Pokud se nepletu, k jižních Čechám máte blízký vztah, že?
„Je to tak. Narodil jsem se ve Vimperku. Takže k jižním Čechám mám pochopitelně velmi blízký vztah. A i vyjma posledních šest let, co jsem pracovně strávil v Příbrami, tak jsem v jižních Čechách nepřetržitě působil. Je tedy logické, že jsem si vztah k našemu regionu vytvořil.“
Funkcionařit jste začal v roce 1996 v Tatranu Prachatice, jak na období tam vzpomínáte?
„Už je to samozřejmě řadu let nazpátek. Na své působení v klubu ale vzpomínám velice rád. Dařilo se nám a byli jsme úspěšní. Jako tehdy průměrný celek divize jsme dokázali postoupit až do druhé ligy, což si myslím, bylo na klub z tak malého města, jakým Prachatice jsou, velký úspěch. V klubu jsem pracoval s výbornými lidmi, se kterými se dodnes stýkám.“
Po pěti letech v Tatranu jste poté odešel do Marily Příbram, kde jste strávil dalších šest let. Jak vzpomínáte na své působení u Litavky?
„Pracovat někde šest let není úplně krátká doba. Musím říct, že vzpomínky na Příbram jsou v první řadě ještě poměrně živé. Není to tak dlouho, co jsem odtud odešel. Na období, které jsem u Litavky prožil, vzpomínám velice rád. Předně, Příbram byla první, kdo mi dal příležitost pracovat v naší nejvyšší soutěži. Dále jsem měl možnost pracovat v pěkném prostředí a v klubu se mi líbilo. Spolupráce s Jardou Starkou byla na velice dobré úrovni.“
V Dynamu jste zatím opravdu poměrně krátce, ale stačil jste se již přesto seznámit s jeho prostředím?
„V klubu jsem skutečně ještě krátce, ale i za tu krátkou dobu jsem měl možnost poznat, jak Dynamo jako klub pracuje a musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen. Klub je totiž ve srovnání s ostatními českými oddíly na velice vysoké úrovni a je dobře fungující organizací.“
Měl jste k Dynamu nějaký vztah již dříve?
„Už jen fakt, že jsem rodilý Jihočech, myslím, svědčí o tom, že k Dynamu jsem samozřejmě měl vztah již dříve. Domnívám se totiž, že každý člověk v našem regionu, který má zájem o sport a zejména o fotbal, tak se automaticky stává fanouškem Dynama. Což je dáno i tím, že České Budějovice jsou jediným městem v kraji, kde se hraje první liga.“
Jak se Vaše angažmá v Dynamu vůbec zrodilo?
„Když jsme loňskou jarní sezonu působili s Jirkou Kotrbou společně v Příbrami, tak vlastně i po tom jeho odchodu jsme se i nadále potkávali a ta nabídka přišla někdy v průběhu podzimu.“
Co od angažmá v Dynamu vy osobně očekáváte?
„Angažmá v Dynamu je pro mě obrovskou výzvou. Jsem velice rád, že můžu pracovat pro prvoligový klub ve svém rodném regionu. Jsem totiž Jihočech a tudíž jsem tady doma. Věc, kterou také očekávám, tak je, že když vidím, jak se v Dynamu pracuje, tak výraznější úspěchy na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Sportovní úspěchy by se měly dostavit, protože tento klub na to rozhodně má.“
V čem hodláte ve své funkci pokračovat?
„Chtěl bych hlavně navázat na výbornou práci Jirky Kotrby a pokračovat v jím nastolené cestě. Pevně doufám, že se mi to podaří.“
V jaké situaci se podle vás nyní nachází Dynamo z pohledu sportovní oblasti?
„Domnívám se, že nejen ve sportovní oblasti je SK Dynamo České Budějovice velice konsolidovaný klub. Z perspektivou do budoucna je vhodné vidět, že se daří juniorce, což je patrné na výsledcích a postavení v tabulce. Daří se i mládeži a bylo by pochopitelně vhodné se zmínit i v jakých podmínkách mají možnost se připravovat. To je velmi důležité.“
Na mysli máte zřejmě Sportovní centrum mládeže na Složišti, že?
„Samozřejmě. Mohu s klidným srdcem říct, že toto centrum nám jistě závidí kluby z celé republiky. Za jeho vybudování zaslouží všichni, kteří se na něm jakkoliv podíleli, velké uznání.“
Dynamo je v regionu jediným prvoligovým klubem. Je to po sportovní stránce výhoda?
„Samozřejmě se nabízí tato tradiční polemika, jestli je to výhoda nebo naopak. V první chvíli by se mohlo říct, že odpadají takové ty tahanice o hráče, jako se třeba odehrávají v Praze. Na druhou stanu, naše republika je tak malá, že o dobrém hráči se dnes ví už všude. Takže v tomto směru určitě nemohu říct, že by se snad jednalo o výhodu. Klub prostě musí dobře pracovat, ať je odkudkoliv. A záleží jen na lidech, kteří v něm pracují, jak bude úspěšný.“
Naopak zřejmě velkou nevýhodou je chybějící druholigový klub, souhlasíte?
„Jestli je to škoda? Druhá liga v jižních Čechách Dynamu bezesporu chybí. A myslím si, že bychom měli udělat maximum proto, aby se druhá liga do jižních Čech vrátila.“
Rezerva momentálně hraje ČFL, což je třetí nejvyšší soutěž. Mnohdy se říká, že pro juniorku je tato soutěž ideální. Jaký názor v tomto sdílíte vy?
„Řekl bych, že česká fotbalová liga je pro rezervu kvalitní soutěž, svou úrovní plně dostačující a pro naše mladé hráče vyhovující. A teprve někteří z nich by pak měli postupně přecházet do druholigových klubů, což se ale ostatně děje samozřejmě už nyní. Tento proces by se měl dovršit tím, že ti hráči se pak vrátí do našeho prvoligového kádru.“
Jakou úroveň má podle vás momentální mládežnická základna Dynama?
„V Dynamu se s mládeží pracuje dlouhodobě dobře. Důkazem je jenom už to, že se daří vychovávat hráče takové úrovně, kteří přecházejí nejen do našeho prvního týmu, ale je o ně zájem i v ostatních renomovaných klubech v naší republice, kam odcházejí za výborných podmínek. A to je ten nejlepší výsledek celé práce.“
Co říkáte na projekt Fotbalové akademie Karla Poborského?
„Projekt je to určitě velmi zdařilý. Sdružuje mladé hráče z celého regionu, nezabývá se tedy jen výchovou mládežníků pro Dynamo, ale zvyšuje kvalitu a úroveň mládežnické kopané v celém jihočeském kraji. Takže kluci, kteří projdou akademií, tak nejlepší z nich zůstanou v Dynamu a ostatní se rozptýlí do klubů po celých jižních Čechách, A tím rozptýlením hráčů se po nějaké době zákonitě musí zvednout úroveň fotbalu v celém kraji. Což je přesně to, co si všichni přejeme, abychom měli první, druhou, několik třetích lig a v těchto soutěžích hráli významnou roli.“
To zní samozřejmě hezky. Ale určitě to není zase tak jednoduché.
„To máte plnou pravdu. Je také třeba ještě zdůraznit, že toto všechno se může dít právě díky patronaci Karla Poborského a významné spolupráci s firmou E.ON.“
Na podzim se v Dynamu například objevil brazilský útočník Renan, hodláte se v cizině pohlížet i do budoucna?
„Obecně samozřejmě platí známé pravidlo, že hráč přicházející ze zahraničí musí být lepší než hráči místní. Na druhou stranu, když by se našel hráč, který by typově Dynamu mohl pomoci a byl pro něj přínosem, tak proč ne. Pak už tolik nezáleží, odkud ten hráč je. Vždy záleží na konkrétní povaze a vlastnostech hráče. Nutno ještě podotknout, že hráč ze zahraničí není žádná samospása. Nelze si myslet, že když přijde jakýkoliv fotbalista ze zahraničí, tak nás tady naučí hrát fotbal. Naši hráči jej totiž umí hrát také.“
Jak v Dynamu funguje skauting?
„Celý sportovní úsek se nad touto věcí zamýšlí. V současnosti nějakou skautskou strukturu v našem klubu, která by měla pomoci k vhodnému vytipovávání hráčů a především mládežníků. Připravujeme.“
Bolestí je jistě odchod talentovaných hráčů již v brzkém věku do pražských klubů, aniž by prošli Dynamem. Lze tomu do budoucna zabránit?
„Na úvod této otázky je potřeba říct, že pražské kluby, Sparta a Slavia, jsou v tom skautingu dnes o krok napřed. Mají své spolupracovníky po celé republice a o každém talentovaném mladíkovi tedy dobře ví. Pak se často stává, že mají zájem o hráče, o kterém samozřejmě dobře ví i Dynamo. Ze své zkušenosti pak dobře vím, že Dynamo například nabízí hráči i mateřskému klubu daleko serióznější a lepší nabídky, než pražské kluby. Záleží ale na rozhodnutí každého a mnohdy právě převáží ta jména Sparty a Slavie. I když samozřejmě i podle mě cesta předčasného odchodu do Prahy podle mě není úplně ideální.“
Na závěr bych se ještě zeptal na funkci vedoucího mužstva, kterou jste od začátku jarní sezony u prvního týmu začal vykonávat. Co to obnáší?
„Je to věc, která mě určitě zajímá a navíc budu přímo uprostřed dění během zápasů, což určitě není nikdy na škodu. Uvidím, jak hráči reagují na různé situace, když se například vyhrává nebo i prohrává. Budu i v kontaktu s trenéry, což je vždy cenné.“
Roman Rogoz |