Juniorka Dynama se v zimní pauze rozloučila se svým kapitánem. Po třinácti letech v klubu se šestadvacetiletý Michal Mašát rozhodl pro přestup do třetiligového Písku, čímž tak ukončil výraznou část své kariéry. "Život je změna a o fotbale to platí zvlášť," říká fotbalista, který za svou kariéru stihl odehrát i devět zápasů v nejvyšší soutěži.

Jak vlastně došlo k tomu, že jste se rozhodl pro přestup do Písku?
V létě mi v Dynamu končila smlouva a vzhledem k tomu, že jsem byl v juniorce už hodně dlouho a že o mě trenér áčka momentálně neměl zájem, měl jsem od klubu svolení přestoupit do jiného týmu. Na stole jsem měl několik nabídek, ale víceméně mě zaujala jen ta z Písku. Pokud bych teď v zimě nepřestoupil, byl bych v létě volným hráčem a mohl bych jít kamkoliv zadarmo, takhle za mě Dynamo utržilo alespoň nějaké peníze.

Přestupem do Písku jste si polepšil asi i po sportovní stránce, že?
Písek je ambiciózní tým a z tohoto pohledu je to určitě lákavé. Spolu s novými spoluhráči se budeme snažit postoupit do druhé ligy. Na první místo v tabulce máme ztrátu tří bodů a to je určitě hratelné a stát se může cokoliv. Vedení klubu i samotný trenér Písku o postupu do druhé ligy také mluví, takže bude pro mě samozřejmě příjemnější nyní zkusit zabojovat o druhou ligu než být v béčku a létě pak jít někam do Rakouska. V tomto ohledu jsem dal přednost sportovnímu hledisku před nějakou lukrativnější nabídkou z ciziny.

S nějakou aklimatizací v Písku asi problém také mít nebudete, že?
Když jsem se podíval na současný kádr Písku, tak asi osmdesát procent hráčů velmi dobře znám a minimálně půlku z nich pak velice dobře a mám tam i velmi dobré kamarády. Navíc Písek není opravdu z Budějovic daleko, takže se na tohle angažmá moc těším.

Máte nějaké osobní cíle, se kterými přicházíte do Písku? Co první liga? Myslíte, že ještě někdy dostanete příležitost zahrát si ji?
O osobních ambicích jsem moc nepřemýšlel. Určitě jsem to ale nijak nezabalil a bude se snažit podávat co nejlepší výkony. Pokud by se nám podařilo postoupit, tak druhá liga je pak zase o dost sledovanější a třeba by mohla přijít ještě nějaká nabídka z ligy (s úsměvem). Věřím, že pokud budu zdravotně v pohodě a bude se mi dařit, tak bych na ligu snad měl.

S první ligou jste několikrát koketoval již v Dynamu. Máte nějaké vysvětlení, proč jste nakonec nikdy nedostal výraznější šanci?
Moje nejlepší období v Dynamu bylo za trenéra Straky, kdy jsem byl prakticky celý rok v áčku. Odehrál jsem dokonce pár zápasů v lize a nemohl jsem si na nic stěžovat. Pak ale trenér Straka skončil, přišel nový trenér a i když jsem v přípravě ještě šanci dostal, následně jsem měl určité zdravotní problémy a vrátil jsem se zpět do béčka. Bylo mi sice trenérem Kmochem řečeno, že když budu hrát dobře v béčku, tak dostanu v lize ještě šanci. Pan Kmoch ale u týmu dlouho nevydržel a já pak už nadobro zůstal v béčku.

Během jarní části sezony Vás čeká zápas proti béčku Dynama. Bude to pro Vás speciální utkání?
Zápas proti Dynama, který nás na jaře čeká, bude pro mě hodně výjimečný. Nastoupím proti týmu, kde jsem strávil prakticky celou kariéru, v béčku jsem byl navíc kapitán a všechny lidi okolo týmu mám samozřejmě rád. Ještě výjimečnější by to bylo, kdyby se ten zápas hrál v Budějovicích. Hraje se to ale v Písku, a to bude zase trochu jiné prostředí.

Asi byste byl ale rád, když byste se ale s béčkem Dynama příští rok v ČFL nepotkal, že?
No, takhle to asi nejde úplně říci, ale samozřejmě bych byl raději, kdyby se nám s Pískem podařilo postoupit do ligy a béčko Dynama udrželo třetí ligu.

Písek je čtvrtý v tabulce s tříbodovou ztrátou na prvního. Bude v jeho silách skutečně bojovat o postup?
Ztrátu na čelo tabulky máme minimální a navíc mám informace, že první týmy tabulky Ovčáry a Hlavice na postup moc nemyslí. Ani jedno z těchto mužstev nemá potřebné zázemí pro druhou ligu. Právě v tom je ten rozdíl oproti Písku, ten má velmi dobré tréninkové podmínky i dobrý stadion. Prostě se vše směřuje k postupu do druhé ligy.

A co béčko Dynama? Momentálně je v dolní polovině tabulky. Nebude mít problémy se záchranou?
Ono se to těžko takhle odhaduje. Třetí liga je hrozně vyrovnaná a stačí dvě nebo tři vítězství v řadě a všechno je zase pak úplně jinak. Samozřejmě bude záležet na tom, jak béčko vstoupí do jarní části sezony. Klukům ale rozhodně věřím a doufám, že ČFL udrží.

V šestadvaceti letech opouštíte klub, kde jste působil přesně polovinu svého života, co se Vám bude při vzpomínce na Dynamo honit hlavou?
Skutečně je to velmi dlouhá doba, kterou si člověk z hlavy nikdy nevymaže. V Dynamu jsem prošel prakticky všemi kategoriemi a touto cestou bych chtěl poděkovat všem trenérům, kteří mě kdy vedli. Výkony a výsledky Dynama budu samozřejmě dále bedlivě sledovat a budu mu vždy přát jen to nejlepší..