Je železným mužem, který v lize ani poháru nevynechal jedinou minutu. Nikdo z hráčů Dynama v probíhající sezoně toho neodehrál tolik. Matěj Helešic navíc zvládl i dva reprezentační duely za jednadvacítku. Nyní byl poctivý levý bek odměněn prvním gólem v dresu Jihočechů i ve druhé lize. Naopak brankář Vítkovic Martin Šustr prohře 0:3 nezabránil ani přes několik skvělých zákroků.

Po výhře 3:0 nad Vítkovice jste se dostali do čela tabulky. Byla to pro vás motivace navíc, že v případě výhry budete první?
Určitě. Bude se nám nyní na tabulku hezky koukat. Ale horní polovina tabulky je nesmírně vyrovnaná. Sedm týmů je ve čtyřech bodech. Musíme nyní potvrdit formu z domácích zápasů i venku, kde se nám zatím moc nedaří.

Vítězství nad Vítkovicemi bylo poměrně hladké. Utkání rozhodl první gól?
Asi ano. Grajci (Peter Grajciar, pozn. autora) zkoušel několikrát střílet, nakonec mu to tam padlo. Hodně nám to pomohlo. Vítkovice si do té doby dokázaly vytvořit i několik šancí. Inkasovaný gól je srazil. Po pauze jsme přidali další dva góly a už nebylo co řešit.

Váš gól na 2:0 byl pro tým uklidňující. Pouštěl na vás David Ledecký centr, nebo se k míči vinou přistrčení nedostal?
David je hrotový útočník a chce dávat góly ze všeho, takže to asi nepouštěl (směje se). Ale trenér nás krajní beky neustále nabádá, abychom zavírali zadní tyč. Mně se to povedlo a trefil jsem to dobře křížem.

Matěj Helešic slaví

Jak moc těší a kolik bude stát první gól v Dynamu?
Těší mě moc. Je to můj první gól v Dynamu i ve druhé lize. Pokladník Ivo Táborský se určitě přihlásí a něco mě to do kasy stát bude.

V minulé sezoně jste Vítkovicím nastříleli šest branek, nyní tři. Přesto soupeř minimálně v prvním dějství vzdoroval daleko více než v ročníku předchozím, že?
Rozhodně. Vítkovice loni hrály o sestup, v létě přišel nový trenér a řada nových mladých hráčů. Tým posílily, pohybují se kolem středu tabulky a porazit je nebude nic jednoduchého. O to jsme radši, že se nám to podařilo.

Každopádně jste se úspěšně naladili na derby v Táborsku, které vás čeká v příštím kole.
To také. Ale důležité je, že jsme zvládli návrat po reprezentační pauze. Celý zápas jsme kontrolovali hru i výsledek, což je pro nás zásadní.

Jako jediný z kádru Dynama jste zatím v lize a poháru nevynechal ani minutu. K tomu i reprezentace. Cítíte se dobře, nejste unavený?
Za začátku sezony jsem si říkal, že bych si mohl už i odpočinout. Ale kousl jsem se a nyní se cítím s každým dalším zápasem lépe a lépe. Necítím ani po utkání žádnou únavu. Chytl jsem po fyzické stránce formu, tak snad se mě bude držet.

Ještě k reprezentační jednadvacítce, se kterou jste bojoval v kvalifikaci o EURO. Po výhře nad San Marinem vám ale nevyšel duel o naději proti Řecku.
Bohužel, utkání proti Řecku nevyšlo. Byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem, ale rozhodla individuální kvalita soupeře. Dostali jsme dva hloupé góly, naše šance naopak zůstaly nevyužity. Ale jsem rád, že jsem s jednadvacítkou mohl být.

Vítkovický brankář Šustr: Dynamo prokázalo kvalitu

V úvodu jste měli několik slibných situací, skórovat jste však nedokázali. Naopak první gól vás položil. Je to tak?
Je to škoda. Měli jsme několik dobrých šancí, které šly zakončit gólem. Bohužel se to nepovedlo. Domácí se chytili střelou z dálky a pak už si vedení zkušeně hlídali.

Co se stalo při prvním gólu? Rána Petera Grajciara byla sice utažená, ale nemohl jste ji vytěsnit?
Byla to pěkná střela. Míč se mi ztratil v klubku hráčů, pak vyletěl a už jsem nestihl reagovat. Byla to ale velká dálka, to bych měl chytat.

Martin Šustr

Naopak jste zaskvěl při penaltě Lukáše Havla. Věděl jste, kam bude domácí stoper kopat?
Ne. Risknul jsem stranu, šel jsem dopředu. Trefil mě přímo na ruce, podařilo se mi ji chytit. Bohužel to ve výsledku nebylo k ničemu.

Zejména druhý poločas byl z vaší strany hodně defenzivní. Bylo to dáno kvalitní hrou Dynama?
Ano. Budějovice jsou trošku někde jinde. Nám se podařilo obrat o body Jihlavu nebo Hradec, ale tentokrát jsme nebyli tak zodpovědní. Dynamo má velice kvalitní tým a naše chyby potrestalo. Jeho výhra byla zasloužená.

Čím to bylo, že se vám nepodařilo v Českých Budějovicích držet s favoritem krok?
Těžko se mi hledá odpověď. Dynamo drželo míč a čekalo na naše chyby. Dostalo se do vedení ze situace, která ani nebyla šancí. Pak už domácí kontrolovali hru. Nám se nepovedl ani začátek druhého poločasu. Pak už to bylo spíš „o kolik“.

Z osmi zápasů jste hráli tři doma, všechny vyhráli. Z pěti venkovních duelů jste naopak přivezli jen dva body. Co stojí za touto bilancí?
Doma jsme mnohem aktivnější. Máme plno standardek a šancí. A daří se nám dobře bránit, za tři zápasy jsme inkasovali jeden gól. Venku děláme mnohem víc chyb.

Celkově ale můžete být spokojeni. Jedenáct bodů za osm zápasů je pouze o dva body méně než v sezoně minulé za celý podzim.
Souhlasím. V posledních dvou sezonách hrály Vítkovice vždy o sestup. I proto můžeme být spokojeni s jedenácti body za polovinu podzimu. Navíc jsme hráli jen třikrát doma. Pro nás jsou stěžejní domácí zápasy, které musíme vyhrávat. Nejbližší je ten příští s Chrudimí. A k tomu občas bodovat i venku.