Na začátku února porazilo Dynamo v televizním utkání Baník Ostrava a vyšvihlo se na páté místo. Jenže od té doby vyhrálo už jenom dvakrát a propadlo se až na konečné třinácté místo. Hlavní příčinu vidí trenér David Horejš v produktivitě, kde budějovický tým na jaře nejvíce strádal. „Chyběla nám hlavně produktivita a kvalita v poslední třetině hřiště. Musíme přivést hráče do ofenzivy, aby se to neopakovalo," říká v posezónním hodnocení hlavní kouč.

Uplynulý ročník FORTUNA:LIGY je minulostí. Jak se za ním ohlížíte?
Tím, že v lize bylo více účastníků, tak celá sezona byla o něco jiná než předchozí ročníky. Znovu to ovlivnila pauza kvůli koronaviru, která tentokrát přišla na podzim. Hlavně jarní část byla opravdu náročná, trvala od ledna až do konce května. Sezonu bych rozdělil na tři části. Začátek soutěže nebyl z naší strany úplně dobrý. Před startem se nám zranili noví hráči, které jsme přes léto přivedli a spoléhali na ně. Měli jsme kvůli tomu obrovský problém směrem dopředu, takže to s námi po sedmi kolech vypadalo opravdu bledě. Ale poté nastalo období, kdy jsme začali hrát skvělý fotbal a pravidelně jsme bodovali. V té době se ukázalo, že se nám povedlo přivést kvalitní posily, které nám opravdu pomohly. Mám tím na mysli například Pavla Šulce nebo Micka Van Burena, dobře hráli i nově příchozí Králik se Skovajsou. Tým šlapal, dařilo se nám. Podzimní část jsme nakonec zakončili velmi dobře, ačkoliv to zpočátku nevypadalo.

Čím si vysvětlujete, že v jarní části se vám už tolik nedařilo?
Vstup do jarní části se nám povedl skvěle. První tři zápasy jsme vyhráli a během šesti jarních kol jsme splnili cíl, který jsme si předsevzali. Tím byla záchrana v soutěži. Po výhře nad Baníkem Ostrava, kdy jsme poskočili dokonce na páté místo, si všichni mysleli, že navážeme na loňskou sezonu. Věděli jsme však, že nás tlačí bota směrem do ofenzivy, což se časem ukázalo. Především se to projevilo v sérii zápasů, kdy jsme nedokázali vyhrát. Celé jaro jsme měli špatnou hru dopředu. Ze hry jsme dali pouhé tři góly, což je pro tým, který by chtěl pomýšlet na vyšší umístění, strašně málo. Produktivita byla z naší strany žalostná. Nakonec z toho byla třináctá příčka, s čímž jsem velice nespokojený. Nechtěl jsem skončit třináctý, ale je třeba říct, že s naší produktivitou jsme na víc pomýšlet nemohli. Vážím si toho, že jsme se prakticky deset kol před koncem dokázali zachránit. Je to věc, kterou bychom před sezonou brali všemi deseti. Ale přál bych si, aby Dynamo končilo sezonu výš než na třináctém místě.

Celkově to pro vás byla sezona jako na houpačce. Začali jste šesti zápasy bez výhry, následovalo třináct utkání, kdy jste prohráli pouze jednou. Poté zase přišla série deseti duelů bez výhry. Hrála po celou sezonu obrovskou roli psychika?
Neřekl bych, že to byla jenom psychika. Byla to i kvalita, je třeba si to přiznat. Z prvních pěti zápasů jsme dali čtyři góly. Způsob hry byl dobrý, takže to nemohlo být psychikou. Neměli jsme kvalitu ve finální fázi. Poté do toho vstoupili Buren se Šulcem, hra byla stále stejná, ale začali jsme dávat branky. Vnesli totiž do naší hry kvalitu. To samé nastalo na jaře. Odehráli jsme například parádní zápas se Spartou, ale chyběla tomu produktivita a kvalita v poslední třetině hřiště. Nebylo to psychikou. Nepodařilo se nám zacelit mezery po odchodech zmiňovaných dvou hráčů. To byl náš největší problém.

Bylo na celé sezoně velice pozitivní, že jste dokázali hrát zcela rovnocenně prakticky se všemi týmy z ligy?
Dbáme na způsob hry, kterému věříme a považujeme ho za naši cestu. Dovedl nás k postupu a dalším úspěchům. Hra z naší strany splňovala určité parametry, byli jsme schopní předvádět dobré výkony. Samozřejmě nastaly zápasy, které nám vůbec nevyšly, ale to je v tak dlouhé sezoně normální. Měli jsme však jiný problém. Byli jsme schopní vytvořit si do třicáté minuty tři stoprocentní šance, ale ani jedna neskončila gólem. Zanalyzovali jsme si celou sezonu a ukázala se, že naší největší bolestí byla koncovka. Je špatně, že nejlepším střelcem týmu je obránce. Oba křídelní hráči dali za celou sezonu pouze dvě branky, to je strašně málo. Jestli se chceme znovu posunout, tak musíme mužstvo zkvalitnit. Musí přijít obměna kádru, abychom se nemuseli strachovat o záchranu. Nebylo to o psychice nebo špatných výkonech. Ale o tom, že nám extrémně chyběly branky. Někteří hráči, na které jsme spoléhali, naše očekávání nenaplnili.

Je Michal Škoda typem hráče, kterého jste hledali a v uplynulém ročníku postrádali?
Stáli jsme o něho a jsem rád, že se to povedlo. Musíme si umět správně pojmenovat důvody třináctého místa a chtít víc. Dokud tady budu, tak vždy budu chtít být výš. Víme, kde nás tlačila bota a snažíme se, aby se nám mužstvo podařilo na vytipovaných pozicích posílit. Bavíme se o tom od konce posledního zápasu. První posilou se stal Michal Škoda, u kterého věříme, že naváže na povedenou sezonu v Mladé Boleslavi. Jsme v kontaktu s dalšími čtyřmi hráči, snad se nám je podaří dotáhnout do konce a posílíme. Hledáme hlavně hráče, kteří nám pomohou v ofenzivě.

Uplynulá sezona přinesla utkání, na které se bude ještě dlouho vzpomínat a v historických okamžicích celého klubu bude navždy hodně vysoko. Stále si živě vybavíte slavnou výhru 4:2 na Spartě?
Myslím si, že v historických tabulkách Dynama to bude jeden z nejlepších zápasů. Dát Spartě na jejím stadionu čtyři branky a předvést výkon, který jsme tam podali, to je něco ohromného. Po sedmi zápasech v řadě, které jsme nedokázali vyhrát, přišla reprezentační přestávka. Kluky jsme připravovali nejlépe, jak jsme mohli. Věděli jsme, že jedeme na Spartu, která v té době hrála velmi dobře a ztrácela minimum bodů. V týdnu se nám do tréninku vrátili Šulc s Burenem, což byl pro tým velice pozitivní impulz. Najednou byl i tréninkový proces úplně jiný, hráči věděli, že se o tyto dva mohou opřít. Věřili jsme, že tam při dobrém výkonu můžeme uspět. A dobrý výkon přišel. Celý tým pracoval skvěle, a hlavně jsme to všechno podpořili dobrou produktivitou. Kromě čtyř gólů jsme si vytvořili další tři gólové příležitosti. Zápas to byl parádní a otočil nám celou sezonu. Když si na to znovu vzpomenu, tak jsme tam prožili neskutečné chvíle a myslím si, že na to budeme ještě dlouho vzpomínat.

V závěru sezony dostávali příležitost hráči přicházející z klubové akademie. Je to směr, kterým se chcete v dalších letech vydat, jak už naznačil nový majitel klubu?
Určitě by měl. Už jsme s panem Koubkem společně seděli a řekl nám představu, kterou má. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať. Nemůžeme si říct, že přijde pět hráčů z akademie a budou hrát ligu. Tak to pochopitelně nejde. Kluci se musí zabudovávat postupně, chceme jim dávat prostor a příležitost, aby se mohli v lize adaptovat. Na druhou stranu si mladí hráči musí říct o svou roli sami. Prostor od nás dostanou. Budějovice vždycky byly klub, kde hrálo spoustu místních odchovanců. Za poslední dobu se nám to však příliš nedařilo, protože nám scházeli kvalitní hráči, které bychom mohli dále rozvíjet. První liga je o obrovské kvalitě a neměli jsme tu fotbalisty, kteří by na nejvyšší soutěž měli. Musíme najít větší propojení mezi akademií a A-týmem, abychom vychovávali hráče, u kterých budeme přesvědčení, že na ligu mají nebo budou mít. Do přípravy s námi půjdou Vítovec, Kousal, a nebo také Mašek a určitě od nás dostanou prostor. Pokud se nám v nadcházejících letech povede z každého ročníku připravit jednoho až dva hráče, kteří budou připraveni ligu hrát, tak to bude jedině dobře. Ale všechny ještě čeká dlouhá cesta, aby prokázali, že na to mají.

Těší vás, že fotbalisté na hostování u vás nehráli tak klíčové role a osa mužstva byla složena především z vlastních hráčů?
Samozřejmě je lepší mít postavené mužstvo pouze na svých kmenových hráčích. Ale kluci na hostování často výrazně pomůžou. Jsem rád, že kluby sem některé hráče rádi dávali, protože viděli, že udělali další kroky ve své kariéře. Za poslední dva roky odsud odešli hráči, kteří se dokázali prosadit ve velkých klubech. Mám tím na mysli třeba Lukáše Provoda nebo Ivana Schranze. Je vidět, že se tu odvedl kus dobré práce. Ligu začal hrát také Matěj Valenta, pro nějž to byly první zkušenosti v nejvyšší lize. Musíme v tom pokračovat, být na sebe nároční a neustále budovat značku Dynama. Pořád chceme koukat dopředu a posouvat se.

Jak se vám zatím daří skládat mužstvo na novou sezonu?
Každý půlrok se snažíme vhodně doplnit kádr a najít správné posily. Loni se nám povedl příchod Martina Králika, což je pro mě jeden z nejlepších stoperů celé ligy. Prostor dostávali také Matěj Valenta s Jonášem Vaisem, kteří jsou stále velice mladí. Než se zranil, tak podával velmi dobré výkony také Lukáš Skovajsa. Plnohodnotně se zapracoval Max Talovierov, který za celý rok zaznamenal obrovský progres. Také ale přišli hráči, od kterých jsme čekali víc. Podařilo se nám stabilizovat obranu, kam chceme přivést ještě jednoho hráče, který už toho má poměrně dost za sebou. Hodil by se nám i do kabiny, zatím nechci říkat jméno, protože jsme s ním v jednání a doufám, že to dobře dopadne. Oproti loňské sezoně jsme dali o šestnáct branek méně, což je strašně moc. Snad se nám povede přivést hráče, kteří budou produktivní a po jejich boku porostou naši mladí hráči. Věřím, že to klapne.

Už máte kompletně připravený program na letní přípravu?
Ano, víme, co se nám osvědčilo. Loni se nám příprava povedla, mužstvo bylo po všech stránkách dobře připravené. Nepotřebujeme nic měnit. Čeká nás týden na soustředění v Kaprunu, kde budeme ladit poslední věci před začátkem ligy. Budeme tam mít krásné prostředí a jsem moc rád, že nám to klub umožnil. Už příští týden budou mít kluci individuální programy a od 21. června začneme společně. Snad budeme mít celý tým co nejdříve pohromadě a podaří se nám dát dohromady kvalitní mužstvo, které si půjde za vytyčeným cílem.