Fotbal není pouze o kopání do míče. Již více než pět let se fotbalisté Dynama České Budějovice všech věkových kategorií zaměřují v tréninku i na gymnastiku. Gymnastickým trenérem klubu je Jan Dvořák, který v současné době vede i ligový starší dorost.

„První hodiny gymnastiky v Gymcentru byly začátkem září v roce 2006 a byly pro všechny kategorie přípravek. Každá kategorie měla jednu hodinu týdně. V průběhu roku se zapojili i žáci, kteří docházeli jednou za 14 dní. Žáci tento cyklus mají dodnes. Od sezóny 2009/2010 měl B-tým do tréninkového procesu zařazenou gymnastiku jednou týdně a dorost a A-tým zařazuje gymnastiku v přípravném letním a zimním období,“ vypočítává Jan Dvořák.

Gymnastické tréninky jsou zaměřené na rozvoj síly, zpevňování těla a dalších pohybových vlastností. „Takovým tréninkem se u hráčů zlepšuje koordinace pohybu, obratnost, prostorové vnímání, dynamika, stabilita, kompenzace a vztah ke svému tělu. Trénink slouží k rozvíjení hlavně obratnostních, silových a rychlostních schopností,“ popisuje Jan Dvořák, kterého před pěti lery přijal jako trenéra gymnastiky tehdejší šéftrenér žákovských týmů Tomáš Maruška.

Během tréninku si mladí fotbalisté vyzkoušejí prakticky všechny gymnastické disciplíny. Po rozběhání a protažení, které je většinou dynamické, přijdou na řadu cviky na zpevnění celého těla. Poté prostná cvičení a cvičení na nářadí (kruhy, hrazda, bradla, kladina, kůň) a na závěr hodiny si fotbalisté vyzkoušejí salta nebo kopy přes hlavu. Za poslední roky se schopnosti cvičenců výrazně zlepšili. „Situace na začátku byla taková, že většina hráčů nezvládla základní cviky, a to bylo od přípravek až po dorost. Dnes jsem s většinou hráčů na takové úrovni, že provádí gymnastické sestavy jak prostná, tak na nářadí,“ pochvaluje si Jan Dvořák.

Mezi fotbalisty jsou ale samozřejmě i ti, pro které není gymnastika nejoblíbenějším sportem. „Někteří jsou pohybově nadaní a jiní zase ne. S každým se dá ale pracovat, především musí chtít on sám a musí překonat prvotní strach,“ říká gymnastický trenér klubu.