Fotbalisté Dynama České Budějovice získali v jarní části sezony první bod. V zápase 20. kola první ligy uhráli bezbrankovou remízu na hřišti Brna a připsali si tak po dlouhé době i jeden kladný bod do tabulky pravdy. Radost Jihočechům ale pokazili fotbalisté Opavy, kteří velmi překvapivě vyhráli v Jablonci a vzdálili se tak dnu ligové tabulky. Dynamu stále patří poslední příčka tabulky s dvoubodovou ztrátou na patnácté Slovácko.
Trenér Robert Žák sliboval změny v základní sestavě a při pohledu na soupisku Dynama před zápasem bylo jasné, že svému slibu dostál. Po zápase se Spartou sypal trochu popela na hlavu brankáře Filipka, a proto se podle předpokladů do branky postavil Jakub Kafka. Homoláče vystřídal Obermajer a místo nevýrazného Svobodu nahradil Matej Krejčík, který se posunul na pravou stranu zálohy. Změny v sestavě přišly Jihočechům k duhu a s devátým týmem tabulky sehráli naprosto vyrovnané utkání, ve kterém dokonce sahali po třech bodech…

Domácí Brno hrálo od úvodu zápasu aktivněji a několikrát se dostalo i do zakončení – pokusy Mezlíka a Živného ale golmana Kafku příliš nevystrašily. Daleko nebezpečněji se v 7. minutě prezentoval Vyskočil, který postupoval sám na Václavíkovu branku. Brankář domácího týmu ale nezaváhal a včasným vyběhnutím zabránil nejhoršímu. Slabší chvilku si vybral po půlhodině hry brankář Kafka – nepovedeným výkopem našel útočníka Zelenku, který byl naskytnutou situací tak překvapen, že míč poslušně odevzdal Chlebkovi, který jej zakopl do zámezí. Střelecky aktivnější domácí v průběhu zápasu ale netrefovali branku a to byla voda na mlýn Jihočechů, kteří se dostávali do rychlých protiútoků. Nebezpečně pálili například Musil a Siegl, avšak gólu byli spíš opět blíže hosté a to především Gruber, jehož gólovou střelu v závěru poločasu musel z brankové čáry vykopávat Mezlík.

Defenzivu Dynama prověřili domácí nejvíce v úvodu druhého poločasu, Jihočeši hráli ale v obraně velmi precizně a Brno do vážnějšího zakončení nepustili. Asi největší šance domácích přišla v 56. minutě, Musil přistrčil míč Mezlíkovi, který ale balon v malém vápně zpracovával moc dlouho a ke kvalitnímu zakončení se již nedostal. O deset minut později byli gólu velmi blízko i hosté, velké střelecké příležitosti Vyskočila a Grubera ale bravurně lapil Václavík. Deset minut před koncem zahrozil z dálky Slovák Had, golman Kafka ale v pohodě chytil. V posledních minutách sevřeli Kotrbovi svěřenci Jihočechy do kleští, v přehuštěném vápně ale Kafku neohrožovali a Dynamo si bez větších problémů pohlídalo bod za bezbrankovou remízu. Fotbalisté z jihu Čech si tak připsali bod poprvé od 20. listopadu – snad se bodová sbírka bude od nyní rozšiřovat častěji než jednou za čtyři měsíce…

Související články

Preview: Potápějící se Dynamo navštíví v neděli jih Moravy (17.3.2005)
Pozvánka trenéra: Málo střílíme, udělám změny, říká Žák (18.3.2005)
Online: Online reportáž (20.3.2005)
Ohlasy: V Brně jsme nechtěli dostat gól, řekl kouč Žák (22.3.2005)

 

Hodnocení hráčů Dynamaa

Kafka - 5
Pončák - 5,5
Pivoňka - 5
Obermajer - 5,5
Leština - 5
Krajčík - 4,5
Němec - 5,5
Chlebek - 5
Plocek - 5,5
Gruber - 5 
Vyskočil - 6

20. kolo: BRN - CEB 0:0

Jaromír Plocek
(12 bodů)


Ohlasy trenérů

Jiří Kotrba: "Začali jsme hodně nervózně a dvacet minut jsme prohospodařili. Pak jsme si vytvořili tlak a v závěru poločasu šel Mezlík sám na branku. To byla tutovka, která mohla určit jiný průběh druhé půle. Sami jsme hostům nabídli gólovou šanci. To, co provedl Živný, je těžko k pochopení."

Robert Žák: "Už zápasy doma se nám herně povedly, takže jsem rád, že jsme dobrý výkon konečně korunovali bodovým ziskem. V prvním poločase jsme se po dvaceti minutách dostali pod tlak, ale ve druhém jsme hráli poctivý fotbal a měli jsme i dvě gólové šance. Ale i s bodem jsem spokojený a určitě pro nás bude psychickou vzpruhou."