Celkem šestapadesát zápasů v první lize musel čekat obránce Michael Žižka, než se dočkal prvního ligového gólu. Svou premiérovou trefu v nejvyšší soutěži si paradoxně připsal až ve chvíli, kdy ho trenér Pavel Tobiáš kvůli několika hráčským absencím vysunul na post štítového záložníka. "Z toho postu jsem měl zpočátku trochu obavy, i díky vstřelené brance byl ale trenér nakonec s mým výkonem spokojený," přikyvoval sedmadvacetiletý fotbalista.

Jihočeši odjížděli na jih Moravy s vizitkou týmu, který již šest zápasů v řadě nepoznal hořkost porážky. Již od dvanácté minuty utkání se po gólu domácího Trousila tato série značně otřásala v základech, nakonec ale dokázali Jihočeši vyrovnat. "Naším cílem bylo pochopitelně v Brně bodovat. Ve dvanácté minutě jsme ale dostali gól, což nám určitě hodně narušilo naší taktiku. Chtěli jsme uhrát poločas bez inkasované branky, což se nám sice nepodařilo, avšak nakonec jsme díky štěstíčku dali gól v samém závěru a ten získaný bod je pro nás velký plus," hodnotil Žižka samotný zápas.

Stejně jako v utkání na Kladně a doma s Olomoucí odehráli svěřenci Pavla Tobiáše utkání rozdílných poločasů. "V prvním poločase jsme se skoro nedostali na jejich půlku, hráli jsme špatně a nedokázali jsme vůbec držet balon. Ve druhé části se to hodně zlepšilo, sice jsme se do šancí nedostávali, ale zlepšenou kombinací a častějším držením míče jsme je donutili dělat nějaké chyby. V závěru jsme tam kopali dva rohy a z toho jednoho jsme nakonec vyrovnali na 1:1," podotkl fotbalista, který pod trenérem Tobiášem nastoupil podruhé v základní sestavě. Michaela Žižku znají fanoušci spíše jako krajního obránce, v Brně ale odchovanec pražského Tempa nastoupil netradičně na postu středového defenzivního záložníka: "Bylo to těžké. V týdnu jsem s trenérem Tobiášem o tom hodně mluvil, volal si mě k sobě, říkal mi, co mě vlastně čeká. Samozřejmě jsem věděl, že Heinz nebo Polách hrající ve středu hřiště jsou výborní fotbalisté a to se jen potvrdilo."

Jihočeši nastoupili v Brně skutečně v netradičním složení. Kvůli absenci čtyř hráčů musel kouč Tobiáš se sestavou hodně zamíchat a právě především záložní řada doznala velkých změn. "Nastoupili jsme v úplně novém složení. Na postu štítového záložníka jsem nastoupil spolu s Martinem Laurincem a bylo to pro nás oba něco nového, protože jsme spolu takhle nikdy nehráli. Zpočátku jsem z toho měl trochu obavu, ale až na ten gól, kdy jsme na přední tyči udělali hrubku, a následné břevno Heinze, se domácí k ničemu nedostali. Myslím, že to byla dobře odvedená práce a i trenér byl s naším výkonem spokojený," řekl fotbalista, který má zkušenosti i z mládežnických reprezentací.

Michael Žižka nastupoval v minulých dvou sezonách za Dynamo poměrně pravidelně v první lize a ke změně došlo právě až v letošní sezoně, kdy nový budějovický kouč začal sázet na jiné hráče. Přesto je defenzivně laděný hráč stále pozitivně naladěn a je připraven se bít o své místo v týmu. "Pod trenérem Tobiášem jsem nastupoval spíše jen v pohárových zápasech. Jinak je to tady hodně našlapané a každý z hráčů neustále bojuje o místo. Záleží tedy na trenérovi, koho postaví. Když už se hráč dostane na hřiště, tak chce odvést maximum a je mu jedno, zda hraje v obraně, záloze nebo útoku. U toho defenzivního záložníka je to dost těžké a jsem rád, že jsem zvládl ještě nakonec vstřelit gól," dodal Žižka, který se z pohledu budějovických fanoušků stal na závěr hvězdou celého zápasu.

Právě on totiž ve třetí minutě nastavení vstřelil gól, který znamenal bodový zisk pro Dynamo. "Já přitom nejsem vůbec gólový. Já dám třeba jeden gól za tři roky a když ho dám, tak na další skutečně klidně zase další tři roky čekám. Teď mám ale asi na své poměry dobrou střeleckou produktivitu, když jsem před týdnem dal za béčko gól z penalty a teď hned zase v lize," pokračoval šťastný střelec s úsměvem na tváři. Z tribuny stadionu se branka zdála jako parádní fotbalový počin, Michael Žižka gólu skromně přisuzuje i velkou dávku štěstí: "Ten gól byl ale hodně o štěstí. Z mé strany to nebylo nijak mířené, protože tam stálo hodně hráčů. Určitě ten gól padl se štěstím a že to tam padlo, jsem moc rád."

Pozorný fanoušek také jistě zaznamenal, že právě gól proti Brnu, byl vůbec první ligovou brankou, kterou Michael Žižka ve své kariéře vstřelil. Pro hráče je také velmi příjemné, za jakých okolností bylo branky dosaženo. "Kdyby třeba Brno vedlo 4:0 a já bych dával gól na 4:1, tak by z toho člověk asi takovou radost neměl. Byl jsem určitě rád, že jsem dal branku a když ještě ta branka znamená bodový zisk pro tým, tak jsou to velmi příjemné pocity. Ten gól má trojnásobnou cenu, když jsme tak Brno jako aspiranta na poháry obrali o body. Je pro mě prostě úžasné," lebedil si sedmadvacetiletý bek.

Jihočeši v kombinované sestavě na půdě Brna rozhodně nepropadli, jenže všichni absentující hráče budou trenérovi v neděli proti Žižkovu k dispozici a nedá se tak odhadovat, zda Žižka a spol. opět nastoupí. "Doufám, že jsme všichni, kteří jsme v Brně nastoupili poprvé, trenérovi alespoň trochu zamotali hlavu. Uvidíme, jak se rozhodne před příštím zápasem. Když mi dá šanci, tak samozřejmě udělám vše pro to, abych podal co nejlepší výkon a zůstal v základní sestavě co nejdéle," řekl odhodlaně budějovický fotbalista, jenž má na kontě momentálně šestapadesát ligových startů a jednu vstřelenou branku.

Budějovický klub má nyní úctyhodnou sérii sedmi zápasů bez prohry. Tuto sérii ale trochu sráží fakt, že Dynamo v tomto období pouze jednou vyhrálo a šestkrát remízovalo. Není tedy divu, že po nepovedeném startu do sezony, patří klubu až třinácté místo prvoligové tabulky. "My sice vozíme body z venku, ale potřebujeme to už konečně potvrdit i doma nějakou výhrou. Třeba minulé kolo proti Olomouci jsme měli asi vyhrát. V tříbodovém systému je remíza sice dobrá, ale v podstatě nic neřeší. Tři body naopak znamenají velký skok dopředu," uvědomuje si Žižka, který sice prožívá blažené pocity z první ligové branky, avšak pomalu začíná přemýšlet nad dalšími ligovými boji: "My teď musíme zápas s Brnem hodit za hlavu a už se musíme soustředit na zápas s Viktorkou, který bude hodně důležitý. Výhrou bychom se posunuli do daleko příjemnějších míst." A má pravdu, Jihočeši například na desátou Plzeň ztrácejí pouhé dva body..