Už jen tři zápasy zbývají do konce základní části letošního ročníku nejvyšší tuzemské soutěže. A budějovické Dynamo je stále ve hře o účast mezi elitní šestkou této sezony. V neděli vyrazí svěřenci trenéra Davida Horejše na stadion, kde dosud ligové utkání nikdy nehráli. Od 15 hodin nastoupí na hřišti Karviné, která se bude snažit si co nejvíce vylepšit aktuální pozici před skupinou o sestup, která jí nemine.

SK Dynamo ČB
www.dynamocb.cz

MFK Karviná
www.mfkkarvina.cz
8. místo (39 bodů)
Postavení v tabulce
13. místo (24 bodů)
43:42
Skóre
21:36
Ivan Schranz (8 gólů)
Nejlepší střelec
Ondřej Lingr (4 góly)
Pavel Novák (7 ŽK)
Patrik Čavoš (7 ŽK)
David Ledecký (7 ŽK)
Žluté karty
Gigli Ndefe (8 ŽK) Milan Rundič (8 ŽK)
Tomáš Sivok (2 ČK)
Červené karty
Martin Bukata (1 ČK)
Ondřej Lingr (1 ČK)
Marek Hanousek (1 ČK)
Michal Petráň (1 ČK)
Jaroslav Drobný (6)
Čistá konta brankařů
Petr Bolek (4)
Dynamo ČB - Olomouc 2:0
Poslední zápas
Slovácko – Karviná 2:0

MFK Karviná hraje poslední sezony v nejvyšší soutěži pravidelně o záchranu. V minulém roce hájila svoji příslušnost až v baráži. V letošním ročníku se stůj co stůj snaží obdobnému scénáři vyhnout. V úvodu jara chytili svěřenci Juraje Jarábka velmi slušnou formu. Ve třech utkáních do koronavirové pauzy vyhráli, jedno remízovali a přitom nedostali ani gól. Přispěl k tomu i příchod velmi zkušeného brankáře Petra Bolka, který v zimě Karvinou posílil na postu, jenž byl pro tým z východu Moravy kritický. Bezbrankovou remízou navázal celek i po návratu na hřiště proti Opavě, ale od té doby dvakrát prohrál. Doma vysoko se Spartou 1:4 a naposledy v týdnu na hřišti Slovácka 0:2. Tým je na 13. místě tabulky a mimo barážová místa je zatím jen o skóre před Zlínem. S 26 body už může na skupinu o 7. až 10. místo zapomenout, ale vyhráno se záchranou zdaleka nemá.

Pro nadcházející duely Karvinské navíc zasáhla nepříjemná ztráta. Kvůli osmé žluté kartě bude na dva zápasy stát klíčový stoper Milan Rundič, který toho má z hráčů celku MFK odehráno v sezoně nejvíce. A další ztrátou v zadních řadách bude další hříšník Ndefe, který také nasbíral osm žlutých karet. Jeho trest ještě trvá. Kdo se naopak může vrátit do sestavy, to je Ondřej Lingr. A to není pro Dynamo dobrá zpráva, protože mladý záložník je nejlepším střelcem celku v tomto ročníku.

Českobudějovické Dynamo dokázalo v minulém kole doma proti Olomouci ukončit šňůru čtyř proher v řadě. Proti Hanákům zabralo, vyhrálo přesvědčivě 2:0, upevnilo svoji pozici ve skupině o sedmé místo a zároveň je stále ve hře o první šestku. Teď bude chtít zlepšené výkony potvrdit i v Karviné a přivést si z nejdelšího zájezdu sezony nějaké body.

Jak bude vypadat sestava? Trenér Horejš bude mít zamotanou hlavu, koho postavit hlavně v obranných řadách. Proti Olomouci výborně zahrál mladý Max Talovierov. Po karetním trestu se ale vrací do hry Tomáš Sivok. Více možností by mohlo být také ve středu zálohy, kde už by se mohl blížit návrat Petra Javorka. Ve hře už je také Mrsič, ale naopak utkání s Olomoucí nedohrál po jednom ze střetů David Ledecký a jeho start je nejistý.

Vzájemné zápasy:
Zkušenosti se vzájemnými zápasy v nejvyšší soutěži nemají oba celky téměř žádné. Když pomineme duely s předchůdcem karvinského klubu v devadesátých letech, tak se spolu oba střetly v nejvyšší soutěži jen jednou jedinkrát. Na podzim vyhrálo Dynamo doma 3:0. Ve druhé lize spolu odehrály oba týmy čtyři zápasy. Dva vyhrálo Dynamo, jeden Karviná a jeden skončil remízou.

Poslední vzájemné utkání – 27. 10. 2019 – 12. kolo Fortuna ligy:
Dynamo ČB - Karviná 3:0 (2:0)
Branky: 20. (z pen.) a 26. Havel, 52. Schranz. ŽK: Ledecký - Bukata, Hrdlička. ČK: 59. Bukata. Rozhodčí: Pechanec – Váňa, Ratajová. Diváků: 3871. Dynamo ČB: Drobný – Čolić, Havel, Sivok, Novák – Schranz, Havelka – Brandner (67. Táborský), Javorek, Mršić – Ledecký. Karviná: Hrdlička – Ndefe (51. Janečka), Dreksa (21. Kouřil, 32. Čonka), Rundić, Krivák – Ba Loua, Marek Hanousek – Jan Moravec, Bukata, Lingr – Petráň.


Ostatní zápasy 28. kola:
Zlín – Příbram 6.6. 202016:00
Liberec – Mladá Boleslav 6.6. 202018:00
Bohemians – Sparta6.6. 202020:00
Opava – Slovácko7.6. 202015:00
Teplice - Jablonec7. 6. 202015:00
Olomouc – Ostrava7. 6. 202017:00
Slavia – Plzeň7. 6. 202019:00

Utkání 28. kola FORTUNA:LIGY začne v neděli v 15 hodin na stadionu v Karviné a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Ondřej Lerch. Na čarách mu budou pomáhat Jakub Šimáček a Lukáš Matoušek.