Poslední test před začátkem nové ligové sezony Jihočeši zvládli, když v generálce porazili Žižkov 3:0. Kromě výhry je může těšit výborný výkon v první půli, ale nepříjemnosti přinesly zdravotní stavy Filipa Havelky a Ivana Schranze, kteří do utkání vůbec nezasáhli respektive museli ještě v první půli střídat. "Snad to nebude nic vážného," říkal po utkání trenér David Horejš

Jste spokojen s průběhem generálky na ligovou sezonu?
Spokojenost panuje s hrou i výsledkem. V první půli jsme hráli velice dobře, po poločase už to i kvůli střídáním a vysokým teplotám opadlo. Občas jsme zbytečně zahráli dozadu, v prvních čtyřicet pěti minutách to bylo rychlejší a přímočařejší. Za přístup k zápasu hráče chválím.

Ve kterých aspektech hry ještě vidíte prostor pro zlepšení?
Vždy je co zlepšovat. Pořád se jednalo o přátelské utkání, v soutěžních zápasech to bude vypadat úplně jinak. Už se to pomalu blíží a věřím, že budeme co nejlépe připraveni, abychom to zvládli stejně úspěšně jako se Žižkovem.

Jak se vyvíjí situace ohledně Tomáše Sivoka?
Všichni bychom si moc přáli, aby u nás Tomáš zůstal a posílil nás. Když jsme o tom jednali, tak jsme se domluvili na tom, že chce čas na rozmyšlenou. Doufáme, že u nás nakonec zůstane.

Potěšilo vás, že se na generálku dal dohromady Lukáš Havel a odehrál celé utkání?
Jsme rádi. Ještě na soustředění jsme nevěděli, jestli Lukáš prodělal klíšťovou encefalitidu nebo ne. Naštěstí se to nepotvrdilo, takže nás potěšilo, že proti Žižkovu odehrál celý zápas. Zatáhl se a bylo znát, že na konci toho má už plné zuby, ale popral se s tím dobře. S Novasem (Pavel Novák) loni odehrál velkou část sezony, zkušenosti už má, takže je pozitivní, že ho máme k dispozici.

Co jste říkal výkonům Maksyma Talovierova v přípravě?
Všechny nás příjemně překvapil. Celou přípravu prokazoval velice kvalitní výkony. Ukázal, že je jedním z těch, kteří tlačí na základní jedenáctku. Věřím, že by to v ní zvládnul. Máme tři kvalitní stopery, všichni jsou naši odchovanci. Budeme na ně spoléhat.

Po příchodu Benjamina Čoliče se Jiří Kladrubský přesunul na levou stranu obrany. Je to jedna z variant, kde by mohl kapitán týmu nastupovat?
Je to jedna z alternativ. Benjamina jsme přivedli z Karviné a se Žižkovem prokázal, že má velkou sílu a přínos pro tým. Má velice dobrou kopací techniku, umí vyslat do vápna krásné centry. Kladry je natolik zkušený fotbalista, že je mu jedno, z jaké strany hraje. Bavili jsme se o tom a dohodli jsme se tak. Ale ještě nevíme, jestli tak budeme hrát i s Opavou.

Velké starosti vám přinesla zranění Filipa Havelky a Ivana Schranze?
Na generálce je to jediná kaňka. Věřím, že to nebude nic vážného, protože by to pro nás byly nepříjemné ztráty. Jsou to pro nás klíčoví hráči, snad budou brzy v pořádku.

V týmu se zdá být velká konkurence. Svědčí o tom i nedávné zúžení kádru?
Je možné, že ještě někteří hráči odejdou a ještě někdo naopak přijde. Chtěli jsme hráčům, co jsme tu měli, dát prostor, aby měli kde hrát. Roman Wermke je jeden z nich. Věříme, že se v Sokolově prosadí. Konkurenci tu máme opravdu velkou, takže proto přišlo zúžení.