Dynamo o víkendu čeká zápas 17. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Baníku Ostrava. Jihočechy přivede do souboje pátého s devátým stoper Martin Králik, který se od začátku sezony chopil nové role. Slovenský bek přišel do Českých Budějovic v létě roku 2020 a během pár měsíců se stal klíčovým hráčem mužstva.

Bývalý zadák Žiliny už v dresu Dynama nastoupil do celkem 46 ligových utkání a jeho poznávacím znamením se v poslední době staly stabilní výkony. I díky nim si Králik vysloužil na začátku sezony kapitánskou pásku, kterou hrdě nosí na ruce od úvodního kola.

Martine, v Dynamu kroutíte druhou sezonu a svou první v pozici týmového kapitána. Jak vám zatím nová role sedí?
Zatím to neumím nějak extra hodnotit. Snažím se plnit povinnosti, které z toho vyplývají, ale myslím si, že tím, že jsem kapitán, se ta moje pozice oproti minulé sezoně nijak nezměnila.

Jaký je to posun z fotbalisty, kterému se úplně nevydařil debut v novém klubu (utkání se Slavií 0:6) až v jednoho z klíčových hráčů týmu?
Ten debut vážně nebyl ideální. Vůbec jsem si ho tak nepředstavoval, ale stalo se. Věděl jsem ale, už před zápasem i po zápase, kvůli čemu mě trenér do Dynama chtěl. Věděl jsem, že nějakou kvalitu mám a věděl jsem, že výkony budu podávat stabilní. A to se mi teď daří.

Co za tím stojí? Tvrdá práce je určitě základ.
Určitě. Tvrdím, že to, co fotbalu dáte, to vám fotbal vrátí. Tím se řídím. Za úspěchem je vždycky tvrdá práce.

Do Dynama jste přišel ze Žiliny, kde jste strávil většinu své kariéry. Sledujete svůj bývalý tým i teď?
Určitě je sleduji. Je to můj srdcový klub, na který nikdy nedám dopustit. Jejich fotbal sleduji a díval jsem se na ně i v létě, kdy hráli v evropských pohárech. Doufám a věřím, že se jim bude dařit i dál.

Vyhrál jste titul, zahrál jste si kvalifikaci o Evropu. Jak na tyhle časy vzpomínáte?
Pro mě je Žilina výborně fungující klub a jak na tituly, tak na poháry, vzpomínám jedině v dobrém. Jsou to nezapomenutelné momenty.

Věříte, že zažijete něco podobného i v Dynamu?
Doufám, že ano. Věřím, že se Dynamo může posunout na takové příčky, abychom si evropské poháry zajistili. Tím, že přišel nový pan majitel, který chce být úspěšný a udělá pro to všechno, věřím, že při správné kombinaci všeho, co potřebujeme, můžeme být úspěšní.

Euforii na Střeleckém ostrově už jste ale zažil. V minulém kole jste byl u velkého obratu proti Slovácku. Řadí se právě tento zápas mezi vaše nejoblíbenější?
Těžko říct. Nemyslím si, že se nám ten zápas herně úplně vydařil. Ale co se týká výsledku a euforie, byl to nezapomenutelný zápas. Nemyslím si, že se mi to ještě někdy podaří zažít. Ale nejvíc asi zatím vzpomínám na vítězství z minulého roku na Spartě.

U Slovácka ještě zůstaňme. Do zápasu jste šel jako jediný stoper v sestavě. Jak náročné to pro vás bylo?
Nijak extra jsem nad tím nepřemýšlel, protože se to všechno seběhlo rychle. Ale nemyslím si, že by to bylo nějaké náročné.

Co říkáte na výkony Fortune Basseye, který už je druhý mezi střelci celé ligy?
Fortune ukazuje, že má kvalitu. Ukazoval to i v předešlých zápasech a jsme rádi, že to teď podchytil i gólově. Doufejme, že to tak bude pokračovat i dál. Když se bude dařit jemu, bude se dařit i mužstvu.

V dalším zápase jedete na Baník. Co od zápasu v Ostravě očekáváte?
Odmala jsem veden k tomu, že jdu do každého zápasu vyhrát. Je jedno, jestli jedete na Slavii nebo na Baník. Samozřejmě to bude těžký zápas, ale když bych šel do zápasu s tím, že nevyhraji, asi bych do něj ani nešel. Věřím, že tam můžeme uspět a osobně pro to udělám maximum. A stejně tak mohu mluvit i za celý tým.

Jaká cesta povede k bodům?
Víme, že Baník je soubojové, ale i fotbalové mužstvo, takže se jim budeme nejprve muset vyrovnat fyzicky. Ale máme dost kvalitních hráčů na to, abychom je dokázali porazit.

Jaký máte pro letošní sezonu týmový cíl?
Jako tým chceme skončit v horní polovině tabulky, kde se teď víceméně pohybujeme. Doufám a věřím, že je v našich silách, abychom tam skončili.

Co váš osobní cíl? První gól ve FORTUNA:LIZE? Zatím jste se ještě netrefil.
Odehrát co nejvíc zápasů, být zdravý a podávat co nejlepší výkony. Tím, že budu na hřišti, budu snad schopný dát i ten gól, což se mi zatím nepodařilo. (smích) Někdy je to pro mě deprimující, ale snažím se kvůli tomu nerozčilovat. Koneckonců, jsem tam od toho, abychom góly nedostávali.