Jednomu je dvacet let, druhému dokonce ještě o dva roky méně. Oba však již v raném věku patří do A-týmu Dynama a společně se svými spoluhráči sbírají zkušenosti na soustředění v chorvatském Medulinu. Českobudějovičtí mladíci patřili k hlavním hrdinům druhého utkání Dynama na Medulin Cupu – brankář Matěj Luksch udržel čisté konto, Martin Šplíchal vsítil jedinou branku utkání.

Utkání s bosenským celkem v prvním poločase moc šancí nenabídlo, po pauze však Jihočeši nabídnutou možnost využili a rozhodli o svém postupu do finále. „Grajci (Peter Grajciar, pozn. autora) přihrával míč na mne a já ho pustil mezi nohama, když si tam za mnou křikl Lukáš Provod. K němu se balon šťastně odrazil, on to pak dobře zatáhl do vápna, poslal centr pod sebe a já ve skluzu se štěstím poslal balon přesně k tyči,“ popisuje svoji rozhodující trefu Martin Šplíchal.

Pro Jihočechy je chorvatské soustředění velkým přínosem i co se týče kvalitních soupeřů. „Oba zápasy byly těžké. I když ten první jsem sledoval jen z levičky, tak bylo vidět, že je to hodně náročné utkání. V zápase s Krupou se mi hrálo lépe ve druhém poločase. Po gólu na 1:0 jsme hráli trochu klidněji, dařilo se nám a měli jsme i více šancí,“ vrací se osmnáctiletý křídelník k druhému utkání na turnaji.

Spokojený byl i gólman Matěj Luksch, na něhož trenéři ukázali pro druhý zápas proti Krupě. „Potěšilo mě, že jsem dostal šanci a odchytal celý zápas. Trošku jsem to i čekal, když hrajeme tři zápasy, že jeden bych odchytat mohl. Byl jsem rád, že jsem si s klukama po delší době zachytal,“ těší brankářský talent, který proti bosenskému celku neinkasoval. „Sice jsem neměl moc zákroků proti gólovým šancím, ale byl jsem hodně ve hře. Krupa hrozila zejména díky dlouhým míčům, které ale obrana výborně odehrávala,“ děkuje svým kolegům z defenzivní řady.

Českobudějovičtí fotbalisté jsou v Medulinu nadmíru spokojení. „Je to tu krásné. Máme super hotel a perfektní zázemí. Po dlouhé době můžeme pravidelně trénovat na přírodní trávě a navíc absolvujeme těžké zápasy. Je to pro nás ideální příprava na jarní část sezony,“ vidí Šplíchal jen samá pozitiva. Matěj Luksch přitakává. „Pro nás je to super, já osobně jsem poprvé na zahraničním soustředění. V Třeboni to bylo fajn, ale Chorvatsko se s tím nedá srovnávat. Obzvlášť když v Česku mrzne a padá sníh, tady hrajeme na přírodní trávě. Akorát vítr trošku zhoršuje podmínky.“

Byť černobílí tráví soustředění u Jaderského moře, tak na koupání to opravdu není. I do desetistupňové vody však někteří odvážlivci vstoupili. Jiní zatím ne. „Do moře jsem ještě nevlezl, ale uvidíme, jestli proběhne nějaká výzva,“ směje se Luksch. „V moři jsem byl zatím jen po kolena. Je opravdu velmi studené, a tak se budu muset ještě hodně rozmyslet, jestli tam vlezu celý,“ zamýšlí se s úsměvem závěrem Šplíchal.

V pátek odpoledne fotbalisté Dynama zamířili na výlet do Puly, v neděli je čeká od 11 hodin finále turnaje s bosenským celkem HŠK Zrinjski Mostar.