Tři noví fotbalisté dorazili v pondělí na úvodní sraz českobudějovického Dynama v letní přípravě. Kromě konžského testovaného střelce Elvise také Lukáš Pouček a Matěj Loduha. Posila z pražské Pouček podepsal tříletou smlouvu, Elvis Mashike Sukisa společně s Loduhou teprve zabojují o černobílí dres. Všichni se mohou prvně představit na sobotním turnaji v Sezimově Ústí.

Lukáš Pouček - První a zatím jediná jistá posila Dynama, od které si na jihu Čech hodně slibují. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál, který může hrát levé křídlo, na hrotu útoku nebo i pod ním, prošel v minulosti tři druholigové kluby. V Pardubicích, v Sokolově i v Ústí nad Labem však byl vždy pouze na hostování z mateřské Sparty. Nyní ale střelec šestnácti druholigových gólů přestoupil na jih Čech, kde podepsal smlouvu do roku 2020. „Byl jsem rád, že jsme se s klubem domluvili brzy, takže jsem na konci sezony nemusel řešit, kde budu hrát. Je to pro mě zase nová výzva, těším se na ni. Máme v přípravě silné soupeře, už se těším na první zápasy,“ tvrdí odhodlaně nová posila.

Ze svých sedmi branek za dvě sezony v Sokolově vstřelil Pouček dvě do sítě Dynama. Při přestřelce 3:3 na západě Čech tehdy zatížil konto Jihočechů dvěma zásahy. „Pamatuji si na to. Ten zápas nás hodně mrzel, dlouho jsme vedli. Jinak se mi ale proti Dynamu nikdy moc nedařilo. Vždycky jsme byli horším týmem, snad se to teď neotočí,“ směje se ofenzivní univerzál, kterého do kabiny doprovodili bývalí spoluhráči ze sparťanských mládežnických kategorií Jakub Pešek a Patrik Čavoš.

Vizitky posil:
Lukáš Pouček (*26.1.1993) - ofenzivní univerzál - 2013/14 Sparta Praha B, 2013/14 Pardubice, 2014/16 Sokolov, 2016/17 - Ústí nad Labem
2. liga: 93 utkání, 16 branek
Lukáš Loduha (*28.5.1993) - pravý obránce - 2014 - 2017 ŠFK Sereď
2. slovenská liga: 96 utkání, 5 branek
Elvis Mashike Sukisa (*6.6.1994) - útočník - 2014/15 Z. Moravce, 2015/16 Sereď, 2016/17 Zvolen, Vltavín
1. slovenská liga: 10 utkání, 0 branek
2. slovenská liga: 25 utkání, 7 branek
ČFL: 17 utkání, 13 branek

„Lukáš přichází s vizitkou gólového hráče, je to kluk ze střední generace, kterou potřebujeme. Netajili jsme se tím, že chceme přivést kluky do ofenzivní části, protože oproti ostatním týmům ze špičky soutěže jsme dávali málo gólů. Lukáš je levonohý univerzál, který může hrát na hrotu, pod ním i z kraje. Věřím, že zapadne do týmu a bude to pro nás dobrá posila,“ přeje si trenér David Horejš.

Matěj Loduha - Měl by se poprat o post pravého obránce. Po konci Michala Klesy totiž Jihočeši tento post obsazený napevno nemají. Z hostování se ještě vrátil Michal Řezáč, který na pravém kraji obrany může také alternovat. Ale testovaný Loduha si věří, že by mohl v kádru Dynama zůstat. „Vím o Budějovicích, že hrály dlouhé roky první ligu, pak spadly a loni se pohybovaly nahoře ve druhé nejvyšší soutěži. Zatím přicházím na týdenní zkoušku, uvidíme, jestli si mě tu trenéři pak nechají,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý bek.

Slovenský obránce odehrál poslední tři roky ve druholigové Seredi, kde pravidelně nastupoval. Loduha se ale rozhodl pro změnu. „Fotbal už mě v Seredi tolik nenaplňoval. Už jsem v klubu působil poměrně dlouho, myslím, že byl čas na změnu, která mě může zase posunout dál. Podmínky v Seredi navíc nebyly moc profesionální. Rozdíl mezi českou a slovenskou druhou ligou byl patrný hned, co jsem vešel do kabiny,“ přiznává testovaný obránce.

Na Loduhovu adresu se českobudějovický klub dostal díky osvědčené spolupráci s bývalým brankářem černobílých Miroslavem Filipkem. „Přichází na zkoušku, odehraje minimálně dva přípravné zápasy. Uvidíme, jak se prosadí. Tento model praktikujeme každé léto. Minulý rok nám z toho vyšel Adrián Čermák a stal se klíčovým hráčem. Kdyby letos vyšel další takový Čermák, vůbec bych se nezlobil,“ usměje se českobudějovický trenér.

Elvis Mashike Sukisa - Největší překvapení prvního dne přípravy. Třiadvacetiletý forvard z Konga kopal tři roky na Slovensku v první a hlavně druhé lize, v zimě ale přestoupil do Vltavínu, kde v ČFL nastřílel v sedmnácti zápasech třináct branek. V třetiligovém pražském klubu se potkal i s bývalým sparťanem Martinem Abenou z Kamerunu. I výborné výkony afrických fotbalistů přispěly k třetímu místu Vltavínu v konečné tabulce. Elvis na zkoušce v Dynamu není, klub mu nabídl profesionální smlouvu a nyní se již řeší pouze transfer, který je v případě hráče z Afriky složitý. Po konci Kaloda trenér Horejš disponuje v útoku jen Ivem Táborským, případně může na hrotu zaskočit Pouček či Kadula.

Natěšení a odhodlaní vstoupili Jihočeši do přípravy (19.6.2017)

V pondělí 19. června odstartovalo českobudějovické Dynamo přípravu na nový ročník Fortuna národní ligy. Mužstvo se pod vedením Davida Horejše sešlo na Střeleckém ostrově, poté se k prvnímu tréninku přesunulo na Složiště. První zápasový test letního přípravného období čeká Jihočechy v sobotu, kdy se představí na turnaji v Sezimově Ústí.