Informace o napadení libereckých fotbalových příznivců skupinou pseudofanoušků, kteří sami sebe označují Brigade Gauners Budweis, je v současné době, kdy českobudějovické SK Dynamo usiluje o přízeň slušných diváků, velmi nemilým překvapením. Tisková zpráva, v níž FC Slovan Liberec informuje o hospitalizaci jednoho z fanoušků a dalších zraněných a okradených bezprostředně po zápase 1. Gambrinus ligy v Českých Budějovicích, přichází v době, kdy vedení SK Dynamo intenzivně podporuje ty diváky, kteří přicházejí na stadion za kvalitním sportovním zážitkem a chtějí vnímat fotbal jako společenskou událost a dobrou zábavu...
Právě proto je jednou z priorit klubu péče o to, aby se na budějovickém stadionu diváci cítili příjemně a bezpečně. Při právě dokončované etapě rekonstrukce stadionu jsme zprovoznili oddělený sektor pro fanoušky hostů, kteří mají ke svým místům zabezpečen také oddělený přístup. Tato technická opatření, která budou v brzké době dokončena i v sektoru domácích fanoušků, mají umožnit pořadatelům a Policii ČR efektivní práci tak, bychom mohli společně ochránit příznivce týmu soupeře a zamezit nežádoucím projevům násilí a primitivní netolerance, jíž se bohužel někteří z takzvaných fotbalových příznivců stále ještě nedokázali zbavit. S takovými příznivci se žádný fotbalový klub přirozeně nemůže ztotožnit, byť by se jejich agresivní chování projevovalo až za branami stadionu.

V této krátké době od vydání tiskové zprávy FC Slovan Liberec nemůžeme ověřit všechny okolnosti případu. Pokud se však potvrdí, že události se seběhly tak, jak jsou v této tiskové zprávě popsány, přestaneme tolerovat přítomnost fanoušků BGB na fotbalovém stadionu a zavedeme přísná opatření podobná těm, která byla uplatněna v Liberci. Naštěstí máme na čem stavět. Kromě fanoušků z Brigade Gauner Budweis, které vedení klubu pro jejich militantní chování záměrně nepodporuje, má totiž českobudějovické Dynamo také mladé a nadšené příznivce, neoficiálně sdružené ve skupině nazvané Fair Fans Dynamo (FFD). Už název poukazuje na jejich postoj, jímž se vůči BGB vymezují: slušná, motivující a fér podpora vlastního mužstva. Fotbalovému klubu FC Slovan Liberec a především napadeným fanouškům se SK Dynamo touto cestou omlouvá za újmu, ke které vinou neodpovědných jedinců v Českých Budějovicích přišli.

Jsme ochotni spolupracovat s ostatními prvoligovými kluby a s ČMFS na přípravě a průběhu jednání s Policií ČR a budeme nápomocni k přijetí legislativních opatření, která by mohla umožnit na tribunách stadionů preventivně zasáhnout proti agresivním jedincům a jejich hulvátským projevům. Souhlasíme s názorem Libereckých, že jedinou cestou ke společnému cíli je spojit síly a nepodporovat násilí na stadionech.

České Budějovice 31. července 2006

Jiří Glowacz, mluvčí SK Dynamo České Budějovice