Krátce po skončení sezony je správný čas na její hodnocení. František Cipro převzal první tým v průběhu jara a ani on po sestupu rozhodně spokojený být nemůže. „Dostávali jsme strašně moc gólů, a to gólů hloupých, laciných a po individuálních chybách,“ vypichuje zřejmě hlavní příčiny krachu zkušený kouč.

Mužstvo jste přebral ve špatném rozpoložení, ale k záchraně jste ho nakonec nedovedl.
Nikdo z nás nečekal, že uhrajeme na jaře jen čtyři body. Ale upřímně řečeno, mužstvo nemělo kvalitu na záchranu. Tým byl složený z hráčů, kteří byli na zenitu, někteří už za ním. Pak hráči, kteří pro ligu ještě nedorostli. Chyběla nám střední generace hráčů ročníků 91 nebo 92, tam patří snad jen Novák. Není to důvod, proč jsme spadli, jen můj poznatek.

Kde byla teda příčina sestupu?

František Cipro se svým asistentem Davidem Horejšem
Nechci hovořit o době, kdy jsem tady nebyl, ale situaci týmu hodně ovlivnily zimní odchody. Chyběli hráči, jakým byl třeba Jakub Hora, rychlí a výbušní hráči. K tomu se zranil Klesa, jenž patří do té střední generace. K tomu se přidalo plno zranění v zimě, načež kluci nabrali tréninkové manko.

Hned po svém příchodu jste musel skousnout sérii šesti porážek, což nemohlo být nic příjemného, že?
To nebylo. Série byla hrozná, ale musíme začít u sebe. Přesto si myslím, že jsme špatný fotbal v některých zápasech nehráli. A dali jsme i poměrně dost branek. Neříkám, že hodně, ale nejhorší v lize jsme v tom nebyli.

Zato obrana hořela, počet obdržených branek byl suverénně nejvyšší z celé ligy.
Gólů jsme dostávali strašně moc, a to gólů hloupých, laciných a po individuálních chybách. Svědomí nemá čisté celá obrana, včetně brankáře Křížka. Ten někdy zachránil neskutečné věci, ale někdy dostal hodně laciné branky a i to často rozhoduje. Snad jen Janotka si uhrál své. Nemůže se stát, abychom v Ostravě dali tři góly a přesto si nepřivezli ani bod.

K tomu se i štěstí celkem pravidelně k vám otáčelo zády.
To už tak bývá. I když už to vypadalo, že by to třeba šlo, tak jsme dostali gól, který by tam nikomu jinému nespadl. Jak říká slovenské přísloví, chudobnému i z hrnce vykypí…

O vašich inkasovaných brankách krásně vypovídá poslední zápas v Liberci, kdy jste soupeři čtyři branky sami připravili.
Přesně tak, ale to nebylo jenom v Liberci, to bylo i před tím v Ostravě. Sami se na gól nadřeme a pak dostaneme hned vzápětí nějaký hrozný. Je to i věcí psychiky. Pro příklad uvedu zápas s Bohemkou, kdy v klíčovém zápase vedeme dvacet minut před koncem 2:0. Pak dostaneme gól a mužstvo se úplně sesype.

Problém byl tedy v kabině?
Nemyslím si, že by v mužstvu byla špatná parta. Ale chyběl tomu někdo, kdo by kluky dokázal v dobrém smyslu slova vyhecovat a zbláznit. Někdo takový, jako je v Plzni Horváth, či tady bývali snad Hunal, či Kučera. Kluci byli až moc hodní. Ale každý by potvrdil, že atmosféra na trénincích byla perfektní.

Když budeme hledat pozitiva, kdo podle vás obstál v nepovedené sezoně?
Líbilo se mi, že když už jsme ztratili šanci na záchranu, tak že chytli šanci za správný konec mladí hráči. Je tu takových osm kluků, kteří by se mohli prosadit, když na sobě budou pracovat. Bylo by skvělé, když by se prosadili třeba dva tři mladíci jako Funda nebo Řezáč.

Zadumaný František Cipro

Jak vypadá situace kolem vaší osoby? Pokusíte se s Dynamem podruhé postoupit zpět mezi elitu?
V první řadě bych chtěl zdůraznit, že druhá liga nebude žádná legrace! To vím z vlastní zkušenosti, když jsme před osmi lety postoupili, ale po šestém kole byli předposlední. Podobně se to povedlo i letos Olomouci. Fotbalová národní liga se hraje jinak, daleko bojovněji a úporněji. Než se tomu přizpůsobí mužstvo, které spadlo z ligy, tak mívá velké potíže.

Důležité bude i jak se podaří poskládat mužstvo pro další sezonu.
Hráči, kteří tu byli na hostování, tak už skončili. Někdo přijde, ale vzhledem k financím asi opět jen na hostování. Jen s mladými se hrát nedá. Ale na druhou stranu šanci dostanou. Přišel čas, aby se ukázali Pasecký, Švantner, Vaněk, Jenne a další. Uvidí se, jak se s šancí popasují.

Zůstane i někdo zkušený, který by mladé vedl?
Většině zkušených skončilo hostování a u většiny ani nebyly snahy ho obnovit. Co se týče hráčů, kteří zde mají smlouvy, tak s nimi probíhají jednání.

Na hostování ve Zlíně byl Chmelo, v Mostu Wermke, v Písku nastupoval Martin Held. Jak to vypadá s nimi?
Měli by se s námi zapojit do přípravy, ale je otázka u Chmela, na kterého má, myslím, Zlín opci. Uvidíme, jestli ji uplatní. Doufám, že s námi začnou trénovat po zranění Klesa a Kadula.

Kdy začne letní příprava a co všechno bude obsahovat?
Hráči teď mají dovolenou, příprava začne v neděli 21. června. Máme v plánu poměrně dost přípravných duelů, některé i s ligovými týmy jako Bohemkou nebo Brnem.

Po posledním pádu byl jednoznačný cíl okamžitý návrat. Teď tomu tak úplně není, postup je cílem, ale nepůjde se za ním po hlavě. Souhlasíte s touto filozofií?
Mužstvo projde velkou obměnou, hrát budou mladí, takže to svou logiku má. Není to alibismus, zkrátka to tak je. Nicméně zůstávám pozitivní. Jako příklad bych uvedl Duklu Praha. Ve skromnějších podmínkách do ligy nechvátala, poctivě pracovala, mužstvo si připravila, a když přišel čas, tak do ligy šla a každý rok hraje v horní polovině tabulky skoro o poháry. Navíc hraje líbivý fotbal a rozpočet stále nemá rozhodně nejvyšší. Podobně bych si představoval v následujících letech filozofii Dynama.

Mikuláš Jáša absolvoval stáž ve Sportingu Lisabon (4.6.2015)

V březnu mu bylo teprve šestnáct a už má na kontě vstřelený gól v dresu Sportingu Lisabon. Talentovaný hráč Dynama České Budějovice Mikuláš Jáša na konci května vyrazil do jedné z nejvyhlášenějších fotbalových akademií na světě. „Trénovali jsme, sehráli jsme dvě modelová utkání,“ popisuje konkrétní program.