V úterý dopoledne se na Střeleckém ostrově krátce mihl nejlepší ligový střelec Dynama Zdeněk Ondrášek, který v průběhu března přestoupil do norského Tromsø. Třiadvacetiletý střelec v rozhovoru pro náš web popsal své první pocity a dojmy ze svého prvního zahraničního angažmá..

Klub Tromsø IL skončil v loňské sezoně na druhém místě za Molde FK a v létě tak bude usilovat o postup do Evropské ligy. Norská liga se hraje systémem jaro - podzim a právě minulý víkend začala nová sezona. Zdeněk Ondrášek celý březen nemohl za Dynamo hrát kvůli nepříjemné zlomenině prstu na ruce, těsně po svém příchodu do Tromsø se dal ale dohromady a ve svém prvním zápase ze norský celek hned skóroval.

Zdeněk Ondrášek v dresu Tromsø

Vstup do norské soutěže to byl skutečně ve velkém stylu. Ondrášek neodehrál za Tromsø jediný přípravný zápas a první utkání sezony zahájil logicky na lavičce náhradníků. Na hřiště se podíval v 59. minutě a hned tři minuty po vstupu na hrací plochu skóroval. „První poločas nebyl ze strany našeho týmu ideální. Během hry napadly snad čtyři centimetry sněhu a nic extra se nehrálo. Postupně se to zlepšovalo a když jsem přišel na hřiště, tak jsem prakticky z prvního kontaktu s míčem skóroval. Dostal jsem parádní centr z levé strany a hlavou jsem vstřelil jediný gól zápasu,“ culil se v exkluzivním rozhovoru pro webové stránky Dynama Zdeněk Ondrášek.

Ten si na prostředí v novém klubu a v nové zemi zatím zvyká. „Je to samozřejmě velká změna. Tady začalo jaro a v Norsku je stále zima. Prakticky pořád je tam pod nulou a stále sněží. Rozhodně si ale nestěžuji, zatím jsem maximálně spokojený a doufám, že se mi bude herně i střelecky dařit i v dalších zápasech,“ dodal fanoušky přezdívaný Kobra. Během svého krátkého pobytu v Norsku také poznal, že se v jiných státech dělá fotbal úplně jinak. "Po vyhraném zápase neproběhl žádný vítězný pokřik ani nic jiného. Dali jsme si pizzu, zapili to colou a šlo se domu. Překvapivě ani žádná regenerace po zápase neprobíhá," vypočítával. Nikdo zatím neřešil ani případné zápisné za první vstřelený gól. "Podle mě tam nic takového neexistuje. Pokud ale někdo přijde, tak mu řeknu, že nerozumím a že nic platit nebudu," dodal s úsměvem na tváři.

Nejlepší budějovický střelec posledních let se na severu Evropy dočkal i velmi vřelého přivítání. „Všichni se tady ke mně chovají naprosto super. Vychází mi se vším vstříc a všemožně se mi snaží pomáhat. Vědí, že moje angličtina zatím není perfektní, ale dělají, co mi na očích vidí,“ řekl s úsměvem Zdeněk Ondrášek při svém krátkém návratu na jih Čech na začátku tohoto týdne.

Zdeněk Ondrášek je na dalekém severu zcela sám, zatím s tím ale problém nemá. "Myslím, že to zvládám dobře a věřím, že to budu zvládat i dál," věří si. Jedním dechem ale dodává, že jinak by nouzi o společnost asi neměl. "Všichni kamarádi a známí mi píšou, že tam za mnou přijedou na návštěvu. Těch lidí je ale tolik, že bych si musel rezervovat celý hotel a mohl bych otevřít cestovní kancelář," dodal s úsměvem od ucha k uchu.

Mladý útočník samozřejmě po očku stále sleduje výsledky svých bývalých spoluhráčů v Budějovicích. „Přes internet samozřejmě výsledky hlídám. Škoda jen, že se Dynamu nepodařilo vyhrát zápas se Slováckem. To byla velká škoda. V Plzni asi nikdo nic od týmu neočekával. Teď budou ale důležité ty další ligové zápasy. Snad kluci zvládnou zápas s Hradcem a hned bude zase lépe,“ řekl.

Sám osobně se ale bude nyní soustředit hlavně na sebe a na své výkony v Tromsø. "Doufám, že mi to tam bude pořád padat a že si vystřílím další smlouvu. Oba kluby se dohodly na případných podmínkách přestupu a věřím, že případné peníze za můj přestup by Dynamu pomohli a alespoň částečně bych tak splatil to, co do mě klub investoval," dodal na závěr. Na jihu Čech byl pouze na otočku, již odpoledne vyrazil směr Vídeň, odkud ho letadlo dopravilo zpět do nového klubu.