V posledním ligovém zápase proti Spartě se poprvé na lavičce objevil osmnáctiletý mladík Jakub Kousal, který v pražském klubu strávil většinu své dosavadní kariéry. „Těším se na každou nominaci a měl jsem obrovskou radost, že jsem se v ní objevil," říkal po posledním utkání.

Fotbalově jste vyrůstal ve Spartě?
S fotbalem jsem začal ve Štěchovicích, ale zhruba po třech letech mě oslovila Sparta, zda bych k nim nechtěl jít. Strávil jsem tam nakonec několik let.

Jací trenéři vás vedli?
Nejsou to žádná známá jména, ale například Petr Macek nebo Jan Kopáňko. Posledním trenérem byl Karel Janoušek, se kterým jsme si moc nesedli a nakonec to vyústilo v můj odchod.

Do Českých Budějovic jste přišel rovnou ze Sparty, nebo jste ještě před tím někde působil?
Zranil jsem a domluvili jsme se, že půjdu na půl roku do Bohemians. Poté jsem se rozhodoval, kam zamířím dál. Řešil jsem k tomu i školu, protože jsem zrovna končil na základce. Ozvala se Příbram a Budějovice, pro které se jsem se rozhodl.

Jakou školu jste nakonec vybral?
Studuji na Gymnáziu Česká v Českých Budějovicích. Jsem tam spokojený, vychází mi vstříc a díky tomu, že se jedná o sportovní gympl, tak je možné trénovat i v rámci školy. Nyní je to horší, ale učitelé jsou hodní a vyhoví mi, když třeba potřebuji něco odložit kvůli tréninkům.

Jak dlouho už jste na jihu Čech?
Necelé tři roky. Začínal jsem v sedmnáctce, rok nato jsem se přesunul do devatenáctky, kde mě vedl Karel Havlíček a poté Pavel Malura.

S hlavním týmem se připravujete od začátku sezony?
Ano, od letní přípravy. Na necelé dva měsíce jsem šel zpátky do dorostu, abych odehrál nějaké zápasy. Jenže přišla další pauza kvůli koronaviru, po které jsem se znovu zapojil do přípravy s áčkem.

Jsou pro vás tréninky s dospělými velice cenné zkušenosti?
Jsem za to rád. Kluci jsou fajn, předávají mi plno zkušeností. Stále si ještě zvykám na tempo, ale posouvá mě to.

Sníte o tom, že si do konce sezony připíšete první ligový start v kariéře?
Samozřejmě! Bavíme se o tom s trenérem a uvědomuji si, že musím ještě hodně zapracovat, abych dostal možnost.

Nedávno proběhla kvalifikace do E:LIGY v rámci FIFA21, kterou rád ve volném čase hrajete. Neuvažoval jste, že byste se přihlásil?
Přemýšlel jsem o tom. (smích) Už pár let jsem jejím fanouškem a občas si zahraji. Ale nedávno se mi stalo, že mi někdo ukradl účet, což mě odradilo a od té doby už jsem nehrál.