Ve středu dopoledne se ve Sport baru na E.ON stadionu na Střeleckém ostrově uskutečnila tradiční předsezónní tisková konference, které se zúčastnili předseda představenstva Radomil Procházka, Miroslav Dvořák za Jihočeský fotbal, výkonný ředitel Zdeněk Kořínek a samozřejmě hlavní trenér a sportovní manažer František Cipro. Vyčerpávající hodnocení minulé sezony a plány do sezony následující si můžete přečíst v následujícím článku.
První se slova ujal předseda představenstva Radomil Procházka, který krátce zhodnotil úspěchy a neúspěchy minulé sezony, nastínil sportovní cíle do následujícího ročníku a také informoval o dalších plánovaných rekonstrukcích E.ON stadionu na Střeleckém ostrově. Dále se ke slovu dostal Miroslav  Dvořák (Předseda správní rady Jihočeský fotbal, a.s.) který pohovořil o ekonomických problémech a plánech. Zmínil se také o výstavbě areálu na Složišti, kde by od letošního roku měly hrát a trénovat všechny mládežnické týmy. Situaci v hráčském kádru a popis sportovních ambic týmu měl na starosti hlavní trenér František Cipro, který rekapituloval celou přípravu a změny v týmu. Cíl klubu pro nadcházející sezonu je jasný - postup do první ligy...

 

Radomil Procházka (Předseda představenstva klubu SK Dynamo Č. Budějovice)

Radomil Procházka začal svojí řeč výzvou: "Pojďte s námi všichni do první ligy." Hned v úvodu také vzpomněl na skutečnost, že Dynamo prožívá v letošním roce významné jubileum: "Rok 2005 je pro nás velmi významný, slavíme sto let od založení klubu. Oslavy jsme si ale představovali trochu jinak." Připomenul také začátek sezony loňské, kdy se právě touto dobou Dynamo chystalo na nový ročník první ligy. "Po úspěšné sezoně 2003/2004, kdy jsme skončili na osmém místě, jsme měli jiné ambice," vzpomínal na euforii, se kterou se tým připravoval pod trenérem Pavlem Tobiášem. Ten ale v týmu vydržel pouhých osm kol a po nepřesvědčivých výsledcích ho vystřídal méně zkušený Robert Žák. Ani on ale týmu chybějící sebedůvěru nedodal a třetí kouč v sezoně František Cipro jen těžko dával zdecimovaný tým dohromady. To se mu nakonec ale bohužel včas nepodařilo a tým se po třech letech v první lize propadl do ligy druhé. "V čem byly chyby? Proč jsme sestoupili? Lámali jsme si hlavu, přemýšleli, analyzovali, zpovídali a také jsme se snad poučili. Krátce by se dalo říci, že jsme se po povedené sezoně uspokojili. Sezonu jsme začali se stejným kádrem, který ještě doplnili někteří zkušení hráči jako Němec a podobně," poodkryl myšlenkové pochody představitelů klubu Procházka. V analýze nepovedeného ročníku dále pokračoval: "Hráči si po loňském osmém místě mysleli, že se nemůže nic hrozného stát. V úvodu sezony ale některá utkání smolně prohráli a to je vnitřně oslabilo a přestali si věřit. Špatná byla i častá změna trenérů." Do nové sezony ale klub vstupuje s vidinou lepších zítřků: "Teď jsme přijali nového trenéra, který zároveň vykonává funkci sportovního manažera. Doufáme tedy v dobrou dlouholetou spolupráci."

Jeden z nejvlivnějších mužů klubu neviděl v loňské sezoně jen samé špatné věci: "Pozitivně vidíme to, že se kolem nás novináři točili pouze co se sportovních výkonů týká. Nestalo se, aby náš klub byl pod tlakem médií v době korupční aféry. Ani další negativní problémy klub nezasáhly, a tak měli všichni dostatek klidu ke svojí práci." V podstatě neúspěšnou sezonu zažil pouze A-tým mužů. "V minulé sezoně bylo i mnoho radosti," začal Procházka svojí řeč na téma ostatních týmů Dynama. Vzpomněl na šťastnou záchranu juniorky, skvělé jaro staršího dorostu, výborné umístění starších žáků a především postupy rezervních týmů dorostů a žáků. Závěrem svého hodnocení mládeže mohl Procházka konstatovat: "S radostí můžeme říci, že v letošním roce budou hrát naše týmy všechny nejvyšší mládežnické soutěže v republice."

Svou řeč zaměřil i na rekonstrukci E.ON stadionu na Střeleckém ostrově. "Příští týden předá město tribunu východ. Trochu starosti nám dělá pouze to, že ve smlouvě nebylo uvažována výstavba dlažby pod tribunou a tam se v současné době nachází pouze štěrk, který by mohl být ve vypjatých ligových bojích nebezpečnou zbraní. Na to si budeme muset dát velký pozor." V nejbližší době by měla začít i dlouho plánovaná výstavba severní tribuny: "Do výběrového řízení se přihlásilo 9 firem. Nyní se čeká na rozhodnutí, která z nich dostane možnost rekonstruovat a 1. září by se mělo začít stavět. Plánovaná dostavba by měla být dokončena 30. června 2006." Procházka také naznačil rozložení druhé a třetí fáze rekonstrukce. Zatímco druhá fáze bude rekonstrukcí severní tribuny zdárně pokračovat, třetí fáze se zatím jeví býti v nedohlednu: "Součástí druhé fáze rekonstrukce bude i kompletní přestavba osvětlení, plotů, turniketů a parkovišť. Třetí fáze rekonstrukce by měla zahrnovat opravu západní (hlavní) tribuny. V současné době ještě na tuto část rekonstrukce nejsou finance, představenstvo klubu se bude ale snažit jednat s velkými partnery, kteří by podobně jako E.ON v loňské sezoně mohli tuto rekonstrukci spolufinancovat."

"Sezona, kterou otevíráme, je plná nadějí. Jsme přesvědčeni, že se vrátíme do první ligy. Jihočeský fotbal se stává společenským fenoménem, a tak si přejeme, aby na černobílé na E.ON stadionu chodilo co nejvíce lidí, kteří žijí pod Černou věží," řekl zcela na závěr předseda představenstva Radomil Procházka.

 

Miroslav Dvořák (Předseda správní rady Jihočeský fotbal, a.s.)

Jako již tradičně začal Miroslav Dvořák své povídání ekonomickým hodnocením předešlých let: "V roce 2004 byly velké problémy udržet ekonomickou stabilitu klubu. Vedení klubu muselo provádět složité finanční operace, aby zajistilo chod klubu pro následující roky. Snažili jsme se udělat opatření, aby k takovým situacím již v budoucnu nedocházelo." Nejeden fanoušek mohl také v posledních zápasech loňské sezony vypozorovat, že hráčům Dynama zmizelo z dresů logo Jihočeské energetiky, které krátce nahradilo logo Samsungu. Dvořák tedy také upozornil na nepříjemnou skutečnost, která bude začátek sezony fotbalisty Dynama provázet. "Jistě jste si všimli, že na prsou našich hráčů není logo žádného generálního sponzora a to se musí co nejdříve změnit. Naším současným hlavním úkolem je najít generálního partnera." Co se ostatních sponzorů týká, zůstává vše jako v předešlých letech: "Naši současní sponzoři potvrdili podporu i ve druhé lize, což nás velmi těší. Stále to ale ještě není ono a chtěli bychom získat další nové partnery."

Svou řeč zaměřil i na Složiště, kde v současnosti finišuje výstavba unikátního Sportovního centra mládeže, které nemá v Čechách obdoby: "V současné době také bilancujeme výstavbu areálu na Složišti, kde jsme vybodovali umělou trávu s osvětlením. To se vyšplhalo na hodnotu 11,6 miliónu korun, 2,6 miliónu byly naše peníze a zbytek byly dotace. Nyní probíhá i výstavba kryté haly na Složišti, která si vyžádá patnáctimiliónovou investici. Deset miliónu dostaneme dotaci a zbývajících pět musíme ještě sehnat."

 

František Cipro (Sportovní manažer a trenér A-týmu mužů)

Právě Františka Cipra čeká v následujících deseti měsících asi nejtěžší role v celém klubu. Bez jakéhokoliv nároku na reparát se musí pokusit vrátit tým mezi prvoligovou elitu. Jako kouč působí v Dynamu sice krátce, poměry v týmu zná ale již velmi dobře: "To, že jsme spadli do druhé ligy je velké neštěstí pro jihočeský fotbal. Přitom podmínky v Českých Budějovicích jsou na špičce první ligy. Perfektní je jak hřiště, tribuny, tréninkové centrum, zázemí, tak i finanční stabilita celého klubu. Podle těchto ukazatelů bychom měli být nejhůře v první polovině první ligy."

O tom, že k postupu do první ligy bude třeba mnoho fyzických a psychických sil netřeba pochybovat. Hned na úvod ale Cipro poukázal na skutečnost, že přilákat kvalitního fotbalistu do druhé ligy není vůbec jednoduché. "Spoustu hráčů máme vytipovaných a ptali jsme se jich, ale chtějí hrát jen první ligu. Například Pecka, který chce hrát první ligu, i když má v Boleslavi obrovskou konkurenci. Takových hráčů bylo více," říkal smutně Cipro. "Jednali jsme s některými hráči, kteří mají šílené požadavky a my jsme se rozhodli, že ustupovat nebudeme a touto cestou nepůjdeme. Oni totiž úplně ztráceli soudnost," pokračoval až s trpkým úsměvem zkušený kouč.

Jeho řeč se prakticky celá věnovala změnám v týmu, kterých nebylo málo. Po sestupu do druhé ligy se pochopitelně častěji mluvilo o odchodech než o příchodech. "Největší ztrátou pro tým byl určitě odchod útočného dua Kulič-Lafata, ale i kvalitních defenzivních hráčů jako je Horejš nebo Chlebek. Překvapivě zůstal nakonec Ivo Svoboda, který se rozhodl nejít do zahraničí a podepsal novou smlouvu." Liga začíná sice již tento víkend, přesto Cipro zbraně neskládá a snaží se stále tým posilovat: "Pokoušíme se dále jednat o možných příchodech. Letos končí přestupní období až 30. září a právě obchod s hráči se většinou rozhýbe až na konci tohoto období."

Při pohledu na týmy první a druhé ligy došel také Cipro k zajímavému (a o to asi pravdivějšímu závěru): "Postup do první ligy bude hrozně těžký. Mám s tím zkušenosti. Je to náročné jak hráčsky, tak finančně. Obzvlášť v letošním roce si myslím, že bude daleko lehčí se v první lize zachránit, než postoupit z ligy druhé." Zkušený trenér také nepřímo poděkoval vedení klubu, které zajistilo velmi kvalitní letní přípravu: "Co se týká přípravy, vedení zaujalo velice nestandardní postoj a navzdory neklidné situaci jsme měli takovou přípravu, kterou nemělo většina týmů první ligy." Nejeden fanoušek by se mohl zamyslet nad tím, že Dynamo muselo podávat v přípravě špatné výkony, když hned několik zápasů prohrálo poměrně vysokým rozdílem. Z této skutečnosti ale Cipro strach nemá: "V přípravě jsme měli špičkové soupeře, pro nás někdy až moc těžké. Ale aspoň hráči viděli, jaký se dnes hraje fotbal. Některé zápasy jsme odehráli velmi kvalitně, výsledky tomu ale bohužel někdy neodpovídaly."

Vrásky na čele Františka Cipra asi jen tak ale nezmizí. Jihočeši v posledních přípravných zápasech podávali kvalitní výkony, něco tomu ale stále chybělo: "Co se týká herního projevu týmu, tak si vytváříme hodně gólových šancí, jako s Mostem, Pardubicemi nebo Třeboní, avšak koncovka nám chybí. Přitom jsou v naší hře velmi dobré momenty a nápady našich hráčů. Ze špatné koncovky mám trochu obavy, v ligových zápasech si vytvoříme třeba jen dvě nebo tři příležitosti a bude je třeba proměnit." Právě složení útočné dvojice bude možná rozhodovat o ambicích Dynama v boji o postup do první ligy. Ani v tomto ohledu nezůstává kouč Dynama pesimistický: "Celkem optimisticky se mi jeví znovuvzkříšení Martina Smíška, to vypadá celkem solidně. Jednáme však i s dalšími útočníky. Například příští týden zde budou dva zahraniční hráči na testech."

Jedno je nyní jisté, nový ročník druhé ligy začíná již tento víkend, kdy Dynamo hostí na E.ON stadionu Viktorii Žižkov. Právě toto utkání o ambicích Dynama napoví mnoho...