Vánoce jsou za dveřmi a všichni už se těší na Štědrý den a chvíle sváteční pohody. Avšak i tak pěkné a čisté svátky skýtají nebezpečí. Své by o tom mohl vyprávět českobudějovický útočník Ivo Táborský, který na inkriminované Vánoce z klukovských let jistojistě nezapomene.

Vztah k vánočním svátkům

K Vánocům mám odmalička pozitivní vztah a vždycky jsem se moc těšil. Nejinak je tomu i letos. S manželkou a malou dcerkou už máme všechno nachystané. Velkou zásluhu na vánočních přípravách má manželka, která nakoupila devadesát procent dárků. Já jich zajistil jen pár. Od 23. do 27. 12. budeme mít vlastně každý den Vánoce, takže dohromady patery. Objíždíme všechny babičky a příbuzné, takže hlavně pro malou to bude výborné. Dcerka už měla nějaká přání, tak jsme zvědavi, jak se jí dárky budou líbit.

Cukroví, kapr, zlaté prasátko

Po přestěhování z Prahy zůstala většina kuchyně tam, takže jsme letos nepekli. Tím, že jezdíme po příbuzných, tak mají vždy napečeno oni. Dříve jsme ale pekli a pomáhal jsem. Nejradši mám vanilkové rohlíčky a linecké. Kapra nejím, ale u rodičů na Štědrý den kapr je. Co se týče zvyků a tradic, tak do třiceti let jsem přes den nejedl a držel půst. Nicméně od těch třiceti chodíme s kamarády na rybí polévku, takže už na zlaté prasátko nečekám. Žádné další zvyky asi nedržíme.

Stromek, pohádky, dobré jídlo

Ivo Táborský

Stromek máme, už jsme ho s malou ozdobili. Do budoucna budeme chtít jistě vždy přírodní stromky, protože ty umělé, to není ono. Na pohádky se o Vánocích moc těšíme, patří k nim. Máme rádi S tebou mě baví svět, S čerty nejsou žerty nebo Sám doma. U nás doma vedou klasické české, ale i kreslené pohádky. S jídlem jsem se dříve hlídat nemusel. Ale od zhruba třiceti let už se hlídat musím, abych nepřibral a neměl kila navíc, za které by pak na začátku přípravy byla pokuta.

Nezapomenutelné Vánoce

Tak v patnácti letech jsme měli doma nepříjemnou nehodu, kdy nám od adventního věnce chytl vánoční stromeček. Vypadalo to trošku děsivě, plameny šlehaly metr vysoko. V první chvíli zavládla panika, ale nakonec jsme vše uhasili. Od té doby si dáváme pořádný pozor.

Silvestr

Nikdy jsem Silvestr moc neslavil, spíš skutečně symbolicky. Na nějaké větší party nejsem. Navíc teď s malou budeme určitě s ní, maximálně ten poslední večer v roce strávíme s přáteli, ale v deset hodin půjdeme domů.

Přání do roku 2018

Nejdůležitější je zdraví. Aby byla zdravá moje rodina a já také. Fanouškům bych chtěl popřát také klidné Vánoce, aby nás podporovali a my předváděli hezký fotbal, na který budou chodit rádi.