Závěrečný duel sezony s prakticky jistým šestým místem čeká českobudějovické Dynamo. Jihočeši ročník 2017/18 uzavřou utkáním na hřišti Viktorie Žižkov, která už si zajistila druholigovou příslušnost i pro nadcházející sezonu. Černobílí se chtějí loučit vítězstvím. Celé 30. kolo začíná v pátek v 17 hodin.

FK Viktoria Žižkov
www.fkvz.cz

SK Dynamo ČB
www.dynamocb.cz
9. místo (35 bodů)
Postavení v tabulce
6. místo (41 bodů)
41:50
Skóre
42:32
Miroslav Podrazký (7 gólů)
Nejlepší střelec
Elvis Mashike (6 gólů)
Jakub Pešek (6 gólů)
Ivo Táborský (6 gólů)
Petr Kodeš (8 ŽK)
Žluté karty
Patrik Čavoš (5 ŽK)
Elvis Mashike (5 ŽK)
Petr Javorek (5 ŽK)
Michal Trávníček (1 ČK)
Peter Musa (1 ČK)
Martin Toml (1 ČK)
Červené karty
Jakub Pešek (1 ČK)
Karel Hrubeš (6)
Čistá konta brankařů
Jindřich Staněk (4)
Zdeněk Křížek (4)
Vlašim - Žižkov 1:2
Poslední zápas
Dynamo – Třinec 0:0

FK Viktoria Žižkov je druholigový celek, který odehrál řadu sezon také v české nejvyšší soutěži. Finanční problémy klubu však Viktorii poslaly až do ČFL, odkud se Pražané vrátili zpět alespoň do Fortuna národní ligy. Tým trenéra Bohuslava Pilného končí průměrnou sezonu, ve které před 29. kolem ještě neměl jistotu záchrany. Tu získal až po výhře 2:1 ve Vlašimi, kterou trefil chorvatský forvard Musa. Celkově je Viktoria v tabulce devátá s pětatřiceti body a v závěrečném kole už bude hrát „jen“ o konečné umístění. Žižkov může poskočit na osmou příčku, ale také klesnout až na čtrnáctou pozici.

Mužem číslo jedna v žižkovské brance je Karel Hrubeš, ale v posledním utkání dostal šanci o dva roky mladší Pavel Soukup. Obraně šéfuje první ligou ostřílený Ondřej Švejdík. Výraznou osobností zálohy Pražanů je kapitán a zároveň nejlepší střelec Miroslav Podrazký. V ofenzivě figurují i další zajímavá jména. Například Ekvádorec Augusto Batioja, který to v zimě zkoušel i v Českých Budějovicích. O Musovi již byla řeč, ale opomenout nelze ani plzeňský talent Davida Štípka či Volka s Jelínkem nebo mladého Čermáka. Pro závěrečný duel sezony bude mimo hru obránce Trávníček, který byl ve Vlašimi vyloučen.

Dynamu se nepodařilo zvítězit v posledním domácím utkání s Třincem, když remizovalo 0:0. Jihočeši neodehráli špatný zápas, měli územní převahu a také několik šancí, nicméně pozornou třineckou obranu překonat nedokázali. V tabulce tak černobílí zůstali na šesté pozici a mají jistotu, že výš v pořadí se nedostanou. Klesnout by však také neměli. Oproti sedmé Vlašimi mají Jihočeši tři body navrch, stejné vzájemné zápasy a výrazně lepší rozdíl ve skóre (Dynamo +10, Vlašim -5). Takže by Horejšův tým musel hodně vysoko prohrát na Žižkově a Vlašim současně rozstřílet Sokolov, což není reálná varianta. Nicméně Dynamo každopádně chce zakončit sezonu vítězstvím.

V součtu s přípravou už se Jihočeši utkají se Žižkovem v této sezoně počtvrté, vždy se zatím hrálo v Českých Budějovicích. Pro závěrečný zápas sezony se do branky postaví Zdeněk Křížek, jenž s Třincem uhájil zasloužené čisté konto. Do obrany se bude moci vrátit po karetním trestu Lukáš Havel. Do hry už se naplno zapojil po zranění i Michal Řezáč. Tým by tak do Prahy měl vyrazit kompletní, nadále samozřejmě bez zraněných Sajčiče a Wermkeho.

Vzájemné zápasy:
Můj dům, můj hrad. To platí při pohledu na poslední sezony vzájemných duelů Dynama se Žižkovem. S výjimkou úvodního kola aktuálního ročníku v posledních čtyřech sezonách, kdy se oba celky potkávaly, platilo, že vítězil domácí celek. Na startu sezony 2017/18 se toto pravidlo porušilo, když se mužstva rozešla s remízou 1:1. Tu nakonec museli brát především Jihočeši. Na branku Jelínka z první půle zareagoval z penalty Kladrubský, Viktoria ale v závěrečných minutách trefila dvakrát brankovou konstrukci. Celková bilance je nakloněna na stranu Pražanů, kteří zvítězili šestnáctkrát. Dynamo má deset výher, pětkrát se body dělily.

Poslední vzájemné utkání – 31. 7. 2017 – 1. kolo FNL:
SK Dynamo ČB - FK Viktoria Žižkov 1:1 (1:1)
Branky: 45. Kladrubský (pen.) - 18. Jelínek. Bez karet. Rozhodčí: Královec – Kožár, Šimáček. Diváků: 943.
Sestava Dynama: Křížek – Řezáč, Havel, P. Novák, Kladrubský – Čavoš, Javorek – Wermke, Kadula (67. Turyna), Pešek (73. Moravec) – Mashike Sukisa.
Sestava Žižkova: Hrubeš – Šandera, Švejdík, Toml, Pardubský – Bazal, Kodeš, Čermák (58. Podrazký), Volek (67. Engelmann) – Stratil (84. Musa), Jelínek.

Ostatní zápasy 30. kola:
Znojmo - Příbram25. 5. 201817.00
Pardubice - Olympia25. 5. 201817.00
Táborsko – Hradec Králové25. 5. 201817.00
Opava – Frýdek-Místek25. 5. 201817.00
Sokolov - Vlašim25. 5. 201817.00
Třinec - Varnsdorf25. 5. 201817.00
Ústí nad Labem - Vítkovice25. 5. 201817.00

Utkání 30. kola Fortuna národní ligy začíná v pátek v 17 hodin na stadionu v Seifertově ulici v Praze na Žižkově a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Pavel Rejžek, na čarách mu budou jako asistenti pomáhat Lucie Ratajová a Ondřej Černý.