Třiatřicetiletý českobudějovický obránce Michal Klesa se po vyléčení kolene a návratu do Dynama stal pevným článkem defenzivy týmu trenéra Horejše. Kromě karetních trestů nevynechal ani zápas. Po úspěšném podzimu věřil i rodák z Prahy, že bude jeho tým prohánět Ostravu s Olomoucí. Nestalo se tak, ale Klesa doufá, že společně se svými spoluhráči uhájí alespoň čtvrtou příčku. Nad další sezonou však visí otazník, Klesa přemýšlí, co dál.

Dynamo na jaře chtělo prohánět Ostravu s Olomoucí, pouze jedna prozatímní výhra ve druhé polovině sezony ale znamená jedenáctibodové manko na druhý Baník.
Z jara jsme všichni zklamaní. Všichni jsme očekávali lepší výkony i výsledky. Velká očekávání se na nás podepsala už možná v prvním jarním zápase s Varnsdorfem. V tom utkání se nám nedařilo, postupem času jsme byli až bezradní, nevěděli jsme, jak na ně. A nakonec jsme prohráli z jejich jediné střely. Další domácí zápas se Sokolovem byl podobný. Měli jsme to uhrát alespoň na 1:0, když pominu, že takovému soupeři bychom měli dát víc gólů. Pozitivní tak byly zápasy venku. Ve Znojmě i v Ústí jsme hráli dobře.

Následoval domácí šlágr s Olomoucí a anglický týden, ve kterém se vám dařilo střídavě.
S Olomoucí jsme dostali v první půli dvě smolné branky, po změně stran už jsme je dostávali po našich chybách. I když výsledkově to tak nevypadá, tak si myslím, že se Sigmou jsme neodehráli špatný zápas. Dali jsme dva góly, neproměnili penaltu, vytvořili si i další šance. Na Olomouc si tolik možností nikdo nevytvořil. Následně se nám povedl zápas s nulou vzadu ve Frýdku. Doma s Baníkem jsme zase v prvním poločase dostali dvě rychlé branky, ale ve druhé půli jsme ukázali, že fotbal hrát umíme. Až v posledním utkání nás Opava jednoznačně přehrála. Herně jsme nezvládli domácí zápasy se Sokolovem a Varnsdorfem, ale celkově nám schází body i z dalších utkání.

Nenalomily vás domácí nezdary s Varnsdorfem a Sokolovem i psychicky?

Michal Klesa (vlevo) slaví s Patrikem Čavošem výhru Dynama
Trochu asi ano. Hlavně se i zvětšil bodový odstup od Olomouce a Baníku a v hlavách jsme měli, že se to bude už těžko dohánět. Nic jsme nevzdávali, ale nehráli jsme tak uvolněně jako před tím.

Na jaře Dynamo trápí i jistá nevyrovnanost výkonů. Dostali jste góly v závěru nebo i slepené branky.
Myslím si, že je to spíš shoda okolností. Nemyslím si, že bychom směrem dozadu hráli hůř než na podzim. Ale soupeři na jaře své šance proměňují a občas i třeba s trochou štěstí. S Olomoucí jsme dostali gól v nastavení na 0:2, když Novas (Pavel Novák, pozn. autora) tečoval hlavou střelu Petra do šibenice. S Ostravou jsem si dal gól na 0:2 vlastně sám, protože Nerad trefil moji nohu. Na podzim jsme podobné situace zblokovali nebo střely šly vedle. Určitě nechci výsledky svádět na štěstí. Ale kousek toho fotbalové štěstíčka, které jsme na podzim měli, tak nám na jaře zatím chybí.

K výčtů důvodů se dá přičíst i řada zraněných. Mimo hru jsou de facto celé jaro Kadula, Kalod a Čermák. Absence tří hráčů ze základu by měla vliv skoro na každé mužstvo.
Možná Olomouc nebo Opava by tři hráče ze základu nahradila. Ostatní týmy také nemají tak široké kádry. Nechci shazovat hráče na lavičce, ale je logické, že kluci ze základu mají větší kvalitu než ti, co na šanci čekají. Tak je to všude. Když nám pak vypadli tři hráči ze základu, tak se to projevilo.

Ačkoliv nečekané infekční onemocnění v kabině Dynama odložilo zápas s Vlašimí, tak máte alespoň čas na nabrání fyzických i psychických sil do zbytku sezony, ne?
Když bych měl mluvit za sebe, tak mi pauza přišla v tomto ohledu vhod. Opava nás sice přehrála, ale první gól jsme dostali ze sporné penalty a druhý z ofsajdu. To vždycky těžce nesu. Pozápasové naštvání mě vždy do druhého dne přejde, ale po rychlém sledu zápasů jsem po Opavě dva dny tahal nohy. Pauza mi přišla vhod, nabírám zpátky fyzickou sílu a měl bych být do závěru sezony připraven.

Do konce ročníku 2016/17 vás čeká ještě šest utkání, z toho čtyři doma. Postup už je jen v oblasti teorie. Jaký máte tedy cíl do zbytku sezony?
Vedení nás do postupu netlačilo. Ale byli jsme po podzimu blízko postupovým příčkám a chtěli jsme postoupit. Šanci jsme prohospodařili hned na začátku jara, tak jsme cíl přehodnotili na takový, abychom skončili alespoň na bedně. Po porážce v Opavě to ale spíš vypadá na to, že budeme hrát o čtvrté místo. Při stylu hry, který Opava s Olomoucí předvádí asi nejatraktivnější ve druhé lize, se obávám, že už asi Opava ani tolikrát nezaváhá, abychom mohli sedm bodů na ní stáhnout. Přál bych si tedy, abychom uhráli ze zbývajících šesti kol co nejvíc bodů a udrželi se alespoň na čtvrtém místě.

Kromě stopky za červenou kartu proti Znojmu jste nechyběl ani v jediném zápase Dynama této sezony v základní sestavě. Jak vidíte vaše pokračování na jihu Čech v příštím ročníku?
Smlouvu ještě nemám. Nicméně jsem mluvil s Martinem Vozábalem i trenérem Davidem Horejšem a oba mají zájem, abych pokračoval i v příští sezoně. Budeme jednat o nové smlouvě, ale nejde ani tak o finanční stránku jako o to, že jsem v Budějovicích bez rodiny, kterou mám v Praze. Musíme si doma sednout a probrat, jestli jsme schopni to další rok zvládat. Já bych také chtěl v Dynamu pokračovat dál, od operace kolene jsem rok a půl odehrál bez zranění. To musím zaklepat. Chuť mám, ale s rodinou se nevidíme, v tom je situace složitější. Jsem rád, že o mě mají Vozi i Horyna zájem. Když to vyjde, tak bych mohl ještě minimálně rok hrát v Dynamu dál.

ODLOŽENO: Zápas s Vlašimí je odložený na neurčito (25.4.2017)

Páteční zápas Fortuna národní ligy mezi Dynamem a Vlašimí se neodehraje. Utkání bylo z důvodu infekčního onemocnění budějovických fotbalistů odloženo, náhradní termín zatím nebyl stanoven.