Jsou to více než dva měsíce, co do funkce sportovního ředitele Dynama nastoupil bývalý reprezentační stoper Tomáš Sivok. Přestože stále sbírá manažerské zkušenosti, má do budoucna velké plány, které chce postupně naplňovat.

Jaké máte pocity po úvodních dvou měsících ve funkci sportovního manažera?
Musím říct, že mě to opravdu baví. Vždy jsem si po ukončení kariéry přál tuto pozici zastávat a zatím to naplňuje všechna očekávání, která jsem od toho měl. Časově je to náročné, ale to mi vůbec nevadí. Vím, že je to obrovská zodpovědnost, na což jsem ale zvyklý z hráčské kariéry. Snažím se být neustále v terénu, neustále se všemi komunikovat. Dělám maximum, aby náš klub byl vnímám pozitivně a uplatňuji své kontakty k tomu, abychom se mohli rozvíjet.

A-tým je po třinácti kolech na devátém místě tabulky. Jak dosavadní průběh sezony hodnotíte?
Pro mě je to málo. Očekával jsem, že zvládneme poslední utkání ve Zlíně a znovu poskočíme tabulkou. Tím spíš, když jsme měli sérii zápasů bez porážky. Chtěl bych dát do podvědomí všech hráčů, trenérů a fanoušků, že chceme hrát do osmého místa. Myslím si, že to tak spoustu lidí nemá zafixované a spíš řeší do spodních pater tabulky, abychom se hlavně zachránili. Je to věc, kterou bych rád změnil. Naším cílem je stále směřovat nahoru. Odehráli jsme několik výborných zápasů, ať už to bylo proti Plzni nebo Slavii. Povedl se nám taky první poločas s Karvinou nebo v Jablonci. Předpoklad pro to, abychom hráli vysoko, máme, ale je třeba ještě přidat.

Blíží se další přestupové okno, které poprvé prožijete v nové funkci. Chystáte se být aktivní na trhu?
Chceme být. Stále cítím, že tým je třeba posílit a hledět na perspektivu. Není to vůbec jednoduché, hráči stojí nemalé částky a musíme hledět i na finanční stránku. Prvořadé je, aby byl klub zdravý a nebyl problém zaplatit včas všechny výplaty. Ještě je času dost, přestože už na tom několik týdnů pracujeme. Samozřejmě bychom rádi posílili zajímavými hráči.

Využíváte k tomu i kontakty, které jste nasbíral během své kariéry v zahraničí?
Obvolávám to, co to jde. Od agentů dostáváme nabídky na spousty hráčů. Spolupracujeme se společností 11Hacks, která vyhodnocuje data a na jejich základě nám doporučuje různé hráče, kteří se nám do systému hodí. Chceme si vybírat hráče podle svého, aby nám správně zapadli do filozofie a systému hry. Ne vždy se to povede, ale chceme tomu co nejvíce snížit riziko. K tomu nám perfektně slouží právě spolupráce s 11Hacks.

V zimě mužstvu vyrazí na soustředění do Turecka. Je to signál pro všechny, že klub se neustále posouvá nahoru?
Chceme pro hráče maximální servis, takže i proto poletíme na soustředění do Turecka. Zároveň to znamená, že od hráčů budeme očekávat maximální výkony. Má to dvě rizika. Jedním je počasí a druhým covid. Jsou to faktory, které nijak neovlivníme. Čekají nás tam podmínky na špičkové úrovni, už jsme měli možnost si to tam prohlédnout. Pro hráče je skvělé, že změní prostředí a budou se chystat někde jinde. Jsem rád, že tam můžeme vyrazit na deset dní a sehrát tam tři kvalitní přípravné zápasy. Doufám, že nám to covid nijak nezhatí. Na začátku ledna bývá i v Turecku nevyzpytatelné počasí. Já podobných soustředění zažil hodně, občas se třeba stalo, že nám celou přípravu propršelo. Snad budeme mít ale štěstí a špatné počasí se nám vyhne.

Nyní se blíží reprezentační pauza. Dělá vám velkou radost, že pravidelné pozvánky do ukrajinské reprezentace dostává Maksym Talovierov?
Když jsem se vracel do Dynama jako hráč, tak jsem po dvou týdnech trénování říkal, že Max má před sebou obrovskou budoucnost. Má skvělou mentalitu a předpoklady, díky kterým může být velkým hráčem. Dělá mi to radost. Samozřejmě na sobě ještě musí pracovat, ale za dobu v Dynamu udělal obrovský pokrok. Ukazuje všem mladým hráčům v klubu, že i ve velice mladém věku se lze stát klíčovým hráčem týmu a měl by být pro všechny inspirací. Klíč k tomu, abychom vychovávali kvalitní hráče, spočívá nejen v trenérech, ale i v kondičních koučích, fyzioterapeutech a ostatních důležitých lidech. Jsem rád, že stejně to vnímá i náš majitel pan Koubek, protože to je věc, do které musíme investovat. Věřím, že s kvalitními lidmi v klubu k nám budou přicházet mladí fotbalisté z celého kraje a nebudou odcházet třeba do Sparty nebo Slavie. V první řadě chceme vychovávat dobré lidi, ve druhé vzdělané lidi a až ve třetí dobré fotbalisty. Sítem propadne hrozně malé procento hráčů. Chceme působit na hráče i po sociální stránce.

Nedílnou součástí klubu je také Akademie. Jaké plány máte v ní?
To je pro mě největší výzva. Chtěl bych, abychom společně s Akademií fungovali jednotně, aby to nebylo oddělené jako v předchozích letech. Snažím se vytvořit tým lidí, který to tak bude vnímat a brát. Rozhodně nebylo všechno špatně, to určitě ne. Ale v Akademii je spoustu věcí, které můžeme všichni změnit. Snažím se lidi v klubu propojit a komunikovat, aby všichni pochopili mou filozofii. Pro celý klub je velkou výzvou, aby postupně začal zabudovávat mladé hráče z Akademie do áčka. Musí být naším jednoznačným cílem všem ukázat, že dokážeme vychovávat kvalitní fotbalisty pro dospělý fotbal a v ideálním případě i reprezentaci.

Jedním ze znaků fungující Akademie je i počet reprezentantů v mládežnických výběrech. Nyní aktuálně jsou v reprezentaci dva, a to je určitě málo. Souhlasíte?
Dříve jsme mívali v mládežnických nároďácích klidně i deset hráčů, ale to je bohužel pryč. Samozřejmě některé ročníky jsou slabší, ale i tak je jednoznačný cíl produkovat hráče do reprezentací. Pochopitelně se tím i zvyšuje cena hráčů a každým zápasem jdou nahoru. Jsem rád za hráče, co tam máme teď, protože ještě nedávno jsme tam neměli nikoho. V ročnících 2004 a 2005 máme zajímavé fotbalisty, kteří by se mohli prosadit. Ale naší snahou musí být, abychom nastavili takový systém, který soupeři jasně poznají a hned budou vědět, že přijelo Dynamo. Je podstatné mít svou hru, kterou se budeme prezentovat ve všech starších kategoriích. Nejde o rozestavení, ale o herní návyky, které hráči musí mít.

Jaké máte přání do konce sezony?
Urputně pracuji na tom, abychom už v lednu měli připravené a doplněné realizační týmy Akademie a mohli naplno fungovat. Chceme sem dotáhnout kvalitní trenéry a další personál, který nám pomůže. Vybíráme lidi podle profesionality a charakteru, úspěšní totiž můžeme být jenom tehdy, když všichni budeme na stejné vlně. V Akademii nás ale jinak čeká dlouhodobý proces, protože nic nejde hned. V hlavě už představu mám, ale ještě máme před sebou těžká jednání. Ligový A-tým bych rád viděl v první polovině tabulky, ačkoliv jsem vítězný typ a nejradši bych vyhrával pořád. Musíme být zdravým klubem, který se stane tradičním účastníkem ligy a který dokáže pravidelně a koncepčně prodávat své vlastní hráče.