První start za áčko, první nula, první sestava kola FORTUNA:LIGY, první nominace do juniorské reprezentace. 22letý brankář Martin Janáček už teď prožívá svou dosavadní nejlepší část fotbalové kariéry. Na podzim pomohl svými výkony k řadě důležitých bodů a doufá, že se bude na jaře v dresu Dynama předvádět v ještě lepším světle.

Jak podzimní část sezony hodnotíte, Martine? Na začátek z pohledu celého týmu.
Z pohledu týmu musím podzim hodnotit negativně. Hlavně na domácí půdě se nám moc nedařilo. Až na zápas s Brnem, který jsme konečně dokázali vyhrát. Škoda, že jsme nedokázali navázat na výkony z venkovních hřišť, umístění by bylo jiné. Ale věřím, že to na jaře zlomíme, doma se nám bude dařit a vyhneme se bojům o záchranu. Důležité je také to, aby chodili fanoušci a líbilo se jim, jak hrajeme.

Fanouškům se určitě líbilo, jaké výkony předvádíte v brance vy. Poprvé jste nastoupil v pátém kole FORTUNA:LIGY proti Plzni, od té doby jste se ze hřiště téměř nehnul.
Až na to, že jsme nedokázali vyhrávat doma, byla pro mě skvělá. Prožil jsem debut v první lize, což byl vždycky můj sen. I když bylo všechno špatně, věřil jsem, že se to může povést. Je to zásluha trenéra brankářů Křížka, ale také trenéra Webera, kteří mi dali šanci a nepřivedli místo mě a Šipiho (Dávida Šípoše) nikoho jiného. To, že jsem chytal, bylo neskutečné. Ohromně jsem si to užíval. Jsem za to strašně rád.

Užíval jste si to, zároveň jste také zářil. K bodům jste pomohl na Bohemce, venku proti Baníku i Teplicím.
Výhry venku pro mě byly neskutečné. Třeba zápas na Baníku pro mě bude zážitkem do konce života, podobně na tom jsou také Teplice. Bojovali jsme a makali jeden za druhého. Chtěli jsme dokázat, že umíme hrát fotbal.

Ještě před rokem jste chytal divizi, dokonce jste nastoupil i v útoku, na jaře jste pak nastupoval ve druhé lize. Oproti tomu, co se děje letos, je to celkem skok, že?
Pro mě je tenhle rok celkově zlomový. Vloni jsem odchytal tři zápasy v divizi, ani jsem tam pravidelně nechytal a hrál v útoku. Toho, co se děje teď, si ohromně vážím. To, že tady můžu být každý den s kluky, je sen. Děkuji moc své rodině, svému agentovi, se kterým jsem v každodenním kontaktu. Dělám to pro sebe, ale také pro lidi, kteří mi vždycky věřili.

S čím půjdete po takto povedeném podzimu do jarní části sezony?
Můj cíl pro jaro je jasný. Chci se udržet v brance a podávat ještě lepší výkony než na podzim. Všechno teď obětuji tomu, abych byl připravený. Cílem bude i to, abych letěl na EURO. Ale to hlavní bude, abych co nejvíce pomohl Dynamu. Chci, aby kluci věděli, že za nimi stojím a můžou mi věřit. Rád bych zápas co zápas potvrzoval, že do téhle branky patřím a nemusí o mě nikdo pochybovat.

Poslední podzimní zápas s pražskou Spartou jste vynechal kvůli zranění ramene. Jak bude během zimy probíhat rekonvalescence?
Řešíme to. Každý den tomu obětuju hrozně moc. Nastavili jsme s agentem a fyzioterapeutem Pavlem Jůnem takový plán, abych co nejdřív mohl začít trénovat. Chci být připravený. Chci, abych mohl ramenu věřit. To je pro mě cíl pro měsíc před startem přípravy na jaro. Chci být na tisíc procent připravený.

Znamená to, že na rozdíl od svých spoluhráčů, kteří si zpříjemní pauzu dovolenou, budete stále trénovat?
Já budu makat. Musím se dát dohromady. Pro brankáře je rameno ohromně důležité. Už mám v hlavě to, jak všechno udělat. Až klukům začne volno a rozjedou se na dovolené, začnu do toho šlapat. Budu mít týdenní tréninkové bloky. Nejprve rameno, pak bomby na hřišti a v posilovně a týden před přípravou pojedu tak, abych byl na hřišti připravený.