme jej podrželi. Jeho zkušenost budeme ještě hodně potřebovat,“ řekl českobudějovický kouč.

Lavička: Dynamu přeji trpělivost a chladnou hlavu

O poznání veselejší mohl být na tiskové konferenci kouč vítězů. Tím byl VÍTĚZSLAV LAVIČKA. „Budu stručný. S utkáním jsme spokojení. Úmysl, se kterým jsme do Budějovic přijeli, se nám splnit podařilo. Dali jsme čtyři branky, takže v efektivitě jsme udělali obrovský posun,“ uvedl sparťanský kormidelník.

„Utkání pro nás bylo velmi těžké, než jsme vstřelili úvodní branku, resp. hned posléze přidali ještě druhou. Po předchozích výsledcích domácích jsme věděli, že nejsou příliš odolní. A dvě branky krátce po sobě tak s takovým mužstvem zacvičí,“ podotkl Lavička. Když se pak přítomní novináři na jeho kolegu Kmocha obořili s otázkami na jeho možné odvolání, sám Lavička mu vyjádřil podporu. „Chtěl bych k tomu dodat, že Českobudějovickým do dalších zápasů přeji především trpělivost a chladnou hlavu,“ pravil a Kmocha přátelsky poplácal.

Letenští v úterý budou bojovat v Aténách s Panathinaikosem o postup do základní skupiny Ligy mistrů. „Byla to pro nás dobrá přípravy, i když v Aténách nás samozřejmě čeká daleko těžší utkání. Kdybychom ale v Budějovicích nevyhráli, jeli bychom do Řecka v daleko jiném rozpoložení.“