„Je to pro mě velká čest pracovat pro nejúspěšnější jihočeský fotbalový klub s tak úžasnou tradicí. A také samozřejmě velká výzva a zodpovědnost,“ uvědomuje si nová tvář v Dynamu. A dodává, že tuto nabídku bere i za ocenění své dvacetileté novinářské práce s regionálním fotbalem. „Chci navázat na práci Aleše Strouhy a posunout komunikaci klubu s fanoušky a veřejností zase o kus dál. První novinky v brzké době spustíme,“ říká Michal Průcha.
Jeho jméno je posledních dvacet let spojeno s populárním zpravodajským portálem Jihočeský fotbal, který vybudoval a provozoval. Jako spoluautor se podílel na knihách Jihočeské fotbalové kluby (2013), Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu (2017), 100 let jihočeského fotbalu (2019) nebo na uspořádání výstavy Fotbal pod Černou věží (2015) v rámci oslav 750 let města či vydání historického kalendáře 110 let českobudějovické kopané (2014). Kapitolami z dějin fotbalu v Českých Budějovicích a o vybudování tréninkového centra Složiště v místě bývalé skládky teplárenského popílku přispěl do knih Kopa vycházek za historií (2016) a Druhá kopa vycházek za historií (2019). Zpracoval i nástin historie DFC Prag - modrobílý fenomén, mapující počátky fotbalu v Čechách. Úzce spolupracoval s Budějckou Drbnou a Jihočeskými týdeníky.
Jako fotbalový badatel posunul historii fotbalu ve městě do roku 1900, kdy byl 2. března založen Sportovní klub Č. Budějovice, jako středisko všech přátel sportu, jehož součástí byla i kopaná spolu se šermem, tenisem či během (atletikou). Tím se město řadí mezi první místa v Čechách, kde tehdy pramálo oblíbená kopaná psala úvodní kapitoly. Vedle Loučeně, kam ji přivedl syn knížete Thurn Taxise, studující v Anglii, Prahy, Českého Brodu, Klatov, Chrudimi, Kolína či Nymburku, kde první české kluby na přelomu století vznikly.
„Fotbal je můj životní koníček, který se časem stal i mou prací. Dynamo v něm má speciální místo. Je to srdeční záležitost. Na Střelecký ostrov chodím od roku 1985. Jako kluci jsme hltali borce Pepu Jodla, Zdeňka Trněného, Dušana Kubu, Vaška Litvana, v bráně Petra Skálu. A že jich bylo! Později už to byly zprávy a reportáže ze zápasů v první nebo druhé lize. Teď to bude pohled z druhé strany a velmi se na novou zkušenost těším,“ dodává. Jako fotbalový historik se chce zaměřit také na klubové dějiny. Připomínat zapomenuté osobnosti a mladým ukazovat vzory. Letos třeba uplyne 75 let od premiérové účasti S.K. ČB v první lize.
Michal Průcha hrával fotbal ve Škodě ČB, Slavoji Hrdějovice, SK Žíteč, TJ Vltava a Sokole Žabovřesky, kde byl i šest let předsedou klubu. V roce 2021 byl zvolen do VV OFS Č. Budějovice a plných 13 let šéfuje celému jihočeskému futsalu.