Na letní soustředění do Rakouska se vypravili kromě stabilních členů A-týmu a nových posil také tři talentovaní mladíci. Teenageři Vojtěch Hora a Libor Bastl jeli úplně poprvé, Jakub Pařízek už se dostal do výběru na soustředění v sezoně 2017/18. Tehdy jako dorostenec dostal šanci vydat se s áčkem do Třeboně, chuť zahraniční přípravy ale poznává poprvé. Všichni tři ale mají jedno společné – jsou rádi za šanci a doufají, že důvěru trenérů splatí.

Libor Bastl – 19 let, záložník

Jedním z velkých pozitiv loňské sezony Dynama bylo to, že dostali v áčku šanci nadějní mladí fotbalisté hrající z akademie. Jako první z trojice nováčku, kteří byli povolání také na soustředění do rakouského Ampflwangu nastoupil Libor Bastl. Premiérový zápas prožil v semifinále MOL Cupu proti Spartě. „Byl to pro mě výjimečný moment, na který nikdy nezapomenu,“ říká 19letý záložník. Debut pak prožil také ligový, v zápase proti Teplicím. I tam dal najevo, že by se s ním do budoucna mohlo počítat. „Chtěl bych se udržet v kádru a sbírat další starty a zkušenosti. Je třeba tvrdě pracovat v tréninku a zlepšovat se,“ ví Bastl.

Své první soustředění si zatím Bastl nemůže vynachválit. „Je to tady skvělé. Jsou tu výborné podmínky. Tréninky jsou tu hodně náročné ale věřím že z toho budeme čerpat v sezóně. Ale hlavně jsem šťastný, že tady můžu být,“ pokračuje. Bastl v loňské sezoně zaujal svými výkony v B-týmu, jehož se stal se šesti góly nejlepším střelcem ČFL. „Myslím si, že jsme v druhé části sezóny s béčkem hráli kvalitní fotbal a i díky tomu jsem se mohl prosadit. Vážím si toho, že jsem dostal šanci. Věřím, že to dokážu týmu vrátit na hřišti,“ doplňuje českobudějovický talent, který v přípravě dvakrát udeřil proti Strakonicím.

Vojtěch Hora – 19 let, útočník

Stejně jako Bastl prožil ligový debut proti Teplicím také Vojtěch Hora. Fotbalista narozený v roce 2004 se stal se 14 brankami nejlepším střelcem staršího dorostu v české nejvyšší soutěži a jednu trefu si připsal i v béčku. Své střelecké umění už Hora prokázal v prvním zápase přípravy proti Strakonicím, kdy jednou rozvlnil síť. „První zápas v přípravě a hned gól. Povedlo se to, je to pro mě motivace do další práce,“ říká Hora.

Další práci odvádí právě na soustředění v Rakousku. „Je pro mě velká čest být rady. Velký dík patří trenérům, kteří si mě vybrali a vzali mě sem. Jsem úplně nadšený. Jsem tady s obrovskými personami typu Kobra nebo Kuba Hora, od kterých se toho spoustu naučím. Je to super,“ pokračuje 19letý jmenovec záložníka Jakuba Hory. Stejně jako jeho kolegové i on doufá, že trenéry o svých kvalitách přesvědčí. „Doufám, že se udržím. Dělám, co můžu, makám na 100 procent. Když dostanu šanci, chci jí chytit a ne se jí zaleknout. Ale musím být hodně trpělivý a pořád pracovat,“ dodává Vojtěch Hora.

Jakub Pařízek – 23 let, obránce

Jakub Pařízek je z pohledu předsezónní přípravy s A-týmem o něco ostřílenější než jeho dva kolegové. V zimní části sezony 2017/18 ještě jako dorostenec odjel s áčkem na soustředění do Třeboně. Sám ale říká, že teď má vše úplně jiný rozměr. I když cesta do Ampflwangu úplně snadná nebyla. Pařízek měl původně jezdit pouze na přípravné zápasy a trénovat s béčkem, situace se ale během zápasu s Riedem změnila. „Během utkání mi bylo řečeno, že se plány změnily a jedu. Bylo to sice trochu kostrbaté, ale to je úplně jedno. Jsem rád, že tu jsem,“ říká 23letý obránce.

Pařízek prožil více než zajímavý rok. Na podzim studoval v Kanadě, pak se ale rozhodl vrátit zpět do České republiky a nasedl na rozjetý vlak s názvem „béčko“. „Přišel jsem do béčka ve chvíli, kdy nebylo jisté, jestli se vůbec zachráníme. Měli jsme stejně bodů jako tým, který padal. Věděli jsme, že na to máme, ale výsledky nebyly. Jakmile jsem přišel, všechno si sedlo, získávali jsme body a hráli hezký fotbal. Kolektivně jsme v B-týmu fungovali skvěle,“ těší krajního obránce, který má za sebou také zkušenosti z ČFL v dresu Písku.

To hlavní ale prožil v B-týmu Dynama, se kterým prožil v loňské sezoně skvělé jaro. „Dostal jsem se sem hlavně díky tomu, díky trenérům a celému kádru. Moc jim za to děkuji. A druhá stránka je přístup. Před odjezdem na soustředění jsem asi na trenéry zapůsobil. Jak herně, tak přístupem. Když se obě věci spojí, šanci může dostat každý,“ říká Pařízek. A slova na závěr? „Doufám, že dostanu šanci a předvedu se. Důležitější je ale stránka týmová. Doufám, že budeme podávat dobré výkony podpořené body,“ dodává.