Reprezentace do 21 let už zahájila na jihu Čech přípravu na klíčový zápas a přímý souboj o postup na mistrovství Evropy proti Anglii (pátek 3. června 18:00). Čeští mladíci se budou celý týden chystat na důležitý zápas, hned v neděli měli navíc otevřený trénink přístupný fanouškům.

V osvědčeném prostředí na jihu Čech v neděli „Lvíčata“ absolvovala otevřený trénink také za velkého zájmu veřejnosti na Složišti. V tréninkovém centru Dynama České Budějovice si jej užily především děti, které si s mladými reprezentanty po jejich přípravě zahrály na malém hřišti a nasbíraly také nespočet autogramů.

V nedávném období pandemie COVID-19 byly podobné aktivity vyloučeny, tentokrát se mohla jednadvacítka představit jihočeským fanouškům i během své přípravy „Kluci jednou sami budou mít děti, takže čím dříve se k nim naučí chovat, tím lépe,“ říkal s úsměvem trenér Jan Suchopárek. „Když se podívám, jak si s nimi umí pohrát i na hřišti, tak je to nejlepší, co může být. Proti té nedávné době je to velmi příjemná změna. Myslím, že jsme si to všichni užili, bylo to moc fajn,“ dodal Suchopárek.

Také mladí reprezentanti byli rádi, když se mohli s malými fanoušky setkat. „Takové věci dělají fotbal zkrátka hezčím a podobné aktivity k tomu jednoznačně patří. My to sami dobře vnímáme, bez fanoušků fotbal nemá správný náboj. To jsme samozřejmě nejvíc cítili v době, kdy se hrálo před prázdnými tribunami…,“ uvedl obránce Martin Vitík.

Český tým už za sebou má na jihu Čech dva tréninky. Ten sobotní se uskutečnil v Olešníku, odkud pochází někdejší excelentní kanonýr David Lafata, v neděli se přesunuli na Složiště, kam pravidelně vyráželi už v úvodním bloku kvalifikace. „Zatím všechno běží velmi dobře, jsme tady maximálně spokojení. V dobré stavu jsou i dva hráči, u nichž byly určité otazníky. Pevně věříme, že v plné síle půjdeme také do pátečního zápasu,“ přál si kouč Suchopárek.

Jednadvacítka v Českých Budějovicích odehrála všechna dosavadní domácí utkání v kvalifikaci a pokaždé vítězně: se Slovinskem (1:0), Albánií (4:0) a Kosovem (3:0). Nyní se blíží nejtěžší test: duel s Anglií, který může rozhodnout o přímém postupu na mistrovství Evropy, které v příštím roce hostí Rumunsko s Gruzií.

„Jsem v některých věcech pověrčivý a rád se vracím tam, kde jsme spokojení, věci klapou a daří se. Všichni věříme, že to potvrdíme také v pátek,“ přál si Suchopárek.

„V Českých Budějovicích a na Hluboké, kde bydlíme, nám opravdu nic nechybí. Máme veškerý komfort, výborná tréninková hřiště i celkové zázemí. Na místě je potřeba poděkovat všem, kteří nám takový servis vytvářejí. Teď máme nějakých pět dní na to, abychom se co nejlépe připravili a my podali maximální možný výkon,“ přidal se brankář Matěj Kovář, pro kterého bude duel s Anglií zvláště zajímavý díky jeho působení v Manchesteru United.

Český tým zatím drží vedení v kvalifikační skupině s tříbodovým náskokem právě na Anglii, která má však dva zápasy k dobru. „Lvíčata“ už mají jistý minimálně postup do podzimní baráže, ale právě případné páteční vítězství tým udrží ve hře o přímý postup na ME z prvního místa. To všechno si Češi uvědomují.

„My jsme chtěli v této pozici být. To znamená hrát doma před plným stadionem proti skvělému soupeři o první místo v tabulce. Jsme natěšení a věříme, že podáme výkon, který nás k takovému cíli dovede,“ řekl trenér Suchopárek.

Také hráči věří, že náročnou misi proti špičkovému týmu, který se opírá o hráče se zkušenostmi z věhlasné Premier League, mohou zvládnout. A odčinit tak prohru 1:3 z prvního vzájemného utkání z loňského listopadu. „Myslím, že jsme se poučili. Nevyšel nám tam úvod utkání, ale zase jsme o něco zkušenější a teď do utkání musíme vstoupit samozřejmě jinak. Moc se těšíme, věříme v podporu zaplněného stadionu a skvělou kulisu,“ dodal zadák Vitík.

Vstupenky na utkání jsou stále k dispozici v cenových relacích 150 a 250 korun v předprodeji na webu www.vstupenkyfotbal.cz.