Fotbalisté Dynama České Budějovice prohráli ve 26. kole Gambrinus ligy na hřišti Baníku Ostrava 3:2. Jihočeši sice dvakrát vedli, ale Baník vždy dokázal odpovědět a v 70. minutě brankou Varadiho rozhodl duel. Za Dynamo skórovali Tomáš Stráský a Zdeněk Ondrášek. Foto: www.idnes.cz

Za Dynamo poprvé v lize nastoupil stoper Šimic a ze začátku to byl on, kdo se svými spoluhráči měl více obraných starostí. Přesto se z první branky radovali Jihočeši. Fernando Hudson nacentroval z pravé strany a Tomáš Stráský přesnou střelou poprvé překonal ostravského brankáře Pietrzkiewicze. O pár vteřin později se po brejku dostal do dobré příležitosti Hudson, ale jeho technickou střelu ostravský gólman zlikvidoval. Postupem času začal Baník přebírat iniciativu a hosté hrozili pouze z rychlých protiútoků, největší možnost měl Čirkin.

V polovině prvního poločasu krásně uvolnil Lukeš kapitána Varadiho, ale ten ve stoprocentní příležitosti mířil zblízka pouze do tyče. Ostrava byla nebezpečná a Dynamo se pouze bránilo, možnosti domácích měli z vápna střílející Hušbauer, hlavičkující Fantiš nebo bombou z dálky Kraut. Všechny pokusy s ledovým klidem likvidoval brankář Pavel Kučera. Ten držel Jihočechy až do 32. minuty, kdy se po Krautově rohovém kopu hlavou prosadil René Bolf.

Poslední možnost první půle měl z dálky střílející Hušbauer, ale proti jeho ráně se vytáhl českobudějovický gólman. I po přestávce měli hráči Baníku více ze hry, další možnost zahodil Varadi. V 59. minutě přišla pro domácí studená sprcha. Josef Laštovka nacentroval od rohového praporku a Zdeněk Ondrášek si hlavou připsal svůj devátý letošní zásah.

Jenže odpověď Ostravy byla blesková. O šedesát sekund později vrátil přetažený míč do ohně Lukeš a Dominik Kraut z otočky znovu srovnal skóre. Slezané byli na koni a jejich tlak byl místy až drtivý. Zasloužené odměny se dočkali v minutě 70., kdy nejprve Kraut poslal bezvadnou přihrávkou do úniku Šmejkala, který ještě vylepšil pozici pro Adama Varadiho, který zařídil Baníku poprvé v zápase vedení.

Jihočeši se již na zvrat nezmohli a z Ostravy odjíždějí bez bodového zisku. I přes porážku mají českobudějovičtí náskok na patnácté Brno slibných sedmi bodů. V dalším duelu přivítají v rámci 27. kola Gambrinus ligy příští neděli na domácím stadionu Slavii.

Pecka Luboš (87.)
Legenda: G - góly, AS - asistence, SB - střely na bránu, SM - střely mimo, ST - střely do tyče, RH - rohy, OF - ofsajdy, FL - fauloval, FN - faulován, ŽK - žluté karty, ČK - červené karty

Jaroslav Šilhavý (trenér Dynamo): "Viděli jsme velice zajímavé utkání, pět vstřelených branek bylo především pro diváky příjemné a přišli si na své. My jsme stejně jako v Jablonci začali dobře a navíc se nám podařilo vstřelit gól. Pak jsme se ale nepochopitelně zatáhli, nechali jsme hrát soupeře, který si vytvořil mnoho standardek. V těch je Ostrava hodně silná, a to také potvrdila. Za stavu 1:1 měli domácí ještě další šance v prvním poločase a mohli klidně dát gól na 2:1. Druhý poločas jsme začali dobře, dali jsme druhý gól a na hráčích Ostravy jsem viděl, že trochu znervózněli. Jenže využili toho, že naše hráči ještě v duchu asi slavili gól a bleskově dali gól na 2:2. Celkově náš výkon byl lepší než v minulých venkovních zápasech, ale ani to bohužel na zisk bodu nestačilo."

Karol Marko (trenér Ostravy): "České Budějovice ukázaly svou kvalitu v zápase v Plzni a věděli jsme, že nás nečeká lehké utkání. Naši chlapci hodně chtěli, ale v 8. minutě jsme dostali velmi velmi laciný gól po jednom protiútoku. Byla to hloupá chyba a nám pak trvalo deset minut, než jsme se vrátili do hry. V dalším průběhu poločasu jsme byli lepší, měli jsme další šance a nebezpečné střely a podařilo se nám vyrovnat. Dokonce jsme mohli už v prvním poločase vstřelit druhý gól, ale to se nám nepovedlo. Ani na začátku druhého poločasu jsme se ale nestihli dostat do zápasu, Budějovice kombinovaly a po velmi naivní chybě daly gól na 1:2. Chlapci ale ukázali velkou vůli, soudržnost kolektivu a nepříznivě se vyvýjející zápas dotáhli do vítězství."