Bylo to nevzhledná skládka popílku, která nadělala šrámy na krajině. Teď jsou tyto jizvy nejen zahlazovány do dokonalé roviny. Nelze jinak, fotbalová hřiště nesnesou hrboly či výmoly. A těch fotbalových hřišť už je pět a přibudou další. A nejen to, do těch míst zavítá i tenis a dokonce zde vznikne hřiště pro fotbal plážový. Řeč je o areálu Tréninkového centra mládeže SK Dynamo České Budějovice. O stavbě, která díky mnoha dobrým fotbalovým duším zajistí jihočeskému fotbalu podmínky pro úspěšnou budoucnost.
Spokojeností s rostoucím tréninkovým centrem se netajil ani jeden z akcionářů SK Dynamo Karel Poborský, který na Složišti v polovině ledna sledoval přípravný zápas mezi domácími a Spartou B. "Jsem tu poprvé a je to paráda. Krásná hřiště, ke kterým přibude i nová hala. Zatím jsem nenavštívil budovu se zázemím, ale už teď vidím, že takové středisko bude patřit s Ostravou a Spartou v Čechách k ojedinělým. Dobrá práce s mládeží je obrovsky důležitá věc, ve světě jsem poznal, jaká je tomu věnována pozornost a jsem rád, že právě v Českých Budějovicích je tomu obdobně," svěřil se český reprezentant.

Jak to všechno začalo, co už vyrostlo a co se teprve chystá jak na Složišti, tak celkově v práci s mládeží, nechme vyprávět Jiřího Vlčka, jednoho s duchovních otců TCM a v současnosti trenéra ligového staršího dorostu, který je na své "dítě" náležitě a zaslouženě pyšný ...


Jak to všechno začalo

Nápady založit tréninkové centrum mládeže už tu byly v hluboké totalitě. Pan Molkup vždy vytypoval nějakou lokalitu, kde by toto centrum mohlo vzniknout, bohužel, v tehdejší politické situaci to prostě nešlo. Byla to zemědělská půda, stavba na ní nepřipadala v úvahu. Naštěstí se po revoluci zjistilo, že tady to úložiště popílku je prakticky nevyužitelné pro jiné účely než krátkodobé. Začali jsme se o to zajímat a po vyřešení restitucí jsme polovinu Složiště dostali. První náznaky práce, kdy jsme zde začali kácet, se dostavily někdo v roce 1999. Poté přišly finanční komplikace, které měly za důsledek zdržení prací. Skutečná první etapa výstavby tedy začala až v roce 2000, udělala se první dvě hřiště u příjezdové cesty, ve druhé etapě se vybudovala hřiště číslo tři a čtyři a začalo se stavět sociální zázemí. K uvedení do provozu došlo 5. ledna roku 2004, přestože už předtím se sem jezdilo trénovat.


Umělka i hala

Během roku provozu se vybudovala umělá tráva třetí generace, která je nezbytnou součástí tréninkového centra. Bez ní by zbývající hřiště byla v zimním období zbytečná. Dostáváme se do další etapy, během níž bude v letošním roce na hřišti číslo pět postavena nafukovací hala o rozměrech 70x38 metrů, což je ta největší velikost, která se u nás dělá. I v ní bude umělý povrch s tím, aby se tam dal hrát tenis, plánujeme víceúčelové využití. S dokončením této stavby by měly odpadnout problémy s pronájmy hal a tělocvičen, které v Budějovicích stále máme. Naopak halu nabídneme k využití školám v okolí. V současné době se dodělává regenerační linka, hotový už je bazén, během měsíce bude zprovozněna i sauna, takže už nebudeme potřebovat regenerační zařízení, které jsme doposud využívali na Střeleckém ostrově.


Budějovická Copa Cabana

Udělali jsme směnu s baseballisty, kteří s námi sousedí na Složišti. Přepustili nám pozemek za jedničkou, takže bychom tam v budoucnu rádi postavili další hřiště. Za umělou trávou už máme připravený prostor pro další menší hřiště. Využít chceme i další plochu, kam navezeme písek a bude se tu hrát plážový fotbal. Bude to taková naše Copa Cabana. Všechny plány samozřejmě záleží na tom, jak si budeme stát s financemi. Nesmím zapomenout na podporu firem i města, bez nichž bychom tréninkové centrum nikdy nevybudovali.


Areál slouží nejen domácím

Složistě využívají všechny mládežnické celky, první i druhý tým dospělých. Prakticky celá příprava všech našich mužstev je situovaná na toto místo. Z mládeže se mimo Složiště k přípravě dostanou už pouze ti nejmladší, kteří hrají dvakrát týdně na Střeleckém ostrově a třetí třída, která trénuje na Sokolském ostrově. Zatím ta kapacita při tak velkém počtu týmů stále nestačí, ale to se v dohledné době změní. Nejen naše mužstva jezdí na Složiště. Využívají to tu mužstva z Rakouska, hrají se zde podnikové soutěže, snažíme se, abychom i vydělali nějaké peníze. Ale samozřejmě upřednostňujeme naše týmy, s tím účelem jsme to budovali a v současnosti už můžeme říct, že máme po Spartě nejkvalitnější podmínky k přípravě.


Nejde vše bez problémů

Je jasné, že u tak rozsáhlého projektu nejde všechno hladce. Spoustu věcí si vybudováváme sami a největší bolest, která nás nyní nejvíce tíží, jsou příjezdové cesty. Nejprve jsme mysleli, že by příjezdová cesta mohla vést od Mladého, ale narazili jsme na nehorázné požadavky soukromníka za pozemek, který jsme měli zájem odkoupit. Museli jsme to řešit po dohodě s baseballisty, takže se teď jezdí přes jejich pozemek. Zatím jsme na určité úrovni vybudovali příjezdovou cestu od kabin k umělé trávě a na zbytku to lepíme, jak se dá. Věříme tomu, že během tohoto roku najdeme další prostředky a případně i firmu, která by nám sponzorsky pomohla příjezdovou cestu udělat. Vjezd už jsme s městem vyřešili, teď už je otázka jen povrchu, aby se vše dodělalo do odpovídající úrovně.


Tribuna pro třetí ligu

Od jara bude svá soutěžní utkání na Složišti hrát i třetiligová rezerva Dynama, proto se u hlavního hřiště momentálně staví tribuna pro 350 sedících diváků. Základy jsou připravené, samotná konstrukce je ve výrobě. Chceme, aby diváci, kteří se sem učí chodit, měli své pohodlí.


Dlouhodobá práce s mládeží

Mluvilo se v plánech taky o jakési fotbalové akademii, ale ta zde asi v dohledné době nebude připadat v úvahu, protože projekt Jihočeský fotbal už je něco více, než fotbalovou akademií. Podrobně jsem sledoval fotbalovou akademii na Synotu a ta slouží vyloženě jen pro Slovácko, pro ten samotný oddíl. Projekt, který provozujeme my, oslovuje a pomáhá celému Jihočeskému regionu. Finančně podporujeme trenéry mládeže jihočeských týmů s tím, že ti jejich nejlepší hráči by poté byli staženi sem do Českých Budějovic, kde máme třináct mládežnických celků. Sešla by se tu špička z celého regionu, ti, co by se neuplatnili, tak by se vrátili do svých oddílů, případně ti lepší by byli rozděleni do Prachatic, Tábora atd. Jak říkám, fotbalová akademie je dobrá myšlenka, ale tohle je ještě něco víc. Když se to dopracuje do nejmenších detailů, tak bychom měli být baštou dobré výchovy fotbalové mládeže.


Fotbal ruku v ruce se vzděláním

Stále trvá myšlenka vzdělávacího zařízení pro naše mladé fotbalisty. Když jsme měli ještě jako patronátní závod JČE, že by to mohlo být na učilišti na Hluboké. Potom došlo k privatizaci a spolupráce už taková blízká není. Hledáme jiné možnosti máme velmi dobré styky s Gymnáziem olympijských nadějí, tam umisťujeme kluky, kteří jsou studijní typy. Spolupracujeme s dopravním učilištěm a obchodní akademií, zatím to suplujeme takhle. V dohledné době asi těžko najdeme něco, jako má Baník, kde měl své báňské učiliště, kde měli od středních škol až po vysoké. To se nám tady asi těžko podaří. Ale už jednáme o nějaké naší obdobě. Už teď máme atypicky vedenou přípravu, máme dopolední tréninky pro kluky z učilišť a ze škol, kde jsme se dokázali domluvit. Nechci říct, že ty školy pracují pro nás, ale umožnili těm klukům například individuální zkoušení, takže se nemůže stát, abychom přijeli v noci z Ostravy a v pondělí ráno našeho hráče profesor vytáhl a vykoupal ho. Podařilo se nám na tomto poli udělat významný krok a pracujeme na tom i nadále.

FOTOGRAFIE V PLNÉ VELIKOSTI