Dlouholetý obránce Pavel Novák, který s výjimkou jedné sezony strávil v Dynamu 22 let, po konci profesionální kariéry bez fotbalu nezůstane. Na další štaci zamířil do sousedního Rakouska. „Máme tu mladého ambiciózního trenéra, se kterým se chceme vrátit zpět do čtvrté nejvyšší soutěže, odkud se teď sestoupilo,“ přeje si posila z první ligy.

Pavle, můžete nám přiblížit vaše nové angažmá?
Přestoupil jsem do týmu ASKÖ Donau Linec, kde už v minulosti působili útočníci Martin Havel (otec obránce Lukáše Havla, pozn. red.) a Luboš Hrbek z Dynama. Náš mančaft hraje Landesligu.

Už máte za sebou začátek přípravy, popřípadě nějaký zápas?
Začali jsme už minulý týden a já zápasem rovnou bez tréninku s třetiligovým týmem Mauerk, který jsme prohráli 0:1. Ale musím říct, že jsem byl celkem mile překvapen úrovní spoluhráčů, byla dobrá. Trénujeme už od pondělí, to jsem byl na svém prvním tréninku, dnes jedu zas. Jsem v klubu domluvený, že na tréninky budu jezdit dvakrát týdně plus zápas.

Jak probíhá letní příprava celého týmu?
Připravuje se teď čtyřikrát týdně a v sezoně to bude třikrát. My jsme se domluvili na dvou trénincích, jak už jsem avizoval dopředu. Nechtěl jsem tomu věnovat tolik času, stejně jako trávit nějakou dobu na cestách.

Jak se vám zamlouvá zázemí v rakouském klubu?
Máme pěkný stadionek. Šatna mě překvapila, pamatuji si, když jsme vždycky hrávali s Dynamem v Rakousku nějaké přáteláky, tak byly stísněné. Tady máme docela velkou šatnu, k tomu je i nějaká regenerace. Pocity mám zatím dobré.

Působí v týmu někdo, s kým se znáte?
Minulý rok nebyl v Donau žádný Čech, jestli si to dobře pamatuji. Od téhle sezony tam se mnou jezdí Jindřich Rosůlek, se kterým jsme se potkali fotbalově už dříve, a od příštího týdne by se k nám měl připojit i gólman Aleš Pavelec. Ten působil v Lomu.

Jak se upekl váš přesun do Lince?
Měl jsem to rozjednané s více lidmi, ale pak jsem se shodou okolností potkal na Složišti se Stanislavem Legdanem, se kterým jsme spolu hrávali ještě za béčko Dynama, a nějak jsem se zmínil o tom, že něco hledám. On mi druhý týden zavolal, že by pro mě měli tohle angažmá. Pak jsme to ještě asi dva tři týdny řešili přes Standu, který byl v kontaktu s Davidem Šupolíkem, který to vyjednával přímo na místě.

Jaké mají v Donau ambice?
Je to tým, který sestoupil ze čtvrté nejvyšší soutěže, a chtěli by ho hned vrátit. Je tam mladý ambiciózní trenér a ten cíl je jasně daný, a to je postup.

Jak si zatím užíváte léto?
Užívám si ho pracovně. Přechod z fotbalu byl plynulý přímo do zaměstnání. Teď, jak byly dva dny svátky, tak jsme se ženou vyrazili na oběd a ona se mě zeptala: Jaký je to pocit, když poprvé o svátku nejsi na tréninku? A mně to vlastně ani nedošlo, že kluci trénují a já už ne. Zatím je to dobré. (úsměv)

Pavel Novák pózuje v novém dresu s činovníky Donau Linec.