Fanoušci Dynama smutní, ale upřímně - bylo jasné, že takhle dravá štika ve druholigových vodách plavat dlouho nebude. Pětadvacetiletý Jakub Pešek udělal v černobílém dresu obrovský herní vzestup, který mu přinesl místo v kádru prvoligového Slovanu Liberec. Dlužno dodat, že zaslouženě. Poctivému rychlonožkovi nezbývá než přát v další kariéře jen to dobré.

Jako kdyby to bylo včera. Když se v lednu roku 2015 v rámci Tipsport ligy proti Pardubicím objevil na pravém kraji zálohy hbitý štírek s 19 na dresu, hned zaujal. Nebyl to jeden z klasických testů, kterých kluby provádějí během přípravy zpravidla několik. Bylo vidět, že v Peškovi něco je. I on sám tehdy bral Dynamo jako krok kupředu. V černobílém dresu navázal na jedinou minutu v lize a na jaře nastoupil ke dvanácti duelům v nejvyšší soutěži. Sestup však ani on neodvrátil, a tak musel pod Černou věží bojovat o návrat zpět.

Postupem času jeho role v týmu sílila. V sezoně 2015/16 odehrál pětadvacet utkání, třikrát skóroval. Často plnil roli žolíka, který když přišel čerstvý v 60. minutě na trávník, tak už zjevně unaveným obráncům soupeře vstávaly vlasy hrůzou, když věděli, jaký rychlík je čeká. O rok později už chyběl rodák z Chrudimi v sestavě Jihočechů jen jednou, a to kvůli žlutým kartám. Opět splnil třígólovou normu, k tomu dvakrát asistoval. Ale už bylo cítit, že se blíží jeho čas.

Ten se v plné parádě ukázal v minulém ročníku. Peškovi obrovsky vzrostlo sebevědomí, měl úžasný tah na branku a hra Dynama na brejky pro něj byla jako dělaná. I díky němu černobílí na podzim vedli tabulku. Už tehdy sám hráč přitakával, že hraje nejlepší fotbal v životě. Cena pro nejlepšího hráče podzimní části tak byla v jeho rukou oprávněně. Skromnému záložníkovi však vyšla i jarní část, která týmu jako takovému nesedla. Jak trefně poznamenal generální manažer Martin Vozábal - nebýt Peška, tak se Dynamo v některých zápasech nedostalo do vápna. Tah na branku, odvaha, snaha o zakončení. To jej zdobilo a je to i cesta dál.

Šest branek a pět přihrávek za sezonu 2017/18, to jsou krásná čísla. Ale statistiky jsou v tomto ohledu trošku zkreslující. Pešek byl jedním z nejaktivnějších hráčů, spácháno na něj bylo několik penaltových zákroků, jeho centr si obránci srazili do sítě, nebo by posbíral i řadu „druhých asistencí“. Jeho přínos pro tým byl vyšší, než ukazují čísla. A to nemohlo uniknout skautům prvoligových celků. V médiích se hovořilo o zájmu Opavy, Olomouce, Zlínu či Jablonce, nakonec se může radovat Slovan Liberec.

„Mám informace, že o mě Liberec stál už od začátku. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ chválil si Pešek pár minut poté, co spatřila zpráva o jeho přestupu světlo světa. Byla na něm znát úleva. Opakovaně tvrdil, že z Českých Budějovic neutíká. Byl vděčný klubu za šanci, která jej dostala do dospělého fotbalu. Ale i on sám cítil, že je třeba jít dál. Další štací bude Slovan Liberec. Na české poměry významný klub, který pravidelně bojuje o evropské poháry. Významný skok, ale Jakub Pešek se nemá čeho bát. Hostitele mu bude dělat jeho bývalý spoluhráč Ondřej Karafiát či Elvis Mashike, jenž už je pod Ještědem o nějaký týden déle.

„Jediné mínus angažmá v Dynamu je, že se nám nepovedl žádný týmový úspěch, kterým by byl v našem případě postup do první ligy,“ mrzí jej s tím, že českobudějovickému klubu od řeky Vltavy bude nadále přát jen to nejlepší. Jedině to samé se dá přát i Kubovi – skromnému klukovi, který vždy na prvním místě mluvil o týmu. A vlastní pílí a pracovitostí se vypracoval ve hráče, který potřebuje hrát první ligu. A když byste prošli jednoho hráče po druhém v českobudějovické kabině, každý mu bude posun v kariéře přát. To hovoří za vše. Fanoušci Dynama mohou být mírně smutní, že už nebudou na Střeleckém ostrově k vidění jeho kousky. Ale ke chmurům není důvod. A-tým je plný šikovných mladých fotbalistů, kteří mají v sobě velký potenciál. A další vzejdou třeba z nově vznikající akademie.

Peškovy statistiky:
2017/2018 (2. liga - Dynamo ČB) - 28 zápasů - 2447 minut - 6 gólů
2016/2017 (2. liga - Dynamo ČB) - 29 zápasů - 1855 minut - 3 góly
2015/2016 (2. liga - Dynamo ČB) - 25 zápasů - 1770 minut - 3 góly
2014/2015 (1. liga - Dynamo ČB) - 12 zápasů - 873 minut - 0 gólů
2014/2015 (1. liga - Sparta Praha) - 1 zápas - 1 minuta - 0 gólů