Kvůli disciplinárními trestu a reprezentační přestávce bude rovné tři týdny bez soutěžního zápasu. Jednadvacetiletý českobudějovický obránce Jiří Funda se o to víc těší na další utkání, které Dynamo čeká poslední březnový den v Ústí nad Labem. "Na hřišti Army se nám daří, pro tři body si pojedeme i tentokrát," nehledá jiná řešení bek černobílých.

Dva body z dosavadních tří jarních duelů nejsou pro českobudějovické Dynamo ideálním startem do druhé poloviny ročníku 2016/17. Sezona však zdaleka není ztracena. „Teď už s tím nic nenaděláme, úvod jara se nám nepovedl. Jako vždy jsme si i poslední utkání se Sokolovem rozebrali u videa a trenéři s námi situaci probrali. Jak týmově, tak i individuálně. Musíme se vrátit ke hře, která nás zdobila na podzim,“ přináší návod na lepší zítřky jednadvacetiletý obránce Jiří Funda.

Ani přes zaváhání v úvodu jara se nálada v kabině Českobudějovických nijak zásadně nezhoršila. „Kabina funguje normálně dál. Trenér s námi komunikuje a motivuje nás,“ chválí si mladý bek, podle něhož není třeba přehodnocovat mety stanovené během zimní přestávky. „Cíl máme pořád všichni stejný, to se nemění. Ještě zbývá dost zápasů, hrajeme doma s Baníkem i Olomoucí, může se to ještě zamotat,“ přemítá. Situace v tabulce Fortuna národní ligy vypadá po devatenácti kolech následovně. Vede i přes nečekanou porážku v Táborsku exligová Sigma Olomouc, o tři body zpět je ostravský Baník, který zvládl vyhrocenou bitvu s Opavou. Ta ztrácí na svého rivala čtyři body a současně je o dva body před Dynamem, které je čtvrté s třiatřiceti body a na postup aktuálně ztrácí šest bodů. Pátá je o bod zpět Vlašim.

Jiří Funda se připravuje na autové vhazování

Další duel čeká Jihočechy poslední březnový den v Ústí nad Labem, které neprožívá dobrou sezonu. V tabulce je Arma až jedenáctá, na jaře získala zatím jen jediný bod a trápí ji zejména slabá ofenziva. „Pojedeme rozhodně pro tři body. Na zápas se dobře připravíme a jsem přesvědčen, že ho zvládneme. V Ústí se nám většinou daří, tak snad to bude platit i tentokrát,“ připomíná mládežnický reprezentant kategorií U16-U20 poslední dva vzájemné duely na severu Čech. „Při postupové sezoně 2013/14 jsme ještě čtvrthodiny před koncem prohrávali 0:1, ale nakonec zvítězili 2:1, čímž jsme se odpíchli k sérii výher, která nám vynesla až postup. Loni jsme Ústí přehráli a myslím, že zaslouženě zvítězili 3:0,“ připomíná vzájemné duely na stadionu, kde česká seniorská reprezentace ve středu odehrála přípravný duel s Litvou (3:0).

Pokud trenér Horejš nasadí Fundu do duelu v Ústí nad Labem, jakožto že rodák z Prachatic nechyběl kromě posledního utkání se Sokolovem jinak ani minutu, vrátí se do zápasového rytmu přesně po třech týdnech. „Dostal jsem ve Znojmě zbytečnou čtvrtou žlutou, takže jsem se Sokolovem hrát nemohl. Přemýšleli jsme s trenérem, jestli bych nešel za juniorku, ale nakonec jsme se rozhodli, že to vyřešíme individuálním plánem. Sešlo se to špatně, ale nedá se nic dělat. Těším se na moc další zápas, jestli mě do něj trenéři nasadí.“

Filip Vaněk v zimě odešel na třetí ligu do Písku, jednadvacetiletý Funda ale necítí, že by měl místo v základu jisté. „Na levém beku může naskočit Jirka Kladrubský a podá tam spolehlivý výkon, stejně jako se Sokolovem. Takže nic jistého nemám,“ nespí na vavřínech. Univerzál Kladrubský opravdu podal v minulém kole na levém beku kvalitní výkon, vrásky hlavnímu aspirantovi na tento post na čele ale nenadělal. „Jsem rád, že to Jirkovi vyšlo. Je to zkušený a kvalitní fotbalista. Škoda jen, že jsme zápas proti Sokolovu nedotáhli do vítězného konce,“ lituje ztracených dvou bodů, které Funda sledoval z tribuny Střeleckého ostrova.

Po minulé sezoně, která nebyla dle představ Jiřího Fundy, se v té aktuální prezentuje tak, jak byli fanoušci Dynama zvyklí. „Vždycky je co zlepšovat. Ale i trenér Horejš mi říkal, že podávám spolehlivější výkony. Jen se nemám bát víc útočit. Hlavně na podzim jsme díky útokům po křídlech dali plno gólů, musíme na to navázat,“ apeluje Funda, který si v sezoně 2016/17 připsal i dvě asistence. „Z druhé strany útočí Michal Klesa z pozice obránce skoro nonstop, ten má sil na rozdávání,“ uzavřel s úsměvem obránce českobudějovického celku. Jihočeši si v pátek na tréninku zahráli modelový zápas, po volném víkendu se od pondělí začnou pečlivě připravovat na ústeckou Armu.

Takové góly dostávat prostě nesmíme, lituje Horejš (22.3.2017)

Dva body z úvodních tří jarních duelů rozhodně nejsou cifrou, se kterou by bylo českobudějovické Dynamo spokojeno. Trenér David Horejš byl po remíze 1:1 se Sokolovem hodně zklamaný. "Když jsou na hřišti tak zkušení hráči a skvělí hlavičkáři jako Novák, Šourek, Kalod nebo Kladrubský, tak prostě nemůžeme dostat tři minuty před koncem tak laciný gól," kroutil hlavou trenér Dynama.