Posledních šest let byl Martin Vozábal nejvyšším představitelem klubu. Prakticky sám rozhodoval o veškerých krocích, které Dynamo napříč všemi svými úseky dělalo. V závěru sezony ale došlo ke změně majitele klubu, a to mělo vliv i na pozici Martina Vozábala. „Znamená to pro mne, že se nyní naplno věnuji výhradně sportovnímu úseku celého klubu," říká generálně-sportovní manažer Dynama.

Martine, po skončení loňské sezony došlo ke změně v akcionářské struktuře klubu, kdy od skupiny akcionářů odkoupil 100% podíl akcií JUDr. Vladimír Koubek. Co tato změna znamená pro vás osobně?
Pro mne osobně to znamená především to, že jsem se začal plně a výhradně věnovat sportovnímu úseku celého klubu. Jsem tímto oproštěn od dalších úkolů spojených s chodem klubu. Již tedy nerozhoduji v oblasti marketingu, obchodu a neřídím ani ekonomiku. Nemám konečné rozhodnutí ani v každodenním provozu klubu, mimo mne jdou i technické věci nebo ticketing. V tuto chvíli řídím pouze sportovní úsek klubu.

Generálním manažerem klubu jste byl od února 2015. Jak na těch více než šest let ve funkci nejvyššího muže klubu budete vzpomínat?
Vzpomínat budu na všechna období. Ať už na ty dobré věci, tak i na ty nepovedené. Posílilo mě to, přeci jen je to veřejná funkce a každý ví, jak se má co dělat a každé mé rozhodnutí bylo pod velkým drobnohledem. Myslím si, že jsem se naučil s tíhou té odpovědnosti žít. V tomhle mi moc pomohla rodina, manželka a děti. V osobním životě se stalo i něco, co mi změnilo životní hodnoty.

Pod novým majitelem jste se přesunul do pozice generálně sportovního manažera. Co tedy přesně znamená to, že máte na starost kompletní sportovní úsek?
Budu se starat plně o sportovní koncept klubu, a to od nejmenších dětí až po A-tým mužů. Mám víc času například na setkávání s trenéry, nebo zejména trenérem A-týmu Davidem Horejšem a jeho realizačním týmem.

Vladimír Koubek po svém vstupu do klubu prohlásil, že velké rezervy má Dynamo především ve své Akademii a ve výchově mládeže. Jaké tedy budou postupné kroky k tomu, aby se mládež na jihu Čech opět nastartovala?
Byl jsem u vzniku Akademie, pamatuji si jak jsme s kluky z marketingu kreslili logo a postupnými krůčku dělali vše pro to, aby Akademie vznikla. Moc mě těší, že se nám to povedlo a že se Akademie rozjela v takové podobě. Patří za to velký dík zejména městu, kraji, ČEZu, FCC a dalším firmám. Těch kroků nás čeká víc, ale je zřejmé, že to zásadní se nám v Akademii zatím nedaří. Cílem je to, abychom dokázali vychovávat hráče pro první mužstvo. Je ale spravedlivě potřeba doříct, že Akademie v takové podobě začíná čtvrtý rok svého života, takže většina těch našich mladých odchovanců ještě celým tím procesem v Akademii neprošla a až další roky ukážou, zda je naše nastavená cesta správná nebo ne. Cílem tedy je, abychom vychovávali hráče, kteří budou připraveni pro A-tým po fotbalové, fyzické i mentální stránce.

Vůbec nejsledovanější bude ale pochopitelně ligový A-tým. Ten doznal během léta hodně změn. Blíží se aktuální kádr tomu, jak byste si ho představoval na začátku sezony?
Všechny změny, které v kádru A-týmu přicházejí, jsem vždy konzultoval s trenérem Davidem Horejšem. Ať už odchody, či příchody. Tak to vždy bylo a pokud tady budu, tak to také tak bude. Nelze říct trenérovi: "Tady máš toho a toho". Během letošního léta jsme reagovali jak na odchody, tak pak na slabá místa, která nás trápila v ofenzivě. V týmu je konkurence, to je jediný hnací motor pro všechny. Máme z větší části kádr pohromadě zejména díky přístupu majitele, který provedl investici do kádru. V tuto chvíli jednáme ještě o jednom hráči, ale v tomto boji o hráče máme velké konkurenty. Stejně důležité bude najít herní vytížení v jiných klubech našim mladým hráčům, kteří na ligu ještě nemají, ale pevně věříme, že jejich čas přijde a že hráči jako jsou Kousal, Matoušek nebo Šplíchal jednou za A-tým hrát budou.

Jaká je aktuálně situace okolo útočníka Dame Diopa? Nezačal přípravu a ani neodcestoval s týmem do Kaprunu.
Damemu končilo v květnu vízum a musel se vrátit zpět do Senegalu ještě před posledním zápasem sezony. Doma si následně zažádal o dlouhodobé vízum, avšak dokumenty, které dokládal, neměl úplně v pořádku a jeho žádosti nebylo vyhověno a celé se to začalo protahovat. V tuhle chvíli absolutně nevíme, kdy by mohl zpět do České republiky dorazit. Upřímně s ním v tuto chvíli už nepočítáme a budeme se s ním chtít definitivně rozloučit. Nedovedu si totiž vůbec představit, že by nyní naskakoval do rozjetého vlaku a že by se připojil k týmu, který se už dlouho připravuje na ligu a kde hráči bojují o své místo v týmu.

Fanoušci si také všimli, že s týmem do Rakouska nevyrazil Emmanuel Tolno, a to i přesto, že si ho trenér v přípravě chválil.
Také u něj byla do jisté míry ta situace podobná jako u Diopa. Emmanuel Tolno se totiž může pohybovat na území České republiky, ale nemá potřebné dokumenty k tomu, aby mohl vycestovat do Rakouska. Podobné administrativní záležitosti jsou běh na dlouhou trať a není možné během pár dnů zařídit, aby s námi jel. Nechtěli jsme v žádném případě jít do rizika, abychom ho nelegálně vzali do Rakouska a poté čelili možným sankcím. Po sportovní stránce je to určitě velká škoda, Emu tedy na nás ale čeká v Čechách. S Táborskem jsme ale dohodnuti a hned jak se vrátíme, tak na 99% uzavřeme smlouvu o ročním hostování s následnou opcí na přestup.

Naopak velmi nečekaně se s týmem na soustředění do Rakouska vydal Nicolas Penner. Tam je situace jaká?
Nicolas je po dlouhodobém zranění, kdy prakticky rok a půl nehrál fotbal. Je to náš odchovanec, který v určitém věku zvolil fotbalovou cestu přes Spartu Praha a ještě jako dorostenec podepsal smlouvu v Juventusu Turín. Tam se právě zranil a následně mu skončila smlouva a nyní je tedy hráčem beze smlouvy. To vážné zranění kolene ho samozřejmě značně přibrzdilo, přesto má stále v sobě velký potenciál. O jeho budoucnosti se samozřejmě bavíme s ním i s majitelem klubu. Všichni si uvědomujeme, že kondiční a především pak herní stránka je na zcela minimální úrovni. Tu herní praxi nic nenahradí a když hráč z fotbalu vypadne na tak dlouhou dobu, je to vždycky hodně znát. Teď bude záležet na tom, jak celou situaci uvidí Nicolas a také jeho manažer. Pokud se naše cesty z krátkodobého nebo i dlouhodobého pohledu potkají a pokud se dohodneme na spolupráci, budeme rádi za to, když tady s námi bude. Pro něj je v tuto chvíli nejdůležitější, aby nabral tu herní praxi. A je celkem jedno, jestli to bude v A-týmu, B-týmu, v přípravě a nebo v nějakém úplně jiném klubu. Nicolas teď potřebuje hlavně hrát zápasy a až čas ukáže, kde bude jeho budoucnost.

Do startu sezony chybí necelé dva týdny. Dá se už nyní říci, jaká bude kvalita týmu v nejvyšší soutěži?
Pravda se ukáže právě až při ligových zápasech přímo na hřišti. Na papíře se dá říci, že kvalita našeho kádru je určitě vyšší než v loňské sezoně. Ale to je v tuto chvíli opravdu jen na papíře. Nový majitel vyšel trenérovi vstříc a dá se říci, že z 95% přivedl do týmu všechny hráče, které si David Horejš vybral. Teď už bude jen záležet na tom, zda hráči tento potenciál dokážou naplnit. Na jaře nás trápila zejména ofenziva a právě do útočné fáze jsme přivedli celou řadu hráčů. Navíc můžeme říci, že ten prakticky kompletní kádr bude před startem sezony pohromadě tři týdny, což na naše poměry také nebývalo úplně zvykem. Na panu majiteli také vidím, že pokud bychom vycítili, že se na trhu objevil nějaký další hráč, který by byl pro naší hru zajímavý, tak by do něj dokázal ještě zainvestovat. Proto jsem přesvědčený o tom, že kádr na novou sezonu můžeme mít opravdu kvalitní.