Těžko na cvičišti – lehko na bojišti. Toto často omílané rčení potvrdilo svou pravdivost na startu FNL i v případě fotbalistů Dynama. Těm se v přípravě na startující se ročník druhé nejvyšší soutěže herně ani výsledkově nedařilo, přesto po prvním zápase mohou být spokojeni. I díky dvěma brankám Richarda Kaloda si totiž z dalekého Třince přivezli tři body za vítězství 2:0.

Dynamo vstupovalo do sezony s tím, že se v přípravě herně trápilo. Tým vedený koučem Davidem Horejšem odcestoval do Třince s velkou touhou začít co nejlépe. To potvrdil i Richard Kalod, který se v závěru zápasu stal jednou z nejvýraznějších osobností úvodního kola FNL. „Hlavně my zkušení hráči víme, že mistráky jsou úplně něco jiného než příprava. Pravdou ale je, že jsme prvních patnáct minut dnešního zápasu seděli ještě asi v autobuse. Chvilku nám trvalo, než jsme se dostali do tempa, pak už to ale bylo dobré a výkon v zápase jsme stupňovali a vygradovalo to dvěma góly v závěru,“ řekl Kalod s úsměvem od ucha k uchu.

Richard Kalod rozdával úsměvy již na předsezonním focení

Útočník jihočeského klubu si nedělal ani velkou starost s nepřízní počasí. V Třinci celý páteční večer a celou noc na sobotu intenzivně pršelo, přesto se zápas nakonec bez problémů odehrál. „Upřímně za sebe musím říci, že jsem počasí v noci ani ráno vůbec neřešil. Bylo moc dobře, že jsme k zápasu vyrazili již v pátek, protože i přes odjezd po obědě jsme kvůli kolonám na dálnici dorazili až v deset večer a v podstatě jsme šli rovnou spát. Po brzké snídani jsme pak z hotelu přejeli na stadion a šlo se na věc,“ popisoval Kalod trable s cestováním.

Jak už to v úvodu sezony bývá, začátek zápasu byl oboustranně velmi opatrný. „Určitě jsme to nechtěli nijak otevřít a od úvodu jsme se snažili hrát bez chyby v defenzivě. Dopředu jsme sice nebyli moc odvážní, ale postupem doby z nás možná trochu spadla nervozita, získávali jsme klid na balonu a už to pak vypadalo dobře,“ všiml si jeden z nejzkušenějších hráčů budějovického týmu.

Taktická bitva byla dlouhé minuty skoupá na šance, zvrat přišel až v závěru zápasu, když si z ničeho nic dobře hrající Dynamo začalo vytvářet jednu šanci za druhou. Gólovku měl hlavičkující Táborský a pak o sobě dal také výrazně vědět Kalod, v první velké šanci stála proti Budějovickým za překonaným Palečkem branková konstrukce: „Při té první akci to Tábor (Ivo Táborský, pozn. autora) výborně poslal do vápna, jenže já to tam dával ve skluzu na dlouhou nohu. Snažil jsem se hlavně trefit bránu, jenže trefil jsem jen tyč.“

Hned o minutu později si ale Richard Kalod náladu značně zlepšil, když po velmi podobné akci poslal balon do černého. „Při tom gólu na1:0 jsem to měl velmi jednoduché. Zase perfektně odcentroval z levé strany Tábor a já to jen uklidil do brány,“ culil se šťastný střelec. Domácí vrhli v samotném závěru všechny síly do ofenzivy, kýženého vyrovnání se ale nedočkali a naopak těsně před závěrečným hvizdem podruhé inkasovali: „Ten druhý gól padl po našem rychlém protiútoku. Peťa Benát mohl zkusit střílet od poloviny hřiště do prázdné brány, protože brankář byl v našem vápně. Beny to měl na levačku, což by asi nebylo nejlepší řešení, a tak to zkušeně podržel (s velkým úsměvem). Když jsem pak dostal balon na hranici vápna, tak jsem to měl už jednoduché,“ dodal střelec dvou budějovických branek.

Tomu dva zářezy hned v úvodu sezony samozřejmě udělali radost, přesto ale upřednostňuje výsledek týmu. „Vůbec neřeším, že budu po prvním kole možná nejlepším střelcem soutěže. O tu nám jako týmu nejde. Dnes nebylo důležité, kdo dal ty góly. Důležité bylo, že si vezeme tři body. Nejsme žádný tým hvězd a nebudete to tak, že každého budeme nějak válcovat. Musíme hrát jako tým jeden za druhého a jen tak můžeme v lize uspět. Věřím, že i fanoušci tohle pochopí a budou na naší straně,“ dodal na závěr Richard Kalod.

Dynamo v závěru urvalo tři body v Třinci! (6. srpna 2016)

Za pět minut dvanáct, respektive za tři minuty konec. Přesně v ten čas rozhodl kapitán Dynama Richard Kalod o výhře v Třinci. Vyrovnaný zápas směřoval k bezbrankové remíze, když v závěrečné desetiminutovce si Jihočeši vytvořili tři šance a tu poslední Kalod bezpečně proměnil. V nastavení přidal kapitán pro první zápas sezony Kalod druhý gól. Skvělý start do sezony!