Bude se hrát, nebude se hrát? Otázka, která se v posledních dnech řeší napříč fotbalovými kluby v České republice. Chladné mrazivé počasí vytvořilo z fotbalových hřišť zmrzlé plochy tvrdé jako kámen. Českobudějovičtí fotbalisté počasí neřeší, připravují se v předzápasovém cyklu, jako kdyby se mělo v neděli na sto procent hrát.

Pokud počasí dovolí, tak už jen pár desítek hodin dělí českobudějovické fotbalisté od startu jarní části. A v kabině je to znát. Sice vládne pohodová atmosféra, ale všichni vědí, že už to brzy vypukne! „Těšíme se, až to začne. Momentálně se řeší, jestli se bude hrát, nebo ne. My se připravujeme celý týden tak, jako kdyby se mělo v neděli na sto procent hrát,“ nenechává se rozhodit gólmanská jednička Jindřich Staněk, jenž odchytal posledních osm podzimních utkání.

Přípravu zvládli svěřenci Davida Horejše s bilancí tří vítězství, tří remíz a dvou porážek. „Přípravu hodnotíme pozitivně, přestože se nám některé zápasy nepovedly dle představ. Odehráli jsme ale i povedená utkání. Věřím, že na druhou polovinu sezony budeme dobře připraveni,“ je přesvědčen brankář reprezentační jednadvacítky, jemuž se během osmitýdenní zimní dřiny nevyhnuly zdravotní trable. „Ze začátku přípravy jsem měl problém s chrupavkou na patě. Nyní už je však vše stoprocentně v pořádku,“ ujišťuje.

Jihočeši mají pro druhou polovinu sezony 2017/18 jen ty nejvyšší cíle. Jindřich Staněk je přesvědčen, že tým se oproti podzimu ještě zkvalitnil. „Zvedla se konkurence. Věřím, že příchozí kluci budou skutečně posilami a pomohou nám k ještě lepším výsledkům,“ přeje si.

Do jara černobílí vstoupí, podobně jako v minulém ročníku, doma proti Varnsdorfu. Českobudějovičtí přemýšlí pouze o vítězství. „Celou zimní přípravu jsme poctivě trénovali, abychom vstup do jara zvládli. Doufám, že se nám to povede. Tři body na úvod nám mohou hodně pomoci do dalších zápasů,“ myslí si mládežnický reprezentant, jenž v přípravě odchytal 360 minut, tedy na vlas stejně jako jeho zkušenější kolega Zdeněk Křížek.

Los si zašpásoval a Dynamo v neděli po roce opět začne jaro proti Varnsdorfu. A není to pro českobudějovický tým zrovna příjemné vzpomínání. Jihočeši totiž po podzimní domácí sérii sedmi výher ze sedmi zápasů doma nečekaně zakopli a odstartovali tím nepříliš povedené jaro. O výhře Varnsdorfu tehdy rozhodl jediným zásahem čtvrthodiny před koncem Karel Knejzlík, jenž v pondělí nastoupil za Liberec proti juniorce. „Zmínka o tom zápase padla, ale takto my nepřemýšlíme. Je to minulost, ze které se můžeme poučit. Ale je situace jiná a my chceme jednoznačně vyhrát,“ má jasno Staněk.

Když stále počítáme s variantou, že se o víkendu Fortuna národní liga bude hrát, vyvstává otázka, koho mrazivé počasí nejvíce zasáhne. Kromě diváků jsou nejohroženější brankáři, kteří oproti ostatním hráčů nemají tolik pohybu. „Zima člověku samozřejmě je, ale prsty mi ještě nikdy nezmrzly. Jakmile se zahřeji, tak už to vůbec nevnímám. Je to nepříjemné, ale musíme se s tím vypořádat,“ uzavřel Jindřich Staněk.