Když jeli na reprezentační sraz, věděli, že je čeká důležitý týden. Fotbalisté tuzemské reprezentace do 21 let hráli v uplynulých šesti dnech proti San Marinu a Chorvatsku. Dvakrát dokázali zvítězit a vyhoupli se do čela své kvalifikační skupiny. Byli u toho i dva zástupci českobudějovického Dynama. Záložník Filip Havelka v sestavě a asistent trenéra Jiří Kohout v realizačním týmu. „Odvezli jsme si plný počet bodů. Z toho první zápasu to byla víceméně povinnost. Výhra ze druhého duelu je zase velký úspěch,“ hodnotil sraz jako úspěšný záložník Filip Havelka.

Češi proti poslednímu celku skupiny byli opravdu velkými favority. A konečný výsledek 6:0 napovídá tomu, že ve stejném duchu se duel opravdu odehrál. „Neřekl bych, že jsme dopředu počítali s tím, že to bude jednoduchý zápas. Je to ošidné. Soupeř brání a vy hrajete do plných, a když se nepovede dát rychlý gól, tak se potom trápíte,“ říká Filip Havelka. „Nám se ten rychlý gól povedlo dát, takže jsme pak hráli tak nějak v klidu. Ten dobrý vstup to usnadnil.“

A dal Čechům klid na další práci, která je čekala. Což byla opravdu fuška. Po utkání, které se hrálo v Chomutově, nastalo pro svěřence trenéra Karla Krejčího stěhování do Chorvatska, kde se připravovali na druhý kvalifikační zápas v této pauze. Jihočeši se museli vypořádat s horším terénem, i těžkým soupeřem, který má stejně jako oni postupové ambice. A duel pro ně nezačal dobře. Ve 30. minutě se soupeř dostal do vedení. Nicméně čeští mladíci dokázali zabojovat. Za devět minut vyrovnali a v 72. minutě dal vítěznou branku zápasu Pavel Bucha. „Utkání bylo hodně těžké. Soupeř měl velkou kvalitu a terén byl hodně těžký. Dva dni předtím pršelo a bylo to podmáčené. V zápase jsme však ukázali charakter a týmový duch,“ liboval si stabilní člen reprezentačního týmu.

Filip Havelka dostal od trenéra Krejčího důvěru v obou duelech v základní sestavě. Proti San Marinu odehrál 85. minut, když ho chvíli před koncem střídal Granečný. V Chorvatsku pak hrál celý zápas. „Každá minuta v nároďáku je pro mě velký úspěch a za dva celé zápasy jsem fakt rád. Jsem spokojený, že jsem u těch dvou výher mohl být a do jarní části kvalifikace můžeme jít ve větším klidu,“ připomněl.

Reprezentanti se vrátila domů v úterý nad ránem. Proto ten den dostal Filip Havelka od trenéra Davida Horejše volno. Od středy už se ale zase připravuje s týmem na páteční zápas na Spartě, i když při něm bude svým spoluhráčům jen držet palce z tribuny. Nastoupit do něj totiž kvůli dohodě klubů o jeho hostování nesmí.